spot_img

Astrolog Nazan Gönültaş ile Okült Astroloji üstüne konuştuk

Astrolojiyi hayatımızın az daha ehr alanında kullanmaya başladık. Astrolojinin bir kolu olan Okült yıldızbilim, insanların doğum haritasındaki süreci gösteren ve sadece insanların yararına olan unsurları hedefleyen ve çözüm yolu sunan araştırmalardır.

Son zamanlarda epeyce popüler ülkü gelen Okült astroloji ile ilgili merak edilen her şeyi Okült Astrolog Nazan Gönültaş’a sorduk. Gönültaş, ayrıca “Yıldızlar koronavirüs sürecini nasıl görüyorlar?”, “İnsanlar neden bu dönemde astrologlara bu değin fazla gitmeye başladı?” ve “Okült yıldızbilim niçin bu kadar seçim ediliyor?” sorularımızı da yanıtladı.

Keyifli okumalar.

Gerçeğe yakın olabilmeyi Okült Yıldızbilim ile açıklayabiliyorum

– Okült Astroloji nedir?

Okült astroloji direkt olarak birkaç cümleye sığdırılamayacak bir enginliktedir. Etimolojik olarak ele aldığımızda; okültizmin dil kökeni Latincedir. Occultus yani saklamak, muhafaza etmek manasına kazanç. Arkadaki plandaki yorumla, var olan mefhumu seçilmişlere saptamak demektir, gizildir. Yıldızbilim ile bambaşka bir noktada dursa da vahşi tabirle Astroloji, Okültizme dahildir ve ona işlevsellik katar.

Benim nazarımda ise Okültizm ve Okült yıldızbilim gerçeğe yakın olabilmek gibidir. Kimisi sanatla kimisi bilimle kimisi ise felsefeyle gerçeğe yaklaşmak üzere icrada bulunur. Ben de gerçeğe yakın olabilmeyi Okült Yıldızbilim ile açıklayabiliyorum. Gerçeğe yakın edebilmek önce niyet yani erdemlilik sonra çaba yani eylem ve son olarak tatminkarlık yani seçkin olma merhaleleriyle anlamını bulur. Bu vasıflar kişide yahut gerçeğe talip olmanın da bir anlamı olmayacaktır.

Koronavirüs belirsizlikleri devam edebilir

– Yıldızlar koronavirüs sürecini nasıl görüyorlar?

Koronavirüs sürecini kısa vadede ele aldığımızda bilhassa 11 Haziran’a kadar (Mars’ın Yengeç seyri boyunca) tedbirli olmakta ve virüsün getirdiği yeni sorumlulukları önemsemekte avantaj var. Virüsün hayatımıza kattığı yeni gerçekliği kabul etmez, sorumlulukla hareket etmezsek sürekli olarak hastane kapasitelerinin dolduğunun haberini alacağız. Geçireceğimiz 2021 yılını ise geçen yılın devamı gibi görebiliriz.

Koronavirüsün bitişine dair net bir şey söylemeyi içten bulmasam da Satürn’ün Balık burcuna geçmesi gelişmeler adına epeyce önemli. Bu geçiş öncesinde virüsün bitişine (insan vücudunda bir grip gibi kabul görmesine) dair çoğu şey duyabiliriz. Bilhassa 7 Mart 2023 ve deha bütün Mart ayı boyunca bu geçiş önemli gelişmelere hamile olacak. Fakat bu geçiş dünya liderlerinin, otoritelerin çok daha başat, savaşmaya, savaşı büyütmeye meyilli olacağı anlamına da gelir. Yani 2023 Mart’a değin bütün bir bitişten bahsetmek öyle de mümkün değil. Satürn’ün Balık geçişi, virüsün gündemimizden yavaşça kalkmasının ardından yepyeni gündemlerimizin olacağının habercisi… Çünkü Satürn’ün bulunduğu burç ve açığa çıkarttığı durumlar Balık burcuyla beraber hiç bilmediğimiz sulara dalabileceğimiz anlamına geliyor. Yani fiilen Satürn, Balık geçişinden sonrası da sisli ve süresiz olabilir. Bunların yanı sıra Neptün’ün Balık seyri nedeniyle 2026 yılına kadar koronavirüs için geliştirilen aşılara dair spekülasyonlar ve belirsizlikler de devam edebilir.

