spot_img

HPV virüsü vücuttan adamakıllı atılır mı?

HPV virüsü, rahim ağzına en sık olarak cinsel yolla bulaşmaktadır. Ama cinsel yol dıştan, el teması veya nemli yüzeylere bağlantı ile bulaşabileceği bilinmektedir. Virüs partiküllerinin cinsel ilişki ya da öteki temas yollarıyla rahim ağzına ulaşması, enfeksiyon oluşması için yeterli değildir.

Rahim ağzını kaplayan fazla katlı epitel tabakasındaki hasarlı alanlardan en dip kısmına dürüst yeterli sayıda virüs ulaşırsa, bu tabakadaki hücrelere girebilmektedir. Burada ilk olarak hücrenin sitoplazma denilen hücresel boşluğunda bekleyen virüsler, uzun bir süre bu şekilde bekleyebilirler. Enfekte hücrelerin hücresel çekirdeğine genetik materyalini entegre etmesi sonrasında, epitel hücreleri virüsün genetiğini kontrolsüz şekilde çoğaltmaya başlayabilirler.

Çoğu hücresel bu aşamada vücudun bağışıklık sistemi hücreleri kadar tanınarak değil edilir. Buna hücre bağışıklık sistemi aktivitesi denilmektedir. Eğer bağışıklık sistemi hücreleri bu aşamada durduramazsa, zamanla enfekte hücreler rahim ağzı yüzeyine dürüst ilerleyerek virüs genetiği ile doymuş hücrelerin rahim ağzı salgılarına geçişine neden olabilir. Bu şekilde kadınlar da erkeklere HPV virüsünü bulaştırabilmektedir.

En Ince Ayrıntısına Kadar atılabiliyor

HPV virüsü ile ilgili açıklama ve tavsiyelerde yer alan bulutklinik doktorlarından Kadın Hastalıkları Bilim Dalı ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Eral Başer, “Bu virüs ile karşılaşan şahısların manâlı bir kısmı, kısa sürede bu virüsü hücreli bağışıklık sistemleri bir uçtan bir uca vücuttan atmaktadırlar. Bu vakit genelde en fazla 2 sene civarıdır. Eğer HPV virüsü 2 yıldan daha uzun süre kalıcı oluyorsa, rahim ağzında kanser öncüsü şart geliştirme riski de bu süreyle içten orantılı olarak artabilir. HPV enfeksiyonu ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konulardan birisi, bu enfeksiyonun yalnızca epitel tabakasında sınırlı olduğudur.

Yani HPV virüsü kana karışmaz. Herpes virüsü gibi sinir lifleri boyunca ilerleyerek omurilikte daimi olmaz. HPV’nin uzun zaman daimi olmasının önlemek için en önemli önlemlerin başında hücreli bağışıklık sistemini güçlendirmek yer almalıdır. Bunun için genellikle sağlıklı hayat kurallarına dikkat edilmesi en önemli kurallardır. Sağlıklı bir gıda planı izlenmesi. sigaradan uzakta durulması, vitamin D ve çinko desteklerinden faydalanılması çoğunlukla önerdiğimiz yaklaşımlardır. Bu yaklaşımla hastalarımızın asgari %80’inde 2 yıl içerisinde HPV virüsünün vücuttan tamamen temizlendiğini gözlemliyoruz.

Özetleyecek olursak, HPV virüsü vücuda yerleşmeyen ve zorunlu tedbirler alındıktan sonradan vücuttan tamamen atılabilen bir virüstür. Size bu virüsten korunmak için zorunlu önlemleri almanın ve kontrolleri aksatmamanın yanında en minik bir şüphede çabucak uzman bir doktora danışmak düşüyor.” dedi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here