spot_img

Genital bölge temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler

Cilt sağlığımız, diş sağlığımız gibi vücudumuzun her bölgesinin özel bakıma ve hijyeninin korunmasına ihtiyacı var. Ellerimiz, yüzümüz gibi genital bölgenin de temiz tutulması sıhhat açısından büyük tartı taşıyor. Dürüst temizleme yapılmadığı takdirde idrar yolu ya da vajina iltihapları görülebiliyor.

Asidik yıkama sıvıları kullanılmalı

Genital bölgeyi pak tutma gerekliliğinin erginlik çağından itibaren kız çocuklarına anneleri kadar öğretilmesi gerekiyor. Genital bölge temizliği yapılırken aşırı sıcak su, sabunlar, duş jelleri, parfüm, kolonya gibi tahriş edici ürünlerden kaçınılmalı. Genital bölgenin pH derecesi asidikken, bu bölgede kullanılan sabunların ve duş jellerinin pH derecesi ise alkalidir.

Alkali etraf vajinadaki koruyucu laktobasiller dediğimiz mikroorganizmaların ölmesine neden olur. Yararlı olan bu mikroorganizmalar ölürse hastalık yapan bakteriler ve mantar hücreleri buraya kolayca yerleşir. İşte bu yüzden bu bölgeyi yıkarken asidik özellikteki yıkama sıvıları yani intim sıvılar kullanılmalıdır.

İntim temizleme ürünü dürüst seçilmeli

Genital bölge temizliği hiçbir süre vajina içi derinlere dürüst yapılmamalı. Daha fazla dış genital bölgenin yüzeysel olarak köpürtülüp durulanmasını gerekiyor. Bu köpürtmeyle yıkama işleminin her tuvaletten sonra yapılması çok basit yok. Bu işlem her duşta, sadece 30 saniyede yapılabilir.

Duşta dış genital bölgeyi yıkarken daha ılık hatta soğuk su seçim edilmelidir. Yalnızca su genital bölgenin temizliği için tatmin edici olmazken, dış genital bölgedeki yardımcı bakterilere yerinde ortamı oluşturacak laktik asit içeren, dermatolojik ve jinekolojik testlerden geçmiş olmalı, içinde alerjen bulunmayan temizleme ürünleri kullanılmalıdır.

Temizleme ürünleri gebelik döneminde de kullanılabilir

Kişinin genital akıntısı, alıştığı renkten öbür ayla gelmiş ise fena koku, yanma, kaşıntı, batma gibi belirtileri varsa mutlaka bir jinekoloğa gitmesi gerekiyor. Böyle durumlarda intim sıvılarının tatmin edici olmayacağını unutmamalıyız. Bilhassa adet dönemlerinde mutlaka her gün duş alınması gerekiyor.

Cinsel ilişki sonrasında genital bölgenin pak tutulması fazla önemli, aksi halde bakteriyel enfeksiyonlar, mantar gibi, vajinal sızıntı ve kötü koku yapan durumlar olur. Hamilelik de vajinal temizliğe çok dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönemde de intim sıvılar rahatlıkla kullanılabilir.

Kadın hayatının bir diğer manâlı dönemi olan menopoz çağında zaten azalmış östrojen seviyesi yüzünden kuruma ve gerileme bildiren vajina, sabunlu sularla yıkandığında daha da fena duruma gelerek yanmalar, kaşıntılar ile seyreden atrofik vajinit dediğimiz sıkıntılı durumlara yol açabilir. Bu dönemde de alerjen olmayan, vajinayı kurutmayan, nemini sağlayabilen yumuşak intim temizleyiciler ile temizlik sağlanabilir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here