spot_img

Lekeleri Makyaj İle Kapatma Önerileri

Cildinizdeki lekeleri makyaj hileleriyle kapatabilirsiniz. Kırmızı lekeleri yeşil, sarı lekeleri mor kalemle kapatın. Doğum lekelerine ise beyaz kalem sürün. Elbette fondöteninizi kullanmayı unutmayın. Lekeleri makyaj ile kapatma önerilerini Kadinay.Net sizler için araştırdı. Lekeleri Makyaj İle Kapatma Önerileri.. Kadınların güzelliğini gölgeleyen deri lekelerini silmede; dermatoloji doktorunun önerdiği medikal tedavinin yanı sıra makyaj hilelerinden de yararlanabilirsiniz! Yeşil renkte kapatıcı kalemle yüzünüzdeki kızarık bölgeleri, mor kalemle sarı lekeleri, pembe kalemle de doğum lekelerini gizleyebilirsiniz. Natürel fondöteni eklemeyi unutmadan! Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Dermatoloji Uzmanı Dr. Can Cengiz ; kadınların güzelliğini gölgeleyen deri lekeleriyle ilgili şu bilgileri verdi: • Cildiye bölümüne muayeneye gelen hastaların üçte biri, cildinde hiperpigmentasyon (cildin belirtilen kısmının diğer bölgeden daha koyu olması) şikayetiyle gelir. Görünüş olarak can sıkıcı ve inatçı nitelikte olan bu lekeler, hastaların hayatını olumsuz etkiler. Oysa derinin biyolojisi ve hiperpigmentasyon nedenleri bilindiğinde az daha herkesi mutlu etmek olası olmaktadır.
• Kir, cildimize renk kazandıran melanin hücrelerinin pozitif çalışmasından kaynaklanan bir sorundur. Başta söylenmesi gereken, deriye rengini veren melaninin miktarı, kalitesi ve dağılımıdır. Deriye rengini veren melanin; derinin basal tabakasında bulunan melanosit hücrelerin içinde yer alan melanosomlar (pigment üretici makineler) göre üretilir. Leke İçin Neden Fazla! • Cilt lekelerine niçin olan melanin hücrelerinin fazla çalışması sorununa çoğu etmen zemin hazırlayabilir. Kullanılan ilaçlar, sistemik hastalıklar, hatalı kozmetikler, kalıtımsal nedenler, yoğun güneşe maruz kalınması, hormonlar, bir takım enfeksiyon hastalıkları ve dermatolojik hastalıklar lekeye niçin olabilecek sebeplerdir.
• Dermatoloğa en sık gelen lekelenmeler şunlardır: 1- Melazma  (gebelik lekesi), 2-Solar lentigo (güneş lekesi), 3- Postinflamatuar hiperpigmentasyon, 4- Göz altı koyuluk (morluk). Lekeleri Makyajla Kapatma Tüyoları • Deri lekelerinde; tıbbi tedavilere ve piyasadaki bulunan ürünlere geçmeden önce,  tedavilerden sonuç alınana değin aynı yapılı olan ve pürüzsüz bir deri görünüm isteyenler bir takım makyaj hilelerine başvurabilir! Lekeleri makyajla kapatmak için bir sonraki kozmetik alışverişinizde şu öneriler size faydalı olabilir:
• Yeşil renkte kapatıcı kalemler: Yüzünüzdeki kızarık bölgeleri daha eksik belirgin ülkü getiren renktir.
• Mor, eflatun (ve tonları ) renkte kapatıcılar: Mor ve tonları, yüzdeki sarı renkte lekelenmeleri kapatır.
• Beyaz, sarı ve tonları ile pembe ve tonları kapatıcılar: Melazma ve kahverengi lekelenmeleri kapatmak için kullanılır.
• İlk önce yukarda belirlenen kapatıcı (concealer) uygulandıktan daha sonra, bunun üzerine sıradan renginize yerinde kapatıcıyı (fondöten ya da pudranız) kullanmalısınız.
• Dermatoloğunuz göre bahşedilen medikal çare, en kayda değer ve zorunlu yöntemlerdir. Ancak bu tedaviyle birlikte deri bakımınızda kullanacağınız bu alıcı ürünler, özellikle lekeye meyilli ciltler için kurtarıcı olacaktır! Doğum Lekelerine Özel Karışım •  Melazma yani hamilelik lekesi; yüz bölgesinde genel olarak üst dudak, burun üstü, yanaklar, alında ve daha nadir elde etmek üzere boyunda öbür kahverengi tonlarda lekelenmelerdir. Melazmaya oluşumunda ve de artışında birden fazla sebebin rol oynadığı düşünülmektedir:
• Doğum veya gebelik lekesi olarak adlandırılan melazma, doğum denetleme ilaçları kullanıldığında da ortaya çıkmakta, bu da bize östrojen ile bağlantısını göstermektedir. Menopoz sonrası renginde hafifleme olabiliyor.
