spot_img

Kişisel finans yönetiminde yapılan 5 kritik hata

Günümüzde çoğu kişi bireysel finans yönetimi hataları dolayısıyla maddi ve manevi sıkıntılar yaşıyor. Koronavirüs salgınıyla birlikte bütün dünyada insanların hesaplı sıkıntılar yaşaması, kemerleri birazcık sıkmaya ve tasarruf etmenin yollarını aramaya itti. Ama atılabilecek birkaç küçük adım bu sıkıntıların önlemek için tatmin edici olabiliyor. İşte, uzakta durulması gereken o hatalar;

1. Bütçe planlaması yapmamak

Bireysel finans yönetiminde en sık yapılan hataların başında bütçe planlaması yapmamak ya da dönem dönem yerine getirmek geliyor. Bütçe planlaması yerine getirmek; mevcut kazanç ve gider kalemlerini net olarak görmeyi ve para yönetimini doğru şekilde yapmayı başarılı kılar. Diğer bir deyişle cebe giren paranın nereye gittiğini, nasıl harcandığını net bir şekilde ortaya kurmak, ilerisi için yapılacak tüm planlar ve atılacak adımlar konusunda yol gösterir.

2. Mevcut bütçenin fazlasını tüketmek

Mevcut bütçenin fazlasını tüketmek ve gelecek dönemlerde elde edilecek gelirle yaratılan bütçe açığının kapatılacağını göz önünde bulundurmak de sık sık yapılan hataların başında geliyor. Bilhassa ipin ucunun kaçtığı harcamaları engelleyememek, mevcut gelirin giderleri karşılayamamasına niçin olarak, borçlanmayı beraberinde getirmektedir.

3. Borçlanarak yaşam kalitesini çoğaltmak

Borçlanarak hayat kalitesini çoğaltmak son yıllarda sıkça görülen yaklaşımlar aralarında yer alıyor. Ama hayatın getirebileceği olumsuz durumları ve koşulları göz önünde bulundurmadan borçlanarak konut, araba vb. ihtiyaçlar özelinde hayat standartlarını yükseltmeye çalışmak, kısa vadede olumlu gözükse de, uzun vadede birçok soruna niçin olabiliyor.

4. Bilinçsiz harcamalar yapmak

Bilhassa yaşanan dijital dönüşümle birlikte e-ticaret platformlarının sundukları çekici indirimler ve kampanyalar, tüketicilerin ara sıra ihtiyaçları olmayanı da almasını beraberinde getiriyor. Sunulan indirimler ve kampanyalar ne değin çekici olsa da, mevcut geliri aşacak ve gereklilik dahilinde olmayan her türlü harcamadan uzaktan durulması, bireysel finans yönetimi özelinde atılan içten adımlar arasında yer alıyor.

5. Tasarruf yapmamak

Tasarruf yerine getirmek ayrıca bireysel ayrıca de toplumsal açıdan tutumsuzluk etmemek demektir. Bireysel finans yönetiminde israfı engellemenin ve tasarrufun birincil adımı, gereklilik olmadan tüketilen, tüketildiğinde fazla bedel üretmeyen her kaynağın müsriflik olduğunu fark etmektir. Kaynakları tüketirken itina kullanmak, her şeyi yerinde ve yeterince göstermek keza kısa keza de uzun vadede kişisel finans yönetimine olumlu yansımaktadır.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here