spot_img

Vajinal sıhhat için en iyi ve en fena gıdalar

Diyetiniz, vücudunuzdaki hemen hemen her şeyi etkiler. Yedikleriniz ve içtikleriniz; regl dönemindeki ruh halinden, sorunsuz spor yapabilmeye değin jurnal hayatınızı etkileyebilir.

İşte vajinal sağlığı güçlendirici diyet için en iyi ve en fena gıdalar.

çokça prebiyotik ve probiyotik tüketin

Vajinanız, bağırsaklarınız gibi, enfeksiyonlarla savaşmak ve adi pH’ı gözetmek için sağlıklı bakteriler gerektirir. Neyse ama, bağırsak sağlığını geliştirmeye muavin olan herhangi bir yiyecek da vajinal bakterilerin sağlıklı dengesini geliştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca bağırsak ayrıca de vajinal sağlığınızı iyileştirmek için, sarımsak, soğan ve ham pırasa gibi prebiyotik yiyeceklerin yanı sıra yoğurt, kimchi, turşu, lahana turşusu ve kombucha gibi probiyotik yiyecekler tüketin. Unutmayın, prebiyotik ve probiyotik takviyeleri, gerçek prebiyotik ve probiyotik gıdalar değin iyi değildir.

Dinç yağların tadını çıkarın

Fındık, zeytinyağı, badem ve avokadoda bulunanlar gibi sağlıklı yağlar, kolesterolünüzü düzenlemeye tezgâhtar olmaları için genelde süper gıdalar olarak bilinir. Bu yağlar aynı zamanda östrojen seviyelerinizi dengede tutmaya muavin olur ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilecek sağlıklı bir mukozal astar oluşturur. Badem ve diğer yağlı tohum türleri bilhassa iyidir. Çünkü vajiniti önleyen B vitaminleri ve kalsiyum içerirler.

İşlenmiş gıdalardan kaçının

Prebiyotik ve probiyotik gıdalar bağırsak ve vajinaya yardımsever bakteriler sağlarken, tamamlanmış gıdalar bağışıklık sisteminizi bastırarak zararlı bakterilerin çoğalmasına niçin olabilir. Bu, bakteriyel vajinoz, maya enfeksiyonları, kuruluk, seks esnasında sancı ve idrar yolu enfeksiyonları dahil elde etmek üzere çoğu soruna yol açabilir.

Şekeri bırakın

Fazla pozitif şeker de vajinanız için iyi değildir. Özellikle, önemli vajinal bakterilere (Lactobacilli olarak adlandırılır) hasar verebilir veya öldürebilir. Temel olarak şeker, bir probiyotiğin tersidir. Bakteriyel dengesizlik maya enfeksiyonlarına, ağrıya ve tahrişe yol açabilir.

Susuz kalmayın

Vajinal bölge tıpatıp ağzın içi gibidir. Bir bayan susadığında ve vajinası da olasılıkla su eksikliği durumundadır. Hidrasyon, tuhaf kokuların ortaya çıkmasını önlemeye de asistan olur.

özel içeriğidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here