spot_img

Kadınlar Neden Makyaj Yapar

Kadınlar neden makyaj yapar; Pek çok bayan için makyaj jurnal hayatın bir parçasıdır.  Özel günlerde ise kadınlar daha tedbirli ve abartılı makyajları seçim eder. Peki hiç düşündünüz mü, kadınlar niçin makyaj yapar. Kadinay.Net sizler için düşündü.. Kadınlar Niçin Makyaj Yapar.. Kadınların niçin makyaj yapmayı sevdiklerini araştıran uzmanlar, yüzünü aynada makyajsız görebilen kadının, makyajdan daha sonra yüzünün başkalarına nasıl görüneceği öngörüsü ve iyimserliğiyle harekete geçtiğini belirlediler.
                   
Daily Telegraph’ta bulunan habere tarafından, bir Japon kozmetik firması için, beyin uzmanı Dr. Ken Mogi ve ekibi tarafından yapılan ve 2 yıl süren araştırmada, kadının yüzünü makyajlı ve makyajsız olarak nasıl algıladığıyla ilgili beyinde ayrı faaliyetlerin bulunduğu belirlendi. Beyin tarama cihazı kullanan bilim adamları, beynin kaudat çekirdeğindeki faaliyetleri incelediler. Tarama sonucunda, bir bayan kendini makyajsız gördüğü zaman başkalarının kendisini nasıl göreceğini öngördüğünü ve beynin “ödül sisteminin” herekete geçerek haz şehvetli veren dopamin salgıladığını saptadılar.          
       
Araştırmacılardan Keişi Saruwatari, “Daha önceki araştırmalardan biliyoruz fakat, beynin bu bölümü herekete geçtiğinde belirlenmiş faaliyetlerden müsamaha alırız. Bunu şöyle yorumluyoruz; bir bayan yüzüne baktığında makyaj yaptığı zaman nasıl görüneceğini tahayyül ediyor. Burada beklenti, özendirme ve hevesin bir karışımı söz konusu. Makyaj kadınlarda, diğerleriyle ilişki kurulmasına ve tutku duyulmasına katkıda bulunuyor” dedi.     
        
Bilim adamları araştırmadan önce, kadınların makyajdan daha sonra artı hisler içine girdiklerini düşünüyorlardı. Bunun kadınlar arasında yapılan bir araştırma olduğunu hatırlatan uzmanlar, bir erkeğin de sabahtan traş olduğunda ve yüzüne traş kolonyası sürdüğünde benzer hisler içinde olabileceğini söylediler.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here