spot_img

Kısırlığın nedeni birdenbire fazla hastalık olabilir

Çamlıca Medipol Üniversite Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Beyhan Badoğlu, kısırlık yani infertilite rahatsızlığının aşağıda yatan faktörlere uyarı çekti. Badoğlu, her 100 çiftten 20’sinde görülen kısırlığın yaş ilerledikçe sıklaştığını belirterek, “Kadının yaşının ilerlemesi ile birlikte gebelik şansı önemli bir düşüş izler. Bu açıdan 35 yaşını geçmiş ve 6 ayın üzerinde kısırlık problemi olan kadınların şu anda jinekolojik değerlendirmeleri yapılmalı.” dedi.

Çoğu nedeni olabiliyor

Erkeklerde yaşın infertiliteye etkisi kadınlarda olduğu değin bariz yok. Kısırlık nedenleri genellikle erkek ve kadınlar arasında yarı yarıya paylaşılıyor. Endometriozis, çikolata kisti, yumurtlama bozuklukları, polikistik over sendromu, erken menopoz gibi nedenler, tiroid bezindeki aksaklıklar adet döngüsünü etkileyerek kısırlığa neden olabiliyor. Hem radyoterapi ve kemoterapi de kadının üreme becerisini etkiler. Özellikle üreme sistemi ile ilgili geçirilmiş kanser öyküsü, alınan tedaviler infertiliteye sebep olabilir. Geç buluğ çağı, adet olamama, karaciğer rahatsızlığı, şeker hastalığı gibi rahatsızlıklar da kadında kısırlığa niçin olabilir.

Aşırı tüylenme ve akne belirtiler arasında

Adet düzensizliği, adet dönemlerinde şiddetli sızı ve sancılar, hamilelik ve emzirme süreçleri haricinde memeden süt gelmesi en kayda değer infertilite ipuçlarındandır. Fazla kilo ve hormon bozukluğuna da yan olabilecek aşırı tüylenme, akne problemi de belirtilerdendir. Erkeklerde ise üremeyle ilgili sorunlar infertiliteyi gösterebilir.

En çok tanıdık yöntem tüp bebek tedavisidir. Ancak hangi yöntemin önerileceği hastanın yaşına, ne dek süredir hamilelik istediğine, daha evvelden yaşanmış bir gebeliğin olup olmadığına ve eşlere yapılan tetkiklerin sonuçlarına kadar belirlenir. Eğer problem uyumlu yumurtlamanın olmamasından kaynaklanıyorsa tablet veya enjeksiyon şeklindeki ilaçlarla tedavi edilebilir. Aşılama ise bir öteki tedavi yöntemidir. Bu tedavi doğurganlığın en yüksek olduğu yumurtlama döneminde eşin spermlerinin kolay bir yöntemle rahim içine yerleştirilmesi ile uygulanır.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here