spot_img

Cildi genç tutmanın yolları

Bazıları 40 yaşında iken hemen şimdi 30’unda gösterir, bazılarıysa 40’iken fazla daha yaşlıdır. Nedir peki bunun sebebi? Sadece kalıtımsal kalıtımdan mı ibarettir görünümümüz yoksa dış etmenlerle beraber yaşam tarzı ve hayat şartları da rol oynar mı? İşte cevapları…

Yüzdeki sarkmaların, kırışıklıkların sebepleri ve çözümleri

Yüzünde benzer binaların kolonları gibi, onu ayakta tutan, sarkmasını engelleyen kemikleri vardır. Özellikle elmacık kemikleri, çene hattı ve şakak bölgeleri yüzün kolonlarıdır. Bu bölgelerde kemikte oluşan yıpranma ya da kayıplar, yüzün yavaşça altında içten sarkmasına sebep olur. Altı eriyen zeminden aynı toprak kayması gibi yüzün derisi de kaymaya başlar. Bu kaymayı nazolabial bölgedeki ve çin bıyığı bölgesindeki ve çene hattındaki ligaman adı verilen barajlar önler. Bu sebeple de sarkan cilt bu bölgelerde katlantı biçiminde toplanır. Belirli bir müddet sonradan dolgularla onarılamayan bölgeleri açılmak için cerrahi yöntemlere başvurulmak zorunda kalınır.

Halbuki işi bu seviyeye getirmeden önlem almak daha basit ve pratiktir. Yaşlanmayı geciktiren uygulamalardan biri de boşalan hacimleri yeniden anatomiye uygun olacak şekilde, asla abartmadan, yalnızca restore ederek doldurmaktır. Yüzün geneli değerlendirildiğinde yaşla beraber ana kemik kolonlarında aşınmalar başlayabilir. Bu volüm kaybı bazende kilo verimiyle görülebilir. Erken zamanda yapılan müdahalelerde elmacık kemikleri, şakak bölgesi veya çene hattına müdahalelerle sadece kaybedilen volümü yerine koyarak, fazla doğal ve başarılı sonuçlar elde edilebilinir. Dolgu uygulamalarının amacı gerçekten yüzü şişirmek değil, yalnızca boşalan volümü destek ederek yüzü eski yardım kolonlarına kavuşturmak, böylece cildin aşağı içten sarkmasına engel olmaktır. Dolgu uygulaması sonucu elmacık, şakak ve çene hattının doldurulmasıyla daha V shape bir yüz şekli elde edilirken, bununla beraber yüze lifting verilerek çin bıyıklarının ve nazolabial olukların hafifletilmesi sağlanır. Böylece yüzün volüm kaybı nedeniyle sarkma süreci yavaşlatılmış olunur.

Kollajen kaybının sonuçları ve çözümleri

20 li yaşların sonunda 30 ların başında cildimizde kollajen kırılmaları başlar. bununla beraber kollajenin yeniden üretimide azalır veya durur. Bu kayıp devam ettikçe esneklik kaybı baş gösterir. Elastikiyetin kaybolmasıyla yüzdeki deri kalitesi bozulur. Deri sarkmaya başlar. Çene kenarından aşağı dürüst gevşeyen deri ilk kez nazolabial oluklarda ve çin bıyıklarında toplanıp katlantılara sebep olarak, yüzde, yaş alma belirtileri oluşturur. Derhal herkeste görülen bu kollajen kaybını, gerekli zamanlarda yerine koymak mümkündür. Belirtilmiş aralıklarla direk cilde uygulanan kollajen aşıları, zamanla var olan kayıpları yerine koyar. aynı zamanda yüze lifting etkisi ve nem vererek canlılığı, dinçliği korur. Yine süre içerisinde gözeneklenme ve lekelenme problemi başlayan ciltleri erken zamanda yapılan takviyeler ile tedavi eder.

Deri yorgunluğu, lekelenme artışı ve çözümleri

Yaşla beraber kesinlikle maruz kalınan güneş miktarıda artmaktadır. Güneş vücudumuzda çoğu yardımsever maddesel üretime sebep olurken bir yanlamasına da cildi kurutması ve ozon tabakasındaki delinmeler nedeniyle bize ulaşan UV ışınlarıyla pigment sentezimizi etkileyerek zararlı etkiler oluşturmaktadır. Zamanla ciltte lekelenme ve renk eşitsizliği meydana kazanç. Bu da dıştan bakıldığında cilt kalitesini oldukça düşürür. Güneş maruziyeti sonucu oluşan ince kırışıklıkların ve yüzdeki renk dalgalanmasının önlemek bazı mezoterapi uygulamalarıyla mümkündür. Dürüst seçilen karışımlar ile deri nemlendirilirken ince kırışıklar önlenmiş olur, bununla beraber değişik vitamin ve mineral uygulamaları ile de pigmentasyon farkının önüne geçilerek canlı ve tek renk bir deri elde edilebilir.

Hhyalüronik asit ve su kaybının sonuçları ve çözümleri

Ciltte su kaybının başlamasıyla ilk semptom olarak kuruluk ortaya çıkar. Kuruluk zemininde yapılan mimik hareketleri zamanla yerleşik buruşukluk halini alır. Bu sürecin ilerlemesiyle birey mimik yapmazken bile , bu ince kırışıklıklar bilhassa ağız çevresinde belirgin bir şekilde var olurlar. Bu da kişiye ihtiyar bir görünüş verir. Bu gibi ince kırışıklıkların önüne geçmek nedeniyle 30 lu yaşların derhal başında cildin nem kaybı hissedildiği gibi, hemen saf hyalüronik asit takviyelerine açtırmak gerekir. şahsi seçilecek nem aşıları ya da gençlik aşıları ile cilde olması gereken nem geri kazandırılır.

Kaz ayakları sebepleri ve önüne geçmenin yolları

Anında herkesin duygusal tepkisi olarak mimikleri bulunur. Yüz mimiklerimiz genellikle kaz ayaklarıyla gülme, kaşlarımızı çatarak kızma, alnımızı kırıştırarakta şaşkınlık şeklindedir. Gençken etkin kullandığımız mimiklerimizin bize hiçbir zararı yoktur. Oysa yaş aldıkça mimik yapmadığımız halde kızma çizgimiz, kaz ayaklarımız, alındaki çizgilerimiz daimi olmaya başlar. Bu da mimik yapmazken bile kızma veya yorgunluk ifadesine niçin olur. Oluşan bütün kırışıklıklar da karşıdan bakıldığında yaşlılık göstergesi olarak değerlendirilir.

Halbuki bu kırışıklık daha oluşmadan, oldukça pratik bir usul olan botoks uygulamalarıyla engellenebilir. Botoks uygulamaları kırışıklıkların önlenmesinde oldukça başarılı olduğu gibi aynı zamanda şakak bölgesinde ve alında minimal gerilmeye de sebep olarak yüzü yukarı taşımakta ve oldukça fresh ve genç bir görünüm sağlamaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm uygulamalar gerçekten epeyce pratik ve kişinin yalnızca 3 veya 6 ayda bir kendine ayıracağı 15 dakikalık müdahaleler ile mümkündür. Üstelik kısa süreli bu müdahaleler sonucu yaşlanma süreci epeyce ertelenebilir.Anlaşılacağı gibi genç gözükmek sadece genetik miras değildir. Eğer cildinize ve kendinize kısa süreler ayırırsanız geçkin yaşlarda bile fazla daha taze, albenili ve canlı bir yüze, yüksek deri kalitesine sahip olabilirsiniz.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here