spot_img

Deri ve saç yenilenmesinde exosome dönemi

Estetik dermatoloji alanında öyle çok problemin giderilmesinde kök hücre yöntemlerinin kullanımı artıyor. Özellikle yağ dokusundan elde edilen kök hücreler tarafından laboratuvar ortamında üretilen serumların kullanımdan sıklıkla faydalanılıyor.

Hayati fonksiyonları etkileyen özelleşmiş hücreler olan kök hücreler üzerinde sürdürülen çalışmalar son zamanlarda sürat kazandı. Güçlü teknik ekipman, üretim ve sterilize etme sertifikasyonlara sahip biyoteknoloji laboratuvarları, her yerde yapılandırıcı özellikte yoğun protein ve exosome içeriğine sahip kök hücre serumlarının üretimini gerçekleştirerek, estetik alanında hekimlerin kullanımına uygun ürünler sunuyor.

Yüksek başarılı sonuçlar alınıyor

Özellikle ‘exosome’ adı verilen küçük nanokesecikleri içeren kök hücre serumlarının iç yapısında birçok büyüme faktörü ve sitokini bulunduran stabil bir içeriğe sahip olması, kök hücre serumu kullanımını pratik bir ülkü getiriyor. Exosome tedavisi sayesinde alerjik reaksiyona yol açmadan büyüme faktörleri, sitokin ve antioksidanların hedefe yönelik kullanımı mümkün olabiliyor. Bilhassa cilt gençleştirme ve saç güçlendirme amaçlı exosome tedavisinde yüksek başarılı sonuçlar alınabiliyor.

Kök hücreler ve exosome molekülleri arasında fark değil ancak güçlü bir bağlantı var. Çünkü exosome kök hücrelerin birbiri ile kontrollü ve fazla irtibat halinde olmasını sağlıyor. Bu Nedenle fonksiyonu bozulan hücrelerin yenilenmesi mümkün oluyor. Bu yüzden yaşlanma sürecinin hızlanması ve kök hücre sayılarının azalması arasında ilişki kök hücre serumu yani exosome tedavisi ile düzenlenebiliyor.

Estetik etkiler

Kök hücre serumu, içeriğinde yüzlerce büyüme faktörü ve exosome molekülünü birlikte barındırdığı için yaşlanma sürecini keza cilt hem de saç hücrelerinde yoklama altına alıyor. Tıbbi estetik alanında kullanılan kök hücre serumu, cilt hücrelerinde yenileyici etkisinden nedeniyle çizgiler, derin kırışıklıklar, lekeler, akne ve bere izlerinin tedavisinde kullanılıyor. Exosome tedavisi tercih edilen bir tatbik, çünkü güçlü lifting etkisinden nedeniyle deri sarkması olan ancak dolgu uygulaması seçim etmeyen kişilerde sarkmaları azaltarak doğal bir görünüm sunuyor. Kök hücre serumu akne izleri tedavisinde kullanılan iğneli radyofrekans sistemleriyle kombine edilebiliyor. Leke tedavisi için kullanılan lazerler ve ev devam ürünleriyle de desteklenebiliyor. Saç için kullanımında ise dökülmeyi önlemesi ve dökülen saçların geri kazandırılması amaçlanıyor. Ayrıca saç ekiminden önce ve/veya sonrasında saç alınan/ekilen bölgeyi cesaretlendirmek için de exosome tedavisi tercih ediliyor.

Exosome tedavisi şahısların yapısına bağlı olarak 2-6 seans şeklinde 2-4 haftalık aralarla uygulanabiliyor. Başvuru gününde danışanların vaktini fazla almadan işlem kısa bir zamanda tamamlanabiliyor.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here