spot_img

Başarılarınızı kendinizi sabote ederek engelliyor olabilirsiniz

Gerçekleştiremediğiniz hayallerinizin, sizi sınırlayan alışkanlıklarınızın tek sorumlusu ara sıra sadece sizsinizdir. Bunun yanı sıra kendinizi özgürlüğe ulaştırmanın yolunu biliyorken, konfor alanınızın dışına çıkmamak kendinizi sabote ettiğinizin en büyük işaretidir…

Pek bir kişi düşünün ki, hayatında çoğu şeyi yerine getirmek istiyor lakin bir türlü başaramıyor, istediği hedeflere yaklaşamıyor. Şayet de o birey defalarca benzer plan doğrultusunda ilerliyor ve sonuçların değişmesini bekliyor. Kişi, farkında olan olmadan kendisini bir döngünün içerisine hapsediyor ve kendisini sonuçlara mahkum ediyor. Geçmişe dönüp baktığınızda amacınıza ulaşamadığınız bir takım durumları hatırlayabilirsiniz. Nedenini ve nasıl olduğunu hatırlamasanız da bunun olası açıklaması, öz sabotajdır. Çünkü kişinin en büyük engeli yeniden kendisidir.

Kendini sabote etmek nedir

Bunu başaracak kadar iyi değilim, sevilmeyi yargı etmiyorum, keşke daha hoş olsaydım, yaptığım işi kimse beğenmiyor… Bu ve benzeri cümleleri kendinizle konuşurken dile getiriyor musunuz? Gerçekleştiremediğiniz hayalleriniz için vicdan azabı duyuyor, lakin alışkanlıklarınız yüzünden yerinizden kıpırdayamıyor musunuz? İşte kendini sabote etmek tam da böyle bir durum.

Bulunduğunuz yerden terketmek tekrar tekrar o kadar da basit değildir. Değişim riskli, vakit, bölge ve emek gerektiren bir süreçtir. Hem belirsiz oluşu da kaygı oluşturan bir faktördür. Bu değişimi göze almadıkça kendinize olan güveniniz de zamanla sarsılacaktır. Çünkü konfor alanının dışarısına çıkmak gözünüzü korkutacaktır. Bu durumun içerisinde yer almaya devam etmek öz saygınızı da kaybetmenize niçin olur. bu nedenle kendinizi idrak biçiminizle ilgili bir gözden geçirme gerçekleştirmeli ve değişimle barışmalısınız. Mevcut sıcacık alanımızın güvenirliğine duyduğumuz inanç, metamorfoz ve gelişim kademelerimizi engelleyen hatalı bir hafıza yaklaşımıdır. Kendi kendini sabote eden halk müziği başarılı olmanın önüne set çekerler. Kendilerini düşman oluşturan bu ırk, kendilerine neyin iyi geleceğini bilseler de, bu davranışları sergileyemez ve isteklerinden mahrum olurlar.

Freud, uygarlık geliştikçe özgürlükle, güvenliğin yer değiştirdiğine işaret etmektedir. İşte güvenlik konusunda gitgide büyüyen muhtelif kaygıların ortaya çıkması, kendimizi sabote etmekle sonuçlanmamalıdır.

Niçin kendimizi sabote etme ihtiyacı duyarız

Kendi kendini sabote etmenin çoğu sebebi bulunabilir. Misal verecek olursak;

– Hata yapma korkusu,

– Sorumluluklardan kaçmak,

– Başarısızlık ve eleştirilme korkusu,

– Başarı korkusu (Beraberinde yalnızlığın geleceğini düşünmek)

– Kendini önemsiz hissetmek,

– İyi şeyler yargı etmediğini göz önünde bulundurmak,

– Değişimi kabullenmemek,

– Çevresel baskılardan ürkmek.

Keza, bu eylemin kökeni çocukluk yıllarına dayanıyor da olabilir. Bazı çocuklar anne ve babalarına başarılı görünerek onları memnun etmek ve dikkatlerini sürüklemek ister. bu nedenle kendilerini olduğundan daha kabiliyetli ve zeki manzara çabası içine girerler. Bu akım de yıllar içerisinde kendini sabote etmeye dönüşebiliyor.

dahası bilinçaltına kurulmuş yanlış zihin kalıplarına da dikkatli olmak gerekiyor. Mesela çocukluk yıllarında; varlıklı kişilerin, haksız ve hileli kazançlarla zengin olduklarına inandırılmış yanlış bir fikir yaklaşımı, o kişinin önüne meydana çıkan varlıklı olma ile ilgili fırsatları yok saymasına sebebiyet verebilir. Böylece kişi, varlıklı elde etmek için bilinçli olarak çok mücadele harcamasına karşın bilinçaltına yerleşmiş bu yanlış hafıza virüsü nedeniyle kendini sabote ederek bir türlü emeline ulaşamayacaktır.

Kendi değerinizin farkına varın

İnsanın kendini fazla algılaması, ego ilişkileri sırasında tartı kazanıyor. Bir Afrika atasözünün dediği gibi kendi içinizde düşmanınız yoksa dışarıdaki düşmanlar sizi incitemez. Önceliğiniz kendinize inanmak olmalı.

Öz benlik, öz yeterlilik gibi kavramlar çocukluk dönemlerinden itibaren geliştiriliyor. Bu noktada ebeveynlerin çocuklarla olan ilişkileri büyük tartma taşıyor. Nitelikli bir irtibat, bireylerin geleceğini şekillendiriyor. Nasıl bir hayat kalitesine sahip olacağınız ve davranış şekilleriniz bu dönemlerden itibaren kendisini açığa çıkarıyor. Dolayısıyla ebeveynlerle gerçekleştirilen nitelikli iletişim öz sabotaj riskini azaltıyor. Hangi yaş grubunda olursanız olun, başarısızlık ve başarısızlığa karşısında hissedilen tehditlerin de insanlara öğrenme ve gelişme fırsatları meydana getirdiğini unutmayın. Başarısız olunan durumlarda, benliğinize olan saygınızı gözetmek için, sabote etme stratejilerine kullanmak yerine başarısızlığa neden olan durumlarla yüzleşebilirsiniz. İş ve özel hayatımızda daha öz tehlikesiz, mutlu, gelişime açık ve başarılı bireyler olabilmenin yolu buradan geçiyor.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here