spot_img

HPV virüsü vücuttan iyice atılır mı?

HPV virüsü, rahim ağzına en sık olarak cinsel yolla bulaşmaktadır. Fakat cinsel yol dışında, el teması veya nemli yüzeylere bağlantı ile bulaşabileceği bilinmektedir. Virüs partiküllerinin cinsel ilişki veya diğer bağlantı yollarıyla rahim ağzına ulaşması, enfeksiyon oluşması için tatmin edici değildir.

Rahim ağzını kaplayan çok katlı epitel tabakasındaki hasarlı alanlardan en dip kısmına içten tatmin edici sayıda virüs ulaşırsa, bu tabakadaki hücrelere girebilmektedir. Burada ilk olarak hücrenin sitoplazma denilen hücresel boşluğunda bekleyen virüsler, uzun bir zaman bu şekilde bekleyebilirler. Enfekte hücrelerin hücreli çekirdeğine kalıtımsal materyalini entegre etmesi sonrasında, epitel hücreleri virüsün genetiğini kontrolsüz şekilde çoğaltmaya başlayabilirler.

Çoğu hücre bu aşamada vücudun bağışıklık sistemi hücreleri göre tanınarak değil edilir. Buna gözenekli olan bağışıklık sistemi aktivitesi denilmektedir. Eğer bağışıklık sistemi hücreleri bu aşamada durduramazsa, zamanla enfekte hücreler rahim ağzı yüzeyine doğru ilerleyerek virüs genetiği ile batmış hücrelerin rahim ağzı salgılarına geçişine neden olabilir. Bu şekilde kadınlar da erkeklere HPV virüsünü bulaştırabilmektedir.

Iyice atılabiliyor

HPV virüsü ile ilgili tanımlama ve tavsiyelerde yer alan bulutklinik doktorlarından Kadın Hastalıkları Bilim Dalı ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Eral Başer, “Bu virüs ile karşılaşan kişilerin önemli bir kısmı, kısa sürede bu virüsü gözenekli olan bağışıklık sistemleri doğruca vücuttan atmaktadırlar. Bu vakit genellikle maksimum 2 yıl civarıdır. Eğer HPV virüsü 2 yıldan daha uzun zaman daimi oluyorsa, rahim ağzında kanser öncüsü koşul geliştirme riski de bu süreyle doğru orantılı olarak artabilir. HPV enfeksiyonu ile ilgili bilinmesi gereken en manâlı konulardan birisi, bu enfeksiyonun yalnızca epitel tabakasında sınırlı olduğudur.

Yani HPV virüsü kana karışmaz. Herpes virüsü gibi asap lifleri baştan başa ilerleyerek omurilikte kalıcı olmaz. HPV’nin uzun süre daimi olmasının önüne geçmek için en manâlı önlemlerin başında hücre bağışıklık sistemini sağlamlaştırmak yer almalıdır. Bunun için genellikle sağlıklı hayat kurallarına dikkat edilmesi en kayda değer kurallardır. Sağlıklı bir besin planı izlenmesi. sigaradan uzaktan durulması, vitamin D ve çinko desteklerinden faydalanılması çoğunlukla önerdiğimiz yaklaşımlardır. Bu yaklaşımla hastalarımızın asgari %80’inde 2 sene içerisinde HPV virüsünün vücuttan iyice temizlendiğini gözlemliyoruz.

Özetleyecek olursak, HPV virüsü vücuda yerleşmeyen ve zorunlu tedbirler alındıktan daha sonra vücuttan en ince ayrıntısına kadar atılabilen bir virüstür. Size bu virüsten korunmak için gerekli önlemleri almanın ve kontrolleri aksatmamanın yanına en küçük bir şüphede hızlıca bilirkişi bir doktora danışmak düşüyor.” dedi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here