spot_img

Estetik Hakkında Merak Ettikleriniz

Estetik Ameliyatlar Herkese Uygulanabilir mi? Estetik işlem isteyen kişide, yapılacak operasyon türü başta hastanın yaşına yerinde olmalıdır. Her estetik işlem her yaş için uygun olmaz. Örneğin kepçe kulağı çocuk ilkokula başlamadan düzeltmek isterken, burun operasyonları için kızlarda asgari 18,erkekelerde 19 yaşını bekleriz. Manâlı ikinci noktada, estetik operasyon yaptıracak kişinin bunu kendisinin istemiş olmasıdır. Sırf eşi istediği için ,kadına meme protezi ayarlamak etik açıdan dürüst değildir. Öteki önemli konuda estetik operasyonlar kişide bağımlılık yaptırmış olmamalıdır. İhtiyacı yokken zeka hasta istiyor diye birey ameliyat edilmez. Genel sıhhat ve ruh hali iyi, ihtiyacı olduğunu düşünen ve yapılacak ameliyat için yaşı yerinde olan herkese estetik işlem uygulanabilir.
Riskleri Nelerdir? Estetik operasyonlarda gaye ,kişiye rahatsızlık veren etkenlerden uzaklaştırıp daha mutlu ışık halkası getirebilmektir. Oysa her ameliyat gibi estetik operasyonlarında bir riski vardır ancak bu operasyonlar da maksat daha güzele gelmek olduğu için de opersayon risklerini en aza indirmek hedeftir. İlk riski hastaya verilecek hissizlik türü belirler. Bu amaçla, ilk önce hastamızın genel durumu incelenerek gerisinde verilecek uyuşma türü belirlenmiş olarak yapılacak özel testlerle bu riskler en aza kesilmiş olur. Ameliyatın kendisinde ve ardından oluşabilecek bazı risklerde cerrahiye ast ve iyileşme sürecine tabi olarak değişebilmektedir. Yapılacak cerrahi işlemin türü, takriben süresi, iyileşme süreci ve riskler ameliyat öncesi uzun uzadıya hastaya ayrıntılı olarak anlatılmalıdır.