spot_img

Anneler kendilerine günde 1 saat ayırabiliyor

Fisher – Price’in Anneler Günü’ne özel gerçekleştirdiği araştırmaya tarafından, ülke genelindeki anneler kendilerine günde ortalama yalnızca 1 saat 9 dakika ayırıyor. Araştırmaya Türkiye genelinden 1000 anne katıldı. ‘Me Time’ olarak dile yerleşen, kendine vakit ayırmanın konu alındığı araştırma; annelerin yaklaşık 10’undan 9’unun Covid-19 salgını sırasında ebeveynlik yapmanın daha bitap hissettirdiğini ve dinlenmek için daha artı zamana gereklilik duymalarına niçin olduğunu ortaya koyarken, yüzde 51’inin pandemi stresinden gecede sıradan 3 saat 25 dakika daha eksik uyuduğunu gösteriyor.

Annelerin ödülü “uyku”

Araştırmalara tarafından bir ebeveynin bebek sahibi olduktan sonraki ilk yıl kaybettiği uyku saati 663. Araştırmaya göre Türkiye’de 0-7 yaş arasında çocuk sahibi olan annelerin yüzde 90’ı, anne olduktan sonradan uykuyu sıradan bir şey olarak yok bir ödül olarak görmeye başladıklarını kabul ediyor. Annelerin yüzde 45’i, pandemi esnasında kendi ihtiyaçlarının öncesinde ailelerine veya işlerine öncelik verdiklerini söylerken; ankete katılan bütün annelerin 10’undan dördü, pandemi baskılarının da sonucu olarak kendi sağlıklarına yeterince odaklanamadıklarını söylüyor. Kendilerine ayırdıkları zamanlarda ise anneler en fazla sosyal medyada gezmeyi, akarsu/kahve içmeyi, müzik dinlemeyi, televizyon izlemeyi ve kitap okumayı tercih ediyor.

Araştırmanın bir diğer sonucu olarak, annelerin yüzde 83’ü, bu yıl alabilecekleri en büyük Anneler Günü hediyesinin dinlenmek ve rahatlamak olacağını dile getiriyor. Covid- 19 salgını sona erdiğinde ise annelerin yüzde 51’i arkadaşları veya partnerleri ile sinemaya gitmeyi, yüzde 44’ü arkadaşlarıyla dıştan bir gece geçirmeyi hayal ederken, yüzde 38’i ise dıştan çocuksuz bir akşam yemeği yemek yemek istiyor.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here