spot_img

Badem Yağının Saç Köküne Faydası

Badem, gülgiller familyasında yer alan bir ağaç türünün, yenebilen meyvesidir. Bulunduğu familyanın öteki üyelerinin tersine badem tatlı ve etli bir dış çevre yerine bir örtü ile kaplıdır, içinde ser bir kabul ve kabuğun içinde yenilebilen çekirdek kısmı bulunur. Badem ağacı güneybatı Asya’ya özgü, boyu 4-9 metre’ye ulaşabilen, mızraksı yaprakları olan ve 5 taç beyaz ya da açık pembe yaprakları olan minik bir ağaç türüdür. Yabani hali ilk olarak akdeniz bölgelerinde yetişmiştir. Kültüre gücenmiş şekilde kuzey bölgelerde de yetiştirilebilir.
Badem Yunanistan, İran, İtalya, Fas, Portekiz, İspanya, Suriye, Türkiye ve ABD esas üreticilerindendir ve hemen hemen 1,5 milyon ton üretimi bulunmaktadır.
Badem yağı, badem çekirdeğinin soğuk pres yöntemi ile sıkılmasından elde edilir, bitik sarı renkli, hafif kokulu ve ceviz tadında bir sabit yağdır. Badem yağı kuru ve çatlak ciltleri fazla olumlu etkiler ve pürüzlerini giderir. Ayrıca badem yağı saç besleyici olup, saç dökülmesini önler. Kabızlık giderici özelliği sahiptir. Antioksidan e vitamini yönünden oldukça zengin olan badem yağı bu özelliği ile ihtiyarlık etkilerinden ve böylece fazla hastalıktan koruyucudur. Bunların yanında badem yağı hamilelik sırasında karın bölgesine uygulandığında, doğum sonrası çatlakların oluşmasını engellediği bilinmektedir
Badem yağı, amygdalus communis türünün acı veya tatlı varyeterlerinin olgun tohumlarında soğukta sıkılmasıyla elde edilen bir yağdır.Badem acı yağı 8m.yükseklikte bir bitkidir.Badem yağı benzi atmış sarı renkli,hafif kokulu ve ceviz tadında bir drogdur.

İçerden bilhassa bebekler için müshil olarak kullanılır. Dışardan ise yumuşatıcı,bere tedavi edici,yanık iyileştirici,saç gürleştirici olarak bilinir.Orta çağda ünlü Ibn Sina yolculukta susuzluğu giderici olarak kullandı.
Tekrar 16.yy de Türk hekimi Nidai de 17.yy de Salih bin Nasrullah yağın yüzdeki çillere sürüleceğini,sıcak badem yağının kulak ağrısında kulağa damlatılacağını,saçları gürleştirmesi için başa sürüleceğini bildiler.Eski aktarlar badem yağı elde etmek için bademleri değirmen taşında ezerler ve çıkan yağı tenekelere doldururlardı.
Dışarıdan deriyi yağlayıcı,yanıkları yumşatıcı,saçları gürleştirici olarak sürülür.Saç bakımında badem yağının etkisi manâlı derecede görülmüştür. Bebeklere müshil tesir için yalatılır.
Bir miktar yağ, bal ile karıştırılır ve bu karışımdan bebeğe müshil olarak 1 kahve kaşığı verilir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here