spot_img

Ombre ve Ahmet Çoban

Kuaför ve çekicilik salonlarının pandemi döneminde uzun bir zaman kapalı kalmasının ardından tekrardan hizmete girmesi ile birlikte birçoğumuz gidip gitmemekte kesin olmayan kaldık. Bu dönemde Sevgili Ahmet Çoban, Garage Hair Repair Studio’da almış olduğu önlemlerle tekrar kadınların imdadına yetişmiş oldu. Geçen hafta Levent şubesine uğradığımda ben bütün işlemlerimi haricen ve hijyenik bir şekilde gönül rahatlığıyla yaptırdım. Müdavimleri iyi bilir etraf defalarca şen ve samimidir.

bu vesileyle son zamanlarda Ombre uygulaması ile TV’de benim de izlediğim bir müsabaka programında Ahmet Çoban’dan bahsediliyordu. Kendisinin de paylaşımını görür görmez bende sizlerle paylaşmak istedim.

İşte Sevgili Ahmet Çoban’ın Ombre ile ilgili yazısı

Geçtiğimiz günlerde defalarca birkaç mesaj aldım, hepsi benzer şeyi söylüyordu. Kuaförlükle ilgili TV programında bir yarışan Ombre’yi Türkiye’de ilk uygulayanın kendisi olduğunu söyleyince diğer bir yarışmacı da “orada dur, biraz ileri gittin, Ombre’yi birincil uygulayan Ahmet Çoban’dır” diyor. Videosunu izlemek beni duygulandırdı bunu da itiraf etmek isterim. Çünkü hem başarınızla anılmak güzel ayrıca de bir meslektaşınızın en ince ayrıntısına kadar kompleksten uzak olarak size övgüde bulunması nadir ve hoş bir şey. Beni aşağı yukarı tanıyanlar, fena rekabettense paylaşıma, yardım olmaya ve iyi niyete ne kadar önem verdiğimi bilir.

Neyse Ombre konusuna geri dönersek…

Uygulamalarımız çok çeşitlendikçe Ombre geriye doğru atıldı ya da Brushlight, Facelight gibi teknikler onun yerine aldı gibi geliyor olur ya lakin Ombre hala benim göz bebeğim olan uygulamalardan. Benimle anılması da aslında bir tesadüf sonucu olmadı. Size hikayesini kısaca açıklama yapmak isterim.

Bundan 7-8 yıl önce iki renk uygulamalar konusunda azıcık daha amaçlamak gerektiğini düşünüyordum çünkü başlıca uygulamaya alıştığımız teknikler istediğim kadar doğal olmuyordu. Çoğu zaman bant görüntüsü, sert geçişler, düşey olarak açık ve koyu tonların arası çok açık sonuçlar çıkıyordu. Fakat baktığınızda doğada hiçbir şey tek renk değil ve içinde bu dek belirgin geçişler de değil. Degrade dediğimiz koyudan açığa giden bir görünüş var. Örneğin sonbaharda rengi kızaran yapraklar, gün batımı… veya çocukken saçlarımızın güneşe verdiği doğal tepki gibi.

İşte bütün bunlardan çıkışla 2011 senesinde yeni bir tekniğin denemelerini yapmaya başladık. Artık kendimizi uygulamaya hazırlanmış hissettiğimizde de Ombre tekniğini müşterimizle tanıştırdık. Zamanla bir de “Sombre” gelişti. Sombre’nin açılımı gerçekte Soft Ombre. Yani daha yumuşak geçişler ve birbirine daha yakın tonlarla uygulanan bir Ombre versiyonu. Bir dönem daha sonra tip kitlemizin de yardımı ile organik olarak Ombre sosyal medyada ilk yayılan kuaför tekniklerinden biri oldu. Bu Nedenle Türkiye’de ismim Ombre’ye beraber anılmaya başladı.

Sonra keza Ombre’nin başarısından aldığım şevkle ayrıca de daha gidilebilecek yolun olduğunu düşünerek denemelere devam ettim ve patentli fırçası ile Brushlight’tan Facelight’a, saydam boyadan Desert red’e ve kurşuniye çoğu teknik ve renk geliştirdik. Ama beni sektörde çok bambaşka bir konuma getiren Ombre’nin markamın içindeki yeri tekrar tekrar fazla bambaşka olacak.

Sevgilerimle,

Ahmet Coban

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here