spot_img

Adet öncesi gerginliğe karşısında 5 önerge

PMS (Adet öncesi sendrom), adet öncesi dönemde görülen belirtilere verilen genel addır, hastalık değildir. Ciddi belirtiler fazla az oranda görülmekle birlikte, yaşanmaya başladığında anti depresan ve hormon ilaçları kullanılması önerilebilir. Adet döngüsü boyunca meydana gelen östrojen ve progesteron hormonlarının yükseliş ve düşüşleri adet kanaması oluşmasına, yumurtlamaya ve hamile kalmaya olasılık sağlar. Fakat bu hormonlardaki ani düşüş ve yükselişler, adet öncesinde fazla etkilenmeye niçin olabilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, PMS belirtilerine karşısında 5 teklif verdi.

Her kadında ayrı şiddette yaşanabilir

PMS belirtileri her kadında ayrı şekilde ve kuvvetle yaşanabilir. Bazı kadınlar bütün belirtileri yaşarken bazıları yalnızca birkaç tanesini deneyimleyebilir. Her Yerde eden her adet döngüsü öncesi ve adetin birincil bir-iki gününe dek devamlı şikayetler, hayatı etkileyecek ışık halkası geldiğinde bir uzmana danışılarak tedavi için yardım alınması gerekir.

En sık görülen şikayetler

– Memelerde şişme ve hassasiyet

– Kabızlık veya ishal

– Şişlik duygusal

– Kramplar, baş ağrısı, bel ve sırt ağrıları

– Halsizlik, ışığa ve sese fazla hassasiyet

– Ruhsal olarak gözlenen şikayetler; tahammülsüzlük, bezginlik hissetme hali, uyku sorunları, konsantrasyon kaybı, vesvese ve çarpıntı, buhran, hüzün hali, cinsel arzu de azalma, ruh hali değişiklikleri olarak sıralanabilir.

Adet öncesi gerginliğe karşısında 5 öneri

İlaç, elbette belirtilerin şiddetli hissedilmesi ve bu durumun bir uzman tarafından değerlendirilmesi neticesinde önerilmelidir. Adet öncesi dönemde kafein, sigara, tuz ve şekerden uzaklaşmak gerekir, kalsiyum, magnezyum, vitamin B6, Omega3-6 takviyeleri belirtileri azaltmada tezgâhtar olur. Uyumlu çalışma, dinç gıda ve iyi uyku; bunalım, konsantrasyon azalması ve kaygı sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

– Her yerim şişti kilo aldım şehvetli su ve tuzlu tutulumuna emrindeki olur. Bol su içmek, tuzdan uzak durmak yararlı olur.

– Üzüntü hali, duygu durumu değişiklikleri için ahenkli alıştırma, yoga, doğada yapılan yürüyüşler, papatya, melisa gibi bitki çayları psikolojik hali düzeltebilir.

– Ciltte artan yağlanma ve akne oluşumlarını eksilmek için deri bakımı, cilt temizleme gözenekleri rahatlatıp akne oluşumunu üye indirir.

– Tatlı krizlerinin artması durumunda çikolata, tatlı yerine kuru meyve, yeniden orman meyvelerinden oluşan çaylar, eksik şekerli tatlılara yönelmek doğru olur.

– Anksiyete hassaslık halleri için kafeinden yürüyüp gitmek, doğada yürüyüş gerçekleştirmek, yoga, alıştırma, düzenli uyku akıcı ruh haliyle mücadele etmeye asistan olur.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here