spot_img

Zeki Bayan Ve Seks

Seks ve akıl; Son dönemde yapılan incelemeler akıllı kadınların seksten daha artı zevk aldıklarını gösteriyor. Psk. Pınar ÖZGÜNER’in zeki kadınların seks hayatındaki farklılıklarını anlatan yazısını sizler için hazırladık. Psk. Pınar ÖZGÜNER Bu hafta sizlerle seksle ilgili bir takım araştırma sonuçlarını paylaşmak istiyorum. Son dönemde yapılan araştırmalar zeki kadınların seksten daha fazla tutku aldıklarını gösteriyor. Duygusal zekaları yüksek olan kadınlar seks sırasında aniden çok orgazm oluyorlar. Yani duygularının haberdar ve duygularını iyi idare eden kadınlar seksten aldıkları zevki de partnerlerini de iyi bir şekilde yönetebiliyorlar. Ne istediklerini, neyden hoşgörü aldıklarını aleyhinde tarafa kolaylıkla iletebiliyorlar. Bu da bağlı oysa seksten alınan zevki katlıyor. Diğer bir araştırma sonucu ise fazla ilginç; Eğitim düzeyleri yüksek olan şahısların seks partneri sayısı eğitim düzeyi düşüklere kadar daha az olduğu bulunmuş. Yani daha fazla okuyanlar daha eksik sayıda kişiyle birlikte olmuşlar. Araştırmacılar dahası şu hipotezi savunuyorlar: Zekilik seks yapma sıklığıyla zıt orantılı. 
Bu şu çağırmak; Zeka oranınız yüksekse partnerinizle daha eksik sıklıkta beraber oluyorsunuz ya da çok fazla seks yapmaya gereklilik duymuyorsunuz.  Özellikle meslek hayatı yoğun olanlar, kariyerinde yükselmiş kişiler için seksin arkadaki planda kalması ne değin ilginç. İnsanlar yaşam mücadelesi içinde onları dünyaya getiren olaydan ve böyle müthiş bir zevkten uzaktan duruyorlar. Ayrıca sevişemeyen bir sürü de bayan var. Çalıştığım danışanlarımda da gördüğüm bir sorun bu. 35-40 yaşına gelmiş fakat hayatında hiç orgazm olmamış kadınlar tanıyorum. Biz Türkler çocukluğumuzdan itibaren seksle ilgili karışık mesajlar alıyoruz ebeveynlerimizden. Ben hatırlıyorum da üniversiteye ilk başlayacağım sene Ankara’ya bu arada annem şöyle demişti: “Aman kızım kendine uyarı et. Sen anladın benim ne demek istediğimi.” Her Zaman korkutularak büyütüldük seksten. Kendimizi erkeklerden korumamız öğretildi bize. Kendimizi sona saklamamız söylendi. Sizce sağlıklı mı böyle yetiştirmek çocuklarımızı?  Sonra da seksten haz alamayan, korkan, vaginismus olan bir sürü kadınlar oluyor ortalıkta. Seksten zevk almak hayat enerjisiyle ilk elden bağlantılı. Seks vücuttaki stresi azaltıyor. Keza beyinde endorfin üretimini artıyor. Bu kimyasal molekül, dopamin ve serotoninle birlikte ağırbaşlılık verip memnun etme hisleri yaratıyor. Yani seks keyif maddesi haline geliyor; endorfin, serotonin ve dopamin coşku yaratıyor. Kendinizi daha formda hissetmenizi sağlıyor.
İyi haber: Sevişme esnasında harcanan kalorinin zayıflatıcı etkisi var. 20 dakikalık bir ilişkide 200 kalori kaybediliyor. Bu yarım saat tenis oynamakla eşit. İyi bir seks yaşantısı olumlu düşünmeyi sağlıyor. Orgazm sonucu bağımsızlık kalan enerji, negatif düşüncelerin ve takıntıların oluşmasını önlüyor ve olaylara karşı olumlu bir bakış açısı kazanıyoruz.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here