spot_img

Vajinal Siğil rahatsızlığı olan var mı? (Genital Siğiller,HPV, Human Papilloma virus)

Arkadaşlar benim yaklaşık 9 ay önce falan vajinada siğiller oluştu. Doktora gittim tedavisi olmadığını yakarak çare edildiğini söyledi. Yakıyorum bir ilaç sürüp geçiyor daha sonra her tarafta çıkıyor. Allah korusun rahim ağzı kanseri olma riski daha fazlaymış. Bana bir tavsiyesi olan varsa lütfen yazsın.teşekkürler…

HPV Virüsü Nedir?

Ayrıca kadınlarda hem erkeklerde görülen genital siğiller, cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonun genital bölgedeki belirtisidir. “Kondiloma aküminata” olarak da adlandırılır. HPV virüsünün (Human papilloma virus – İnsan papilloma virüsü) 200’den pozitif çeşidi bulunur ve bunlardan 40’ı genital siğillere neden olur. En fazla siğillere yol açan herif HPV 6 ve HPV 11’dir. Fakat bu HPV tipleri kansere yol açmazlar.

Özellikle kadınlarda, başka HPV tipleri de benzer anda vücutta bulanabilir ve bu nedenle Pap Smear gibi testlerin yapılması gerekir. Genital siğiller deride açık veya koyu kahverengi kabarıklıklar, kimi vakit lekeler halindedir. Tek olarak görülebileceği gibi birdenbire fazla siğil bağlı yanlamasına karnabahar şekilde görünebilir. Siğiller kimi zaman et beni sanılır ya da hiç ayrım edilmez. Kaşıntı yapabilir ya da cinsel ilişki sırasında kanamaya yol açabilirler.

Kadınların ve erkeklerin yüzde 60’nın hayatının bir döneminde HPV ile karşılaştığı tahmin ediliyor. Virüs vücuda girdikten daha sonra genel olarak bağışıklık sistemi kadar baskılanıyor. Baskılanmadığı durumlarda genital siğillere yol açan tipler, bulaşma sonrası sıradan 1 sene daha sonra semptom veriyor.

Virüs bulgu verse de vermese de vücutta olduğu için diğer kişilere bulaştırma ihtimali bulunuyor. Dolayısıyla HPV virüsünün ne vakit ve kimden bulaştığı belirlenemiyor. Genital siğiller ne değin erken teşhis edilirse tedavisi pek basit oluyor. Siğiller kremler, değişik ışıklandırma yöntemleri veya büyüklüklerine göre cerrahi ile çare ediliyor.

Genital siğiller toplumda yüzde 1 oranında görülüyor. 20’li yaşlarda bu oran yüzde 7’ye çıkıyor. Rahim ağzı kanseri aşısı yapılsa bile mutlaka tarama programlarına devam edilmesi gerekiyor. 21 yaşından itibaren tüm kadınlara üç yılda bir Smear yapılması gerekiyor.

HPV ile PAP smear testinin beraber kullanıldığı tarama Co-Deneme ise 30 yaşından itibaren yaptırılması tavsiye ediliyor. Bu sonuçların her ikisi de iyi çıkarsa beş yıl içerisinde rahim ağzı kanseri ya da kanser öncesi lezyonu gelişme oranı yüzde 0, 08’e düşüyor.

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV virüsü her iki cinsiyette de görülebilir ve kişiden kişiye cinsel temasla bulaşır. Vajinal ve anal ilişkinin yanı sıra, kondomun örtmediği genital bölgedeki deri temasıyla da HPV bulaşabilir. Genital siğiller görünür olmasa da HPV ile enfekte derinin genital bölgeye teması virüsün bulaşması için yeterli olur. Arada Bir oral cinsel ilişki ile bulaşır. HPV bulaştıktan sonra uzun yıllar vücutta sessiz kalabilir ve herkeste genital siğile neden olmaz. Çoğu kişide HPV, vücudun savunma sistemi tarafından etkisiz ayla getirilir. Genital siğil yapan HPV tipleri bulaştıktan sonra siğiller birkaç ay ya da birkaç sene sonra ortaya çıkabilir. Bu sürede birey taşıyıcı durumunda olur ve hastalığı başkalarına bulaştırabilir. HPV içeren gebelerde, doğum esnasında anneden bebeğe geçebilir. Genital siğillerin hangi partnerden geçtiğini ve virüsün ne dek zamandır vücutta olduğunu tahsis etmek olası değildir. Çare edilmeyen hastalarda siğiller çoğalabilir ve boyutları büyüyebilir. Genital siğiller öpüşmekle, havlu, çatal-kaşık kullanımı, bardak, tuvaletten bulaşmaz.

Korunma Yolları

Vajinal, anal ya da oral seks sırasında tekrar tekrar prezervatif kullanın – fakat virüs prezervatif tarafından korunmayan cilt bölgelerinden de bulaşabilir. Genital siğiller için çare görürken cinsel ilişkiye girmeyin. HPV aşısı yaptırın: HPV’den korunmanın en etkin yolu; ayrıca kadınlar ayrıca de erkekler için HPV aşısı olmaktır. Tüm dünyada kullanılan ve bazı ülkelerde çocukluktan itibaren yapılan HPV aşısı, virüsün en sık kanser yapan HPV 16 ve 18 tipine aleyhinde vasilik sağlıyor. Ayrıca, dörtlü aşının (kuadrivalan) genital siğil yapan 6 ve 11 tiplerine karşı koruyuculuğu da bulunuyor. Tüm rahim ağzı kanserlerinden yüzde 90 oranından koruyabildiği gibi, siğilden de benzer oranda koruyor.

