spot_img

Adet öncesi gerginliğe karşı 5 önerge

PMS (Adet öncesi sendrom), adet öncesi dönemde görülen belirtilere verilen genel addır, rahatsızlık değildir. Önemli belirtiler fazla eksik oranda görülmekle birlikte, yaşanmaya başladığında anti depresan ve hormon ilaçları kullanılması önerilebilir. Adet döngüsü baştan başa meydana gelen östrojen ve progesteron hormonlarının yükseliş ve düşüşleri adet kanaması oluşmasına, yumurtlamaya ve hamile kalmaya olasılık sağlar. Ama bu hormonlardaki ani düşüş ve yükselişler, adet öncesinde fazla etkilenmeye neden olabilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, PMS belirtilerine karşı 5 öneri verdi.

Her kadında öbür şiddette yaşanabilir

PMS belirtileri her kadında ayrı şekilde ve kuvvetle yaşanabilir. Bazı kadınlar bütün belirtileri yaşarken bazıları sadece birkaç tanesini deneyimleyebilir. Baştan eden her adet döngüsü öncesi ve adetin ilk bir-iki gününe değin devamlı şikayetler, hayatı etkileyecek ayla geldiğinde bir uzmana danışılarak çare için destek alınması gerekir.

En sık görülen şikayetler

– Memelerde şişme ve hassasiyet

– Kabızlık ya da ishal

– Şişkinlik hissi

– Kramplar, baş ağrısı, bel ve sırt ağrıları

– Halsizlik, ışığa ve sese fazla hassasiyet

– Ruhsal olarak gözlenen şikayetler; tahammülsüzlük, yorgun kestirme hali, uyku sorunları, konsantrasyon kaybı, vesvese ve çarpıntı, bunalım, üzüntü hali, cinsel arzu de azalma, ruh hali değişiklikleri olarak sıralanabilir.

Adet öncesi gerginliğe aleyhinde 5 önerge

İlaç, muhakkak belirtilerin şiddetli hissedilmesi ve bu durumun bir bilirkişi kadar değerlendirilmesi neticesinde önerilmelidir. Adet öncesi dönemde kafein, sigara, tuz ve şekerden uzaklaşmak gerekir, kalsiyum, magnezyum, vitamin B6, Omega3-6 takviyeleri belirtileri azaltmada yardımcı olur. Düzenli egzersiz, dinç beslenme ve iyi uyku; depresyon, konsantrasyon azalması ve vesvese sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

– Her yerim şişti kilo aldım şehvetli su ve tuzlu tutulumuna alt olur. Bol su içmek, tuzdan uzakta durmak yardımsever olur.

– Hüzün hali, duygu durumu değişiklikleri için ahenkli egzersiz, yoga, doğada yapılan yürüyüşler, papatya, melisa gibi bitki çayları psikolojik hali düzeltebilir.

– Ciltte gelişen yağlanma ve akne oluşumlarını azaltmak için deri bakımı, deri arıtma gözenekleri rahatlatıp akne oluşumunu aza indirir.

– Tatlı krizlerinin artması durumunda çikolata, tatlı yerine kuru meyve, yine orman meyvelerinden oluşan çaylar, az şekerli tatlılara yönelmek doğru olur.

– Anksiyete alınganlık halleri için kafeinden yürüyüp gitmek, doğada yürüyüş yapmak, yoga, alıştırma, düzenli uyku değişken ruh haliyle çaba etmeye asistan olur.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here