spot_img

Izdivaç Öncesi Cinsel Check-up Nedir

Cinsel hastalıkların hayatınızı gölgelemesine izin vermeyin. Sadece bugün değil yarın da cinsel hayatınızda dinç ve güven içinde olacağınızı çakmak bundan böyle olanaksız yok. Check-up’ın risk gruplarına ve hastalıklara kadar genel afiyet kontrolü olarak bilindiğini söyleyen Cinsel Sıhhat Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe, erken teşhisin hekimler tarafından tüm hastalıkların tanısında ısrarla üzerinde durulan bir konu olduğunu belirtiyor ve ekliyor:
“Cinsel check-up nedeniyle yaptırılan tetkikler ve muayeneler de cinsel işlev bozukluklarının erken teşhisinde koskocoman rol oynamaktadır. Özellikle erginlik ve izdivaç öncesi yapılacak cinsel chueck-up’a büyük tartma taşımaktadır. Çünkü erken boşalmadan sertleşme bozukluklarına, vajinismustan ağrılı cinsel ilişkiye kadar o kadar çok konu bu sayede daha rahatsızlık başlamadan erken teşhis edilebilir ve gerekli psikolojik takviye ve cinsel bilgilendirmeler ile kişi cinsel sağlığı yerinde bir birey olarak topluma kazandırılabilir. böylece buluğ çağı ve evlilik öncesi cinsel check-up şarttır” diyor.
ERKEKLER İÇİN CHECK-UP CİSED Genel Sekreteri Cinsel Terapist Psk. Gülüm Bacanak ise, özellikle erken devrede semptom vermeyen prostat kanseri için manâlı olan cinsel check-up’ın; cinsel yolla bulaşan hastalıklardan üreme ve idrar yolları enfeksiyonlarına, erken boşalmadan, cinsel isteksizliğe, cinsel kimlik bozukluklarından sertleşme sorunlarına kadar böylece fazla konuda erkeklerin tedbir almasını ve erken tanı ile böylece çok hastalığın önüne geçilmesini sağladığını belirtiyor. Bacanak hem, “Ailesinde prostat kanseri olan erkeklerin cinsel check-up’a 40 yaşından önce başlamaları gereği de akılda tutulmalıdır” diye uyarıyor.
KADINLARDA CİNSEL CHECK-UP Kadınların cinsel yaşamlarında karşısında karşıya kalabileceği risklerin büyük kısmının uyumlu aralıklar ile yapılan kontrollerde kadından alınan bilgiler, yapılan muayeneler ve istenen tetkikler sonucu önceden belirlenmesinin mümkün olabileceğine değinen CİSED Başkanı Dr. Cem Keçe; kadınların cinsel yaşamlarına başlamalarından itibaren asgari yılda bir defa cinsel check-up yaptırmalarını öneriyor.
Keçe, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Çünkü yıllık kontroller sırasında kadından alınan ön bilgiler ve yapılan tetkik ışığında o kişiye özgü riskler belirlenir. bununla beraber cinsel check-up ile cinsel yolla bulaşan hastalıklar, akıntılı hastalıklar vb. cinsel yaşamın riskleri belirlendiği gibi, cinsel isteksizlik, vajinismus, ağrılı cinsel ilişki, orgazm olamama vb. kadınların bire bir cinsel eğitimi ve tedavileri yapılmaktadır.”
Uzmanlar, mutlu cinsel yaşamın süresini artmak için düzenli olarak cinsel check-up yapılmasını öneriyor.
ERKEKLER İÇİN CHECK-UP KADINLARDA CİNSEL CHECK-UP

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here