Belirtiler​

Genital siğiller toplu iğne başı büyüklüğünde, kabarcıklı ve pürtüklü yapıdadır. Birdenbire fazla olduklarında birleşerek karnabahar görünümünü alabilirler. Başlangıçta deri renginde ya da kahverengi kabartılar şeklinde olabilirler. Siğiller genelde şikayete neden olmazken, ara sıra kaşıntıya neden olabilir, cinsel ilişki esnasında kanayabilir.

Genital Siğiller Şu Bölgelerde Ortaya Çıkabilir

Siğiller tek, grup halinde, ciltten yüksek, yassı ya da “karnabahar” biçimli olabiliyor. Deri şişmiş, üzeri pürtüklü, deri rengi, açık kahverengi veya rengi gri olabiliyor. Çoğunlukla acı-sancı hissi olmuyor. Fakat kaşıntı olabiliyor. Cinsel ilişki esnasında hafif kanama yapabiliyor. Siğil olan bir kişi ile cinsel temas sonrasında, haftalar veya aylar içinde ortaya çıkabiliyor. Genital siğillere niçin olan HPV enfeksiyonu, ağzın genital bölgeye teması olursa nadir olarak boğazın içinde siğile neden olabilir.

Kadınlarda

Vulvada (dış kadın genital bölgesi) Vajina içinde ya da çevresinde Anüs içinde veya çevresinde Kasıklarda (genital bölgenin iç uylukta buluştuğu yer) Rahim ağzında

Erkeklerde

Penis, Testisler, Kasık, Ayak arası ya da anüste bir ya da daha çok sayıda ortaya çıkıyor.

Tanı Yöntemleri​

Genital siğiller görüntüleri açısından fazla tipiktir. Genital siğillerin teşhisi Cilt Hastalıkları Uzmanı (Cildiyeci) kadar yapılan muayene ile siğillere bakılarak tanı konabilir. Jinekoloji ve Üroloji göre da tanı konabilir. Kadınlarda, bilhassa yıllık rutin jinekolojik tetkik sırasında tespit edilebilir.

Eğen genital siğilleriniz varsa, tedaviniz bitene değin cinsel ilişkiye girmeyin ve partnerinizi de bilgilendirin. Kadınlarda HPV, rahim ağzı kanseri için manâlı bir tehlike faktörüdür. bu nedenle genital siğillerin yanı sıra öteki HPV tiplerinin varlığı için aşağıdaki testler yapılır:

Pap Smear Testi

Jinekolojik muayene sırasında vajinanın girişinden özel bir fırça ya da spatul vasıtasıyla örnek alınır. Acısız bir işlemdir. Rahim ağzında hücresel değişim olup olmadığı belirlenir. Smear testi kimsesiz kanser tanısı koyulmasında tatmin edici değildir. Smear testinin pozitif çıkması bir problem olduğuna ve tanıya yönelik testler yapılması gerektiğine sinyâl eder.

HPV DNA testi

Pap smear’in anormal çıkması durumunda, HPV’nin kansere neden olma olasılığı araştırılır.

Kolposkopi

Vulva, vajina ve serviksin ışıklı büyüteçle incelenmesidir.

Servikal Biyopsi

Rahim ağzından doku alınarak kansere niçin olabilecek gözenekli olan değişimleri araştırılır.

Tedavi Yöntemleri​

HPV enfeksiyonunu vücudunuzdan atacak bir tedavi yoktur. Fakat genital siğiller aşağıdaki yöntemlerle değil edilebilir. Tedavide yalnızca siğillerin değil olması yok, siğilin bulunduğu dokunun tamamen temizlenmesi amaçlanır.

Genital siğiller krem, kriyoterapi (ışıklandırma) veya dondurma, siğil büyükse cerrahi ile çare ediliyor.

Kremler

Bunlar siğil dokusunu kimyasal olarak yakarak tedavi sağlayan ilaçlardır.

Kriyoterapi

Bu, siğilin değişken nitrojen püskürtülerek dondurulması ve dağılmasını sağlar. Duyumsuzlaşma gerektirmez.

Elektrokoterizasyon

Siğillerin elektrik akımı yoluyla yakılmasındır, lokal uyuşturma ile o alan uyuşturularak işlem yapılır.

Cerrahi

Genellikle uyuşturma aşağı yapılır ve cerrah göre siğiller tek tek ameliyatla temizlenir. Tedavideki niyet, siğillerin bulundupu taban dokunun adamakıllı yok edilmesidir.

Bütün bu tedavi yöntemleriyle mevcut siğiller iyileşir. Ama taşıyıcılık yıllarca devam edebilir. Bu yüzden kişinin immün sistemindeki değişikliklere emrindeki olarak siğiller her yerde çıkabilir.

Erkeklerde HPV/Genital Siğillerin Tedavisi

Günümüzde erkeklerde HPV‘nin varlığını gösterebilecek bir test bulunmuyor. Siğiller genellikle erkeklerin penis, testis torbası, anüs çevresinde ve kasıklarda görülüyor. Eğer penis ve çevresinde siğil, et beni, kabarıklık, bere, ülser, beyaz lekeler ya da diğer anormal yapılar fark edilirse bu durumda bir uzmana başvurulması gerekiyor.

HPV’nin genital bölgede siğil oluşumuna neden olabilen HPV tipleri kansere yol açabilen tiplerle benzer yok. Öteki tipleri ise, penis, anüs ve ağız içi-boğaz kanserlerine yol açabiliyor. bununla birlikte, virüs penil, anal ve baş ve boyun gibi nadir görülen kanserler ile benzer olduğundan, HPV’nin önlenmesi hala erkekler için kayda değer.

Erkeklerde genital siğillerin tedavisi ilaçla, cerrahi yolla ve yakma ya da dondurma yolu ile yapılıyor.

 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here