• Güneşin UV ışınları, bu lekenin oluşmasının başlıca sebebidir ve şiddetlenmesin de tek sebebi UV ışınıdır. Epilepside kullanılan ilaçlar ve hormon salgılanmasına neden olduğu için stres de var olan melazmayı artırabilir. Wood Işığına Bakın! • Melazma lekesinin derecesi, dermatolog tarafından yapılan Wood ışığı muayenesinde anlaşılır ve ne dek açılacağı bu muayenede belirlenir.
• Melazmanın tedavisinde; jurnal bakımın yanı sıra dermatolog size özel tıbbi ilaç ve/veya  karışım ve durumunuza emrindeki olarak peeling (glycolic,salisilik asit,TCA ya da kombine) önerebilir. bununla birlikte eğer yerinde görürse lazer de önerebilir. Güneş Lekeleriniz Varsa… • Güneş lekeleri; çoğunlukla 1 cm çapında yuvarlak kahverengi lekeler olarak keza yüzde hem el sırtında görülür. Tek oluşma sebebi güneştir! Genel Olarak 50 yaş ve üzeri beliren bu lekeler; hatalı adıyla aşina ‘yaşlılık lekeleri’ değildir. Güneşten korunmuş bir ciltte bu lekeler hiçbir yaşta oluşmaz!
• Solar lentigolar daha artı epidermal olduklarından, tedavide mikrodermabrazyon, cryotherapy (dondurma işlemi) ve uygun lazer türü kullanılabilir.
• Solar lentigonun tek sebebi güneş olduğundan, bu nesil lekesi olan tüm hastaların mutlaka ben muayenesi yapılması gerekir. Bu tetkik, diğer yalnızca güneşe bağlı deri kanserlerinin erken teşhis ve tedavisi için önemlidir. Deri Lekelerinizin Nedeni Ağdalar Olabilir • Cilt lekelerinden Postinflamatuar Pigmentasyon (PİH); deride bir böcek ısırığı, bir kesi, egzama, alerji, kıl dönmesi ve ağda sonrası gibi derinin iyileşirken bıraktığı kahverengi leke olarak kalan izdir.
• Burada en manâlı tedavi; bu tür lekelenmelerin oluşmasını engellemektir. Örneğin; ağda (bilhassa sir ağda), uygunsuz cilt bakımları, kullanılan yanlış cilt ürünleri vs. sizde bu cins beğenilmeyen lekeler yapıyorsa, bunları yapmamak en uygun koruyucu tedbir olur.
• Tedavide dermatatoloji doktoru hydroquinıne, retinoid,azeleic acid vs. önerebilir. Bütün lekelenmeler için geçerli güneş koruyucularını da hayatınızdan hiç eksik etmemeniz gerekmektedir. Göz Altlarına K Vitaminli Krem • Göz aşağı beliren lekelenmelerin (koyuluk ve morluk) genel olarak iki tipi vardır. Birincisi kalıtımsal sayılır ve göz altındaki kan dolaşımın daha yavaş olmasına bağlıdır. Bu genetik aşinalık daha sık Latin Amerikalı ve Akdeniz ülkelerinde bulunur. Yavaş kan dolaşımı, göz derisinin hemosiderin (demir  taşıyan bir pigment) birikimine sebep  olur.
• Diğer bir neden de daha koyu deri tiplerinin özellikle göz altlarında daha fazla melanin oluşturmalarıdır. Uykusuzluk manâlı bir nedendir; ödem yarattığı ve dolaşımı daha da azalttığı için göz altı lekelerini arttırır. Esmerler Sünger Gibi! • Göz altı lekelerinden korunmada en önemli silah; güneş koruyuculardır! Yaz ve kış kullanılmalıdır. Göz altı lekeleri, en kuvvet çare olabilecek lekelenmelerdendir. Artmaması için güneş koruyucu ve gözlük en kayda değer etkendir.
• ‘Koyu tenliyim güneşten korunmama lüzum yok’ inanışı büyük bir yanılgıdır! Bütün aksine; daha koyu tenliler güneşi sünger gibi çekerek, zaten koyu olan cilt bölgelerini koruma nedeniyle daha da koyulaştırır.
• Piyasada mevcut K-vitaminli kremlere dermatoloğunuz uygun görürse retinol eklenebilir. Bu lekelenmelerde, fazla peeling ve lazer tedavilerinin artı yeri yoktur.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here