spot_img

Pandemi ile birlikte çift terapisine alaka arttı

Çift terapisinin, çiftlerin ilişkilerini daha iyi ülkü getirmesini karşılayan bir psikoterapi türü olduğunu söyleyen Dr. Özcan Kılıç Kafalı, “Çiftler bu terapiye birbirini daha anlayışlı olmak, birlikteliklerini takviye etmek için başvurabilir. İlişkilerinde dağıtılmış nedenlere emrindeki olarak problem yaşamış çiftler de sorunların çözümü için terapi seçeneğini deneyebilir. Izdivaç öncesi çift terapisi, partnerlerin birbirlerinin farklılıkları konusunda uzlaşmasına asistan olur” dedi.

Covid-19 pandemisi ortaya çıktıktan sonradan aynı ev içerisinde sorun yaşayan ve boşanan çiftlerin sayısında büyüme görüldüğü ortaya çıktı. Ekonomik zorluklar, sağlıkla ilgili endişeler, gelecek kaygısı, normale kadar çok daha artı beraber süre geçirme ve sosyal hayatın kısıtlılığı gibi böylece fazla durum; ilişkileri olumsuz etkiliyor.

“İlişkideki sorunlara çözüm çift terapisi”

Çift terapisinin çiftlerin kendini tanımasını, aralarındaki problemleri çözmesini ve ilişkilerini daha iyi hale getirmesini sağlayan bir psikoterapi türü olduğunu söyleyen Dr. Kafalı, “Çift terapisi, romantik ilişki içerisinde olan tüm çiftler için uygundur. Sadece evli çiftlere uygulanan bir terapi değildir. Çiftler bu terapiye birbirini daha anlamak, birlikteliklerini sağlamlaştırmak için başvurabilir. Çiftler terapiye evlenmeden önce de başlayabilir. Izdivaç öncesi çift terapisi, partnerlerin birbirlerinin farklılıkları konusunda uzlaşmasına tezgâhtar olur. İlişkilerinde çeşitli nedenlere alt olarak problem yaşamış çiftler de sorunların çözümü için terapi seçeneğini deneyebilir. Bu problemler; irtibat kopuklukları, çocuk yetiştirmeden madde bağımlılığına kadar fazla geniş bir yelpazede olabilir. Dolayısıyla terapi, ilişkide olumsuzluğa neden olabilecek bütün durumların çözümü için çiftlere olanak tanır. Her iki partner de terapide ilişkideki problemlerin kendilerini nasıl etkilediği ve problem karşı nasıl hissettiklerini anlatır. Bu Nedenle partnerler, sorunları birbirlerinin görüntü açısıyla görebilir ve daha kolay empati yapar. Bu şart sorunların çözülmesi yolunda kayda değer bir adımdır” dedi.

“Pandemi süreci ilişkiler üzerinde zorlama oluşturdu”

Pandemi döneminin çoğu çift üstünde yoğun bir baskı oluşturduğunun altını çizen Dr. Kafalı, “Bu dönemde yaşanan idareli zorluklar, sağlıkla ilgili endişeler, gelecek kaygısı, normale göre fazla daha pozitif beraber zaman geçirme, sosyal hayatın kısıtlılığı gibi öyle fazla şart; ilişkileri olumsuz etkiledi. Pandemi nedeniyle oluşan sorunların yanı sıra eski problemler de bu dönemde alevlendi. Birçok ülkede boşanma davası başvuruları önceki yıllara oranla büyük büyüme gösterdi. Stresli ve sıkıcı pandemi döneminde kesinlikle ki çiftlerin sorunlar yaşaması kaçınılmazdır. Ancak bu sorunlar göz ardı edilmemeli ya da bu sorunların çözümünde birincil seçenek ayrılma olmamalıdır. Sorun yaşamış çiftler, sorunu kendi aralarında halledemiyorsa bir profesyonelden takviye almalıdır. Terapist eşliğinde yapılan çift terapileri ilişki sorunlarını gidermede epeyce etkili olabilir. Partnerler; süreç her tarafında yaşadıkları zorlukları, kaygıları, değişimleri anlatır. Her iki taraf da ayrıca kendi hem de karşısında tarafın bakış açısıyla sorunları görür. Problemlerin tek yanlı yok çift çevrili olabileceğini fark edebilir. Çiftlerin boşanma, bölünme gibi hayatlarını etkileyecek büyük bir kararı vermeden önce terapi yöntemini seçmesi daha yardımsever olabilir” ifadelerini kullandı.

Çift terapisi süreci nasıl gerçekleşir

Çift terapisinin partnerlerin ve terapistin katılımıyla gerçekleştiğini gösteren Dr. Kafalı, “Terapist ile birlikte çalışmak; açık irtibat kurma, farklılıkların mantık çerçevesinde değerlendirilmesi gibi becerilerin kazanılmasına yardımcı olur. Terapide; ilişkinin iyi ve fena tarafları konuşularak, ilişkideki sorunların kaynağına inilmeye çalışılır. Partnerler, sorunlar için birbirini itham etmek yerine sorunu çözmeye yönelik çaba göstermeyi öğrenir. Terapi sırasında ilişki problemlerini konuşmak şiddet olabilir. Partnerler ağız dalaşı esnasında birbirine sesini yükseltebilir, sinirlenebilir ve bunlar normaldir. Bu tarz durumlarda terapist bir hakem gibi davranarak kişilerin duygularını ve davranışlarını teftiş etmesini sağlar. Terapistler, çiftlere iletişim becerilerini güçlendirecek çeşitli ödevler verebilir. Örneğin; evde telefon, televizyon ve üçüncü kişilerden uzak bir ortamda yüz yüze tavır seansları bir devir olabilir. Bu ve güya ödevler hem jurnal yaşamda keza de terapi sırasında daha dinç bir iletişim kurmaya yardımcı olur” diye konuştu.

Dr. Özcan Kılıç Kafalı, çift terapisinin her zaman ilişkiyi sürdürebilme yönünde tesir etmediğini belirtti. Bir Takım durumlarda çiftlerin farklılıklarının uzlaşılmaz olduğuna karar verebildiğini vurgulayan Dr. Kafalı, “Böyle bir koşul karşı da ilişkiyi sonlandırmak isteyebilirler. Çift terapisi bu gibi durumlarda ilişkinin daha dinç bir şekilde bitirilmesini sağlayabilir. Çiftler ayrılık kararını daha olgun bir şekilde karşılayabilir ve kötü bir ayrılık yaşamamış olur” dedi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here