spot_img

Tam kapanmayı bahar temizliği gibi görün önerisi

Dün başlayan 17 günlük tam kapanmada vatandaşların kendilerini hafifletmek için neler yapması gerektiğiyle ilgili konuşan psikolog Büşra Uysal, 17 günlük kapanmanın defalarca yaşanılan bir şart olmadığını söyledi. Bu yüzden bir takım vatandaşların durumun şokunu yaşadığını kaydeden Sakin, “Biz bu sürece sahiden yeni başlamadık. Yani hafta sonları da olsa kapanlara hepimiz öyle ya da böyle hakimiz. Bu birazcık daha uzun işlem. Sahiden birincil eve kapanmalarda halk bunu fazla güzel karşılıyorlardı. Yeni aktiviteler yapıyorduk, birbirimizle iletişimimizi geliştirmeye çalışıyorduk ama vakit geçtikte bu azıcık daha yorgunluğa döndü. Sadece somut değil psikolojik dermansızlık da yaşanmaya başlandı. Bu süreçte de biz yeni hobiler edinebiliriz. Sevdiğimiz, evimizin içinde birlikte yaşadığımız insanlarla iletişimimizi geliştirebiliriz ve bununla birlikte gerçekte kendimize de vakit ayıracağız. Bu durumlarda spora önem vermeliyiz. Jurnal rutinlerimizi çok bozmamaya çalışalım. Bu dönemde internet bağımlılığı artacak. Erken kalkmaya çalışalım, erken yatmaya çalışalım, dinç beslenmeye çalışalım ama rutin bir süreç yaşayalım. Böyle yaparsak eğer 17 gün sonunda da daha az efor sarf etmiş, normale dönerken daha adapte olacağız” biçiminde konuştu.

“Evde irtibat kurarken çok uyarı etmemiz gerekiyor”

Bu dönemde sürekli benzer evin içinde olunacağından bir takım istenmeyen olayların da olabileceğine uyarı çeken Uysal, şöyle devam etti: “Bu yüzden kendimize de azıcık süre ayırmamız gerekiyor. Güne defalarca planlar yaparak başlayabiliriz. Yani erken kalkıp spor yapıp peşinde kitap okuyabiliriz. İnternette de vakit geçireceğiz fakat fazla uzun tutmadan bunu yapmalıyız. Çeşitli hobiler edinebiliriz. İletişim burada fazla kayda değer. Evde iletişim kurarken çok dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü fazla pozitif bir arada vakit geçirdiğimizde tartışma oranımız gerçekten artmaya başlıyor. İletişim kurarken en kayda değer konu karşı kadar ihtiyacı ney benim ihtiyacım ney birazcık bunlara odaklanmak gerekiyor. Tartışmalar başlarken yüksek başlayınca yelken direği kendimizi ifade etmeye çalışıyoruz ve onu empoze etmeye çalışıyoruz. Empoze etmek yerine aleyhinde tarafı azıcık daha dinleyip, ihtiyacı iyi anlamak çok daha manâlı ülkü geliyor.”

“Hapis olarak bakmak yerine fırsata çevirebiliriz”

Çoğu insanın bu dönemi hapis olarak gördüğünü kaydeden Uysal, “17 gün ne yapacağız, çok bıktık, fazla sıkıldık, nasıl bunu atlatacağız diye düşünüyor. Haksızlar mı natürel ama de haklılar lakin bu mucizevi bir dönem. Bunu hapis olarak bakmak yerine fırsata çevirebiliriz. Bu olaya minik bir bahar temizliği gibi görebiliriz. Sadece fiziki açıdan değil psikolojik açıdan da bahar temizliği olarak bakmalıyız. Bu dönemde evimizi düzenleyebiliriz, kafamızı dinleyebiliriz, yaza kendimizi birazcık daha hazırlayabiliriz. Bu döneme birazcık daha rahatlama olarak bakarsak sürece daha dar aşabiliriz” diye konuştu.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here