spot_img

Evliliğin Kuytu Kriterleri

Evet sevgili arkadaşlar evliliğin dünyadaki ülkelere göre öbür kriterleri var. Bunları bilmiyorsanız bakın öğrenin kim bilir belki bir çinli ile evlenirsiniz

ÇİN: Bir astroloji uzmanı olması şart! Çin’de damadın ailesi göre astroloji uzmanına başvurularak evlenmeyi düşünen çift hakkında yorum isteniyor. Eğer astroloji uzmanının hazırladığı horoskopu damadın ailesi yerinde bulursa çocuklarının doğum tarihini kızın ailesine göndererek benzer işlemi onların da yapmasını istiyor.
KORE: Damat gelin evine kaz getirir. Kore’deki izdivaç geleneklerine kadar kaz manâlı bir yere sahip. Eski geleneklere göre damatlar beyaz bir atın üzerinde gelinin evine bu arada tahta kaz taşıyor.
AFRİKA: Aile fıstık ve para veriyor Afrika’da damat adayı kızı istedikten daha sonra bir süre bekliyor. Eğer kızın ailesi teklifi kabul ederse kızlarına para ve fıstık veriyor. Gelin adayı fıstığı damatla bölüşürken çiftin birleşmesine yardımcı olan aracıya da bir miktar veriliyor.
İNGİLTERE: Çan çalıp ruh kovuyorlar İngiliz geleneklerinin ailk başında kilisede çan aşırmak geliyor. Bu şekilde fena ruhların kovulduğuna inanıyorlar. Gelin ve damat kiliseye girerken ve çıkarken çanlar çalınarak yeni evli çifte çiçekler atılıyor.
BOSNA HERSEK: Kahven sade sana ! Bosna-Hersek’te evlenmek isteyen damat adayı kız evine ağırlama ediliyor ve ailenin büyükleri ile izdivaç üstüne konuşuluyor. Aile büyükleri damat adayı hakkında bir karara vardıktan sonra kahve ikramına geçiliyor. Eğer damat adayına şekerli kahve veriliyorsa uygun görüldüğü sade kehve veriliyorsa reddedildiği anlamını taşıyor.
PAKİSTAN: Damada hakaret ediyorlar! Pakistan’da damat adayı kızın aile büyükleri tarafından bir sınavdan geçiriliyor. Bu sınav aile büyüklerinin güvey adayına akla gelebilecek bütün küfürleri etmeleri damat adayının ise bütün bunlara katlanabilecek değin serinkanlı ve sabırlı olmasına dayanıyor. Sınavı geçen genç onaylanmış oluyor.
İSKOÇYA: Gelin ayak yıkatıyor İskoçya’da ise gelin düğünden bir gece önce aile büyüklerinin bulunduğu bir ortamda oturarak onlara ayaklarını yıkatıyor. Bu gelenek çiftin mutluluk yolunda yürümelerini sembolize ediyor. Nikah gecesi ise gelin iki ayakkabısını da bozuk paralarla dolduruyor.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here