spot_img

Genital alan temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler

Cilt sağlığımız, diş sağlığımız gibi vücudumuzun her bölgesinin özel bakıma ve hijyeninin korunmasına ihtiyacı var. Ellerimiz, yüzümüz gibi genital bölgenin de pak tutulması sağlık açısından büyük tartı taşıyor. Dürüst temizlik yapılmadığı takdirde idrar yolu veya vajina iltihapları görülebiliyor.

Asidik yıkama sıvıları kullanılmalı

Genital bölgeyi pak alıkoyma gerekliliğinin ergenlik çağından itibaren kız çocuklarına anneleri kadar öğretilmesi gerekiyor. Genital bölge temizliği yapılırken aşırı sıcak su, sabunlar, duş jelleri, parfüm, kolonya gibi tahriş edici ürünlerden kaçınılmalı. Genital bölgenin pH derecesi asidikken, bu bölgede kullanılan sabunların ve duş jellerinin pH derecesi ise alkalidir.

Alkali etraf vajinadaki koruyucu laktobasiller dediğimiz mikroorganizmaların ölmesine niçin olur. Yardımcı olan bu mikroorganizmalar ölürse hastalık yapan bakteriler ve mantar hücreleri buraya kolayca yerleşir. İşte bu yüzden bu bölgeyi yıkarken asidik özellikteki yıkama sıvıları yani intim sıvılar kullanılmalıdır.

İntim arıtma ürünü içten seçilmeli

Genital alan temizliği hiçbir süre vajina içi derinlere dürüst yapılmamalı. Daha fazla dış genital bölgenin üstünkörü olarak köpürtülüp durulanmasını gerekiyor. Bu köpürtmeyle yıkama işleminin her tuvaletten sonradan yapılması çok kolay değil. Bu operasyon her duşta, yalnızca 30 saniyede yapılabilir.

Duşta dış genital bölgeyi yıkarken daha ılık hatta soğuk su tercih edilmelidir. Yalnızca su genital bölgenin temizliği için yeterli olmazken, dış genital bölgedeki yararlı bakterilere yerinde ortamı oluşturacak süt asiti içeren, dermatolojik ve jinekolojik testlerden geçmiş olmalı, içinde alerjen bulunmayan arıtma ürünleri kullanılmalıdır.

Temizleme ürünleri hamilelik döneminde de kullanılabilir

Kişinin genital akıntısı, alıştığı renkten bambaşka ayla gelmiş ise kötü koku, yanma, kaşıntı, batma gibi belirtileri varsa mutlaka bir jinekoloğa gitmesi gerekiyor. Böyle durumlarda intim sıvılarının tatmin edici olmayacağını unutmamalıyız. Bilhassa adet dönemlerinde mutlaka her gün duş alınması gerekiyor.

Cinsel ilişki ardından genital bölgenin temiz tutulması çok önemli, somurtkan halde bakteriyel enfeksiyonlar, mantar gibi, vajinal akıntı ve fena koku yapan durumlar mecburi olur. Gebelik de vajinal temizliğe çok uyarı edilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönemde de intim sıvılar rahatlıkla kullanılabilir.

Bayan hayatının bir diğer kayda değer dönemi olan menopoz çağında zaten azalmış östrojen seviyesi yüzünden kuruma ve gerileme bildiren vajina, sabunlu sularla yıkandığında daha da kötü duruma gelerek yanmalar, kaşıntılar ile seyreden atrofik vajinit dediğimiz tedirgin durumlara yol açabilir. Bu dönemde de alerjen olmayan, vajinayı kurutmayan, nemini sağlayabilen yumuşak intim temizleyiciler ile temizlik sağlanabilir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here