spot_img

Üst solunum yolu enfeksiyonları Kovid-19 ile karıştırılabilir

Bilhassa içinde bulunduğumuz bahar aylarında ani ısı değişiklikleri, yağmur, rüzgar ve polenlerin etkisi ile karoser direnci azalıyor ve bağışıklık sistemi zayıflıyor. Bu süreçte soğuk algınlığı ile başlayan solunum yolu enfeksiyon ve hastalıklarına yakalanma riskimiz diğer dönemlere nazaran daha pozitif. Soğuk algınlığı ilerlerse, sinüzit yapabilir. Bahar aylarında kovid-19 hastalığı ile karışabilecek bir öteki rahatsızlık ise üst ve daha alçak solunum yolu alerjileri ve hastalıklarıdır.

Sinüzit nasıl meydana geliyor

Sinüzit birçok kişinin akut ya da kronik olarak karşılaştığı bir hastalıktır. Akut (aniden oluşan) sinüzit burun içerisinde cerahat oluşup şişmesi sinüs salgılarının akışının bozulup koyulaşarak tıkaçlar oluşturmasıdır.

Burun tıkanır, nefes daralır, öksürük gelişebilir ve baş ağrısı yüzde dişlerde ağrı oluşur, halsizlik, ateş ortaya çıkar, koku alma bozukluğu ve nefeste pis koku hissedilir. Sebebi genelde griptir.

Eğer bulgular beş günü geçiyor ise ve gözlerde kızarma ve şişme oluyor, alev yükseliyor, hava açlığı başlıyor, şuur bulanıyor ve ensede sertlik ve çift görme oluşuyorsa hiç beklemeden hekiminize danışmanız gerekmektedir. Bu şart artık grip enfeksiyonunun üzerine bakteri enfeksiyonunun da ilave olduğu anlamındadır ve kolay grip tedavisi yeterli olmayabilir. Alerji, devinasyon, nazal polip ve sigara kullanımı iyileşme süresini keskin olarak uzatır.

Burunun ve burun çevresinde baş içerisindeki sinüslerin tedaviye karşın 3 ay veya daha fazla şişmesi ve iltihaplanmasıdır. Bu durum sinüslerden buruna ve genze akan burun sıvılarının koyulaşıp akamamasına ve sinüslerde tıkaçlar oluşmasına neden olur. Burun tıkanıklığı, solunum yetmezliği, öksürük, burun çevresinde ve gözlerde şişme hassasiyet ve sızı yapar.

Müzmin sinüzit gelişince üstüne sıkça mikrobik irin da eklenebilir ve şikâyetler artar. Hem çocuklarda hem de erişkinlerde oluşabilir. En tanıdık sinüzit belirtileri;

– Burunda şişmeye emrindeki tıkanma

– Koyu ve renkli geniz akıntısı

– nefes darlığı ve öksürük

– Alın, gözler ve yanaklar bölgesinde sancı

– Koku ve tat bozukluğu sık görülür

– Kulak, boğaz, horlama, halsizlik, göz ve diş ağrısı ilave olarak görülebilir.

Kronik ve akut sinüzit şikâyetleri benzemekle birlikte kronik sinüzitte şiddeti az ve süresi uzundur, genel olarak 3 ay ya da daha pozitif sürer. Alev kronik sinüzitte öyle görülmez lakin ara sıra kronik sinüzit akut ayla geçebilir ve o zaman alev ortaya çıkabilir. Eğer şikâyetleriniz sürekli ise ya da sık yeniden ediyorsa kronik olması söz konusudur ve hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Sinüzit ve çare yöntemleri

Nedenler; Alerji, astım ve aspirin duyarlılığı, nazal polip, nazal septum deviasyon, diş çürükleri, sigara kullanımı, bağışıklık sistem hastalıkları ve damarsal bir takım hastalıklar olabilir.

Komplikasyonlar; Tedavi edilmeyen kronik sinüzit sık akciğer enfeksiyonu, astım, KOAH gibi uzun dönemli sonuçlar oluşturabilir. bununla beraber burun etrafındaki bölgelerde; göz içerisinde ve beyinde ikincil enfeksiyonlara kaynak oluşturabilir.

Korunmak için; Alerji muayene ve tedavisi, el temizliği, sigara kullanımı kesilmesi ve burunun nemlendirilmesi önemlidir.

Teşhis Konulması; Endoskopik burun içi muayenesi, alerji testleri, bilgisayarlı tomografi ve burun içi mikroorganizma kültür analizleri ile mümkündür.

Burun içi deniz suyu yıkamaları, burun içi kortizon kullanımları, alerji tedavileri yapılır. Yeterli olmadığı ve zorunlu durumlarda varsa nazal polip alınması, nazal septum devinasyon düzeltilmesi ve sinüslerin ağızlarındaki tıkaçların kaldırılması endoskopik (kapalı) yöntemler ile uygulanabilinir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here