spot_img

Rahim alma ameliyatı ile ilgili her şey

Rahim koruyucu yaklaşımın daha ön planda olsa da bazı durumlarda rahim alma ameliyatı yapılabildiğini gösteren Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Miray Sekkin Eser, ameliyatın öncesi, sonrası ve riskleri hakkında veri verdi.

Rahim alma ameliyatı öncesi hazırlıklar

Rahim alma ameliyatlarının en sık nedenler aralarında myomlar (rahmin düz kasından gelişen iyi kalpli tümörler), olağandışı kanamalar, endometriozis (çikolata kistleri, adet dönemlerinin fazla sancılı olmasına yol açan rahatsızlık), uzun süredir olan ve tedavilere cevap alınamayan kronik rahim kaynaklı ağrılar, rahim sarkması ve kanser bulunmaktadır.

Kapalı rahim ameliyatının öncesinde yapılacak hazırlıklar arasında kan tetkikleri, EKG, akciğer filmi, hissizlik konsültasyonu ve hastanın önceden sahip olduğu şeker hastalığı, kan basıncı, kalp rahatsızlıkları gibi kronik hastalıklarına bağlı hazırlıklar yer almaktadır. Hastanın önceden kullandığı ilaçları ameliyata yerinde olacak şekilde düzenlenir. Ameliyat genel uyuşturma altında yapılmaktadır. bu nedenle genel anesteziye engel olan bir durumun olmaması önemlidir. Ameliyat öncesi gece boyu oruç gibi aç geçmek ev ameliyata dek herhangi bir şey yiyip içmemek önemlidir. Ameliyat gecesi lavman dediğimiz barsakları boşaltıcı uygulamalar yapılabilir. Ameliyat öncesi uygulanması gereken ilaçlar verilir. Tehlikeli hastalarda varis çorabı giydirilir.

Riskler

Riskleri anesteziye tabi ve cerrahiye emrindeki riskler olarak ayırabiliriz. Anestezik ajanlara ait alerji durumları olabilir. Uyuşma esnasında pıhtılaşmada yükselme olmasına bağlı emboli dediğimiz pıhtı atması olabilir. Cerrahiye ast olan riskler kanama, idrar torbasında, barsaklarda yaralanma, barsak tembelliği, enfeksiyon olarak belirtilebilir. Bu riskler hastanın geçirdiği ameliyatlara, karın içi enfeksiyon veya yapışıklığın arttığı durumlarda daha yüksek olmaktadır. Daha önceden sahip olunan diyabet, obezite, bağışıklık sistemindeki zayıflıklarda enfeksiyon riski daha yüksektir.

Ameliyat sonrası

Gerekli olan akıcı takviyeleri ve sancı kesiciler uygulanır. Gaz çıkarma ve hareket etme sağlanır. Bu süreçte erken ayağa kalkmak, pıhtı ve emboli riskini azaltır. Barsakların daha tez hareketlenmesine ve gaz çıkmasına yardımcı olur. Riskli hastalarda kan sulandırıcı ilaçlar başlanabilir. Hastanın 6 hafta vajinal bölgesine herhangi bir kullanım yapması önerilmez. Ayaktan duş alınması, gerekli ilaçların akıcı kullanılması, her gün kıyafetlerin değiştirilmesi, ağır işler yapılmaması önerilir. 6 hafta sonra doktor kontrolü ve patoloji sonuçlarının peşine düşüp takip edilmesi yararınıza olacaktır.

Ameliyat sonrası değişiklikler

fiziksel olarak, karın içerisinde bir takım düzenlemeler olur. Daha evvelden rahim bulunan bölgeye barsaklar yerleşir. Menapozda değilseniz ve yumurtalıklarınız da alınmışsa menapoza ast sıcak basması, terleme gibi problemler olabilir. Kemik erimesi açısından takiplerinize uyarı etmeniz önemlidir. Adet kanaması bundan böyle olmayacaktır.

Ruhen değişiklikler, kadının manzara açısıyla çok ilgilidir. Menapoza girmenin verdiği stres, doğurganlığın kaybedilmesine emrindeki bahşedilen tepkiler, veya onu fazla rahatsız eden bir durumun ortadan kalkmasına bahşedilen tatmin tepkileri olabilir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here