spot_img

Gebelik sonrası estetik cerrahi muhtemel

İsteyerek ya da istemeyerek oluşan maddi değişiklikler, ego algımızı olumlu veya negatif yönde değiştirebiliyor. Özellikle doğum sonrası değişen vücut yapısı ve ruhsal süreçle birlikte estetik cerrahinin daha çok ön plana çıktığını belirten Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Musa Kemal Keleş, hamilelik sonrası estetiği konusunda merak edilenleri anlattı.

“Ruh sağlığını olumlu etkiliyor”

Kaybettiğimiz beden algılarımızı kısa ve etkin biçimde geri kazanmanın ruh sağlığımızı olumlu etkileyerek çevremizle uyumlu yaşamamızı sağladığına dikkat çeken Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Musa Kemal Keleş, estetik cerrahinin faydasının da bu noktada ortaya çıktığını belirtti.

Gebelik sonrası meydana gelen somut değişikliklerin bilhassa göğüs bölgesi ve karın bölgesini etkilediğinin altını çizen Doç. Dr. Musa Kemal Keleş. “Oluşan maddi değişimler genetik, besin, somut aktivite gibi birçok faktör göre etkilenmektedir. sonuç olarak da öbür boyutlarda fiziki değişimler karşımıza çıkmaktadır. Bu deformasyonların kısa ve etkin şekilde çözümü günümüz estetik cerrahi teknikleri ile mümkündür” diye konuştu.

Emzirme sonrası göğüslerde hacim kaybının meydana geldiğini, bunun da sarkıklıklara niçin olduğunu muhabere eden Doç. Dr. Musa Kemal Keleş, şu önerilerde bulundu:

“Meme sarkıklıkları derecelerine kadar çoğu farklı teknik kullanılarak düzeltilebilmektedir. Kimi durumlarda yalnızca silikon implant kullanılarak hacim kazandırılması yeterli olabilirken çoğunlukla sarkıklık düzeltilmesi (mastopeksi) gerekmektedir. İsteğe yan olarak hem hacim artışı ayrıca de sarkıklık düzeltilmesini beraber yapmak da mümkündür.”

Doğum sonrası karın bölgesindeki cildin defalarca istenildiği gibi doğum öncesi görünümüne kavuşamayabileceğine de uyarı çeken Doç. Dr. Musa Kemal Keleş, bu durumda çözümün ise karın derisindeki fazlalıkların cerrahi olarak alınarak germe işlemi (abdominoplasti) yapılması olduğunu belirtti. Doç. Dr. Musa Kemal Keleş, “Unutulmamalıdır ancak, karın germe işlemi bir kilo verme yöntemi yok, vücut şekillendirme işlemidir. Karın germe operasyonunu yağ emme (liposuction) işlemi ile birlikte yapmak da mümkündür” dedi.

“Birkaç saat içinde ayağa kalkmak mümkün”

İşlemlerin genel duyu yitimi aşağıda konforlu bir şekilde yapıldığını dile getiren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Musa Kemal Keleş, ameliyat sonrası birkaç saat içinde ayağa kalkılabildiğini ifade ederek dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

“Meme sarkıklıklarının düzeltilmesi ve karın germe işlemleri genel duyumsuzlaşma aşağıda konforlu bir şekilde yapılabilirken, ameliyat sonrası hastalarımız birkaç saat içinde ayağa kalkabilmektedirler. Işlem öncesinde plastik cerrahi muayenesinin arkasından mutlaka hissizlik muayenesi de yapılmaktadır. Anestezi doktoru göre lüzum görüldüğünde uyuşma öncesi kan tahlilleri, grafiler ve ek hastalıklara yönelik ilgili bölüm muayeneleri de yapılmaktadır. Güncel teknikler ve yaklaşımlar baştan sona cerrahi işlem sonrası hastalarımızın kısa zamanda sosyal hayatlarına dönmeleri mümkündür. Her türlü cerrahi işlemde olduğu gibi göğüs ve karın bölgesinde yapılacak estetik işlemler için mutlaka profesyonel yardıma başvurulmalıdır. Keza bir amaç için çoğu bambaşka yol olabileceği de unutulmamalıdır.”

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here