Astrolog, kişinin hayatına bir fener gibi tesir eder

– İnsanlar neden bu dönemde astrologlara bu kadar artı gitmeye başladı?

İnsanoğlu kendini tanımaya, anlamaya başladığı andan itibaren bilinmeyene, geçmişe ve de yarına karşın aleyhinde konulamaz bir alaka duymaya başladı. Gökyüzü de zamanla bu merakı şekillendiren en önemli unsurlardan biri haline geldi. İnsan, gökyüzü hareketlerinin yeryüzündeki olayları, kişileri, bitkileri, hayvanları, suları, döngüleri vb. etkilediğini keşfettikten sonra gözünü göklere dikti. Gündelik yaşamda işaret bütün bu durumların yanında gökyüzünün, insanın psikolojik evriminde de kayda değer bir yeri olduğu anlaşıldı. Astrolojinin, kültürün, inancın ve düşüncenin şekillenmesine önemli etkileri oldu.

Bu döneme kadar Astrolojinin hatalı anlaşılmasına neden olanlar arasında; Astrolojinin önsezi kısmını salt maddi çıkarları için göstermek isteyen, işin özüne hasar verdiğini göz ardı eden ve etik değerlerden uzak ırk yoluyla hatalı bilgilerin yayılmasını görebiliriz. Günümüzde deha yalnızca kötü haberler yayan, “felaket tellallığı” yapan ve korkuyu, kaygıyı büyüten astrologlara rastlayabilirsiniz. Ama Astroloji ile ilgili geçmişte yazılı eserlerde dile getirilen konular şimdiki dönem ile birleştirildiğinde veyahut görüntü açımızı değiştirdiğimizde çok hoş, aydınlatıcı sonuçlar da elde edebiliriz. Etik yorumu ve eylemi kuvvetli bir astrolog, kişinin hayatına bir fener gibi tesir eder.

Astroloji birazcık da kişinin kendini, yaşam potansiyelini tanımasıdır. Astrolojinin bağlantı ettiği alanlar uçsuz bucaksız… Her insan bir noktada kendi gerçekliğine, yaşadığı hayatın anlamına, sürekli karşısına çıkan sınavların niçin kaynaklandığına dair cevap arayışına girer. Bu sorularla çıkılan yolda astrolojinin karşınıza çıkması işten bile değil.

– Okült yıldızbilim niçin bu kadar seçim ediliyor?

Astroloji, Okültizmi destekleyen farklı bir daldır. Ben doğrusu astrolojiyi, okültizmi desteklemesi açısından bir araç olarak kullanıyorum. Bu şekilde, günümüz dünyasında basite indirgenen, kişinin kendine dair yönelttiği sorulara cevap olmasından tutun da kişinin kendini bulgu mücadelesine dek bağlantı eden bir form halini alıyor. Olağan Batı astrolojisi kişiye yalnızca tespitler sunarken Okült astroloji saptama edilen noktalara dair çözüm yollarını da sunmamızı sağlıyor. Yeniden Okült Astrolojide Batı astrolojisinde elde edemeyeceğimiz bilgilere de ulaşabiliyoruz.

Herzamanki astrolojide harita çeşitleri vardır ve bu haritalara bakılarak veriler elde edilir. Okült astrolojide ise kitaplarda bulunmayan bilgiler, okült ilimler ve harita verileri de kullanılarak kişinin haritasındaki blokajlar tespit edilir ve sorunlar bu bilgiler ışığında çözülmeye çalışılır. Ne, ne zaman, nerede, ne koşullarda, nasıl yapılmalıdır gibi birçok soruya yanıt verilmesi mümkün hale kazanç. Bu sebeple Okült astrolojinin fazlasıyla tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Okült Astrolog Nazan Gönültaş

özel içeriğidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here