spot_img

Evlilik Öncesi Cinsel Check-up Nedir

Cinsel hastalıkların hayatınızı gölgelemesine izin vermeyin. Yalnızca bugün yok yarın da cinsel hayatınızda dinç ve güven içinde olacağınızı çakmak artık olanaksız değil. Check-up’ın tehlike gruplarına ve hastalıklara kadar genel sağlık durumu kontrolü olarak bilindiğini söyleyen Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe, erken teşhisin hekimler kadar bütün hastalıkların tanısında ısrarla üzerinde durulan bir konu olduğunu belirtiyor ve ekliyor:
“Cinsel check-up amacıyla yaptırılan tetkikler ve muayeneler de cinsel işlev bozukluklarının erken teşhisinde çok büyük rol oynamaktadır. Bilhassa buluğ çağı ve izdivaç öncesi yapılacak cinsel chueck-up’a büyük tartı taşımaktadır. Çünkü erken boşalmadan sertleşme bozukluklarına, vajinismustan ağrılı cinsel ilişkiye dek pek fazla konu bu sayede daha rahatsızlık başlamadan erken tanı edilebilir ve zorunlu psikolojik yardım ve cinsel bilgilendirmeler ile kişi cinsel sağlığı yerinde bir birey olarak topluma kazandırılabilir. böylece ergenlik ve evlilik öncesi cinsel check-up şarttır” diyor.
ERKEKLER İÇİN CHECK-UP CİSED Genel Sekreteri Cinsel Terapist Psk. Gülüm Kayınbirader ise, özellikle erken devrede semptom vermeyen prostat kanseri için manâlı olan cinsel check-up’ın; cinsel yolla bulaşan hastalıklardan üreme ve idrar yolları enfeksiyonlarına, erken boşalmadan, cinsel isteksizliğe, cinsel kimlik bozukluklarından sertleşme sorunlarına dek öyle fazla konuda erkeklerin tedbir almasını ve erken teşhis ile öyle çok hastalığın önüne geçilmesini sağladığını belirtiyor. Bacanak keza, “Ailesinde prostat kanseri olan erkeklerin cinsel check-up’a 40 yaşından önce başlamaları gereği de akılda tutulmalıdır” diye uyarıyor.
KADINLARDA CİNSEL CHECK-UP Kadınların cinsel yaşamlarında aleyhinde karşıya kalabileceği risklerin büyük kısmının düzenli aralıklar ile yapılan kontrollerde kadından alınan bilgiler, yapılan muayeneler ve istenen tetkikler sonucu evvelden belirlenmesinin muhtemel olabileceğine değinen CİSED Başkanı Dr. Cem Keçe; kadınların cinsel yaşamlarına başlamalarından itibaren en az yılda bir kere cinsel check-up yaptırmalarını öneriyor.
Keçe, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Çünkü yıllık kontroller sırasında kadından alınan ön bilgiler ve yapılan muayene ışığında o kişiye özgü riskler belirlenir. bununla birlikte cinsel check-up ile cinsel yolla bulaşan hastalıklar, akıntılı hastalıklar vb. cinsel yaşamın riskleri belirlendiği gibi, cinsel isteksizlik, vajinismus, ağrılı cinsel ilişki, orgazm olamama vb. kadınların bire bir cinsel eğitimi ve tedavileri yapılmaktadır.”
Uzmanlar, mutlu cinsel yaşamın süresini çoğaltmak için düzenli olarak cinsel check-up yapılmasını öneriyor.
ERKEKLER İÇİN CHECK-UP KADINLARDA CİNSEL CHECK-UP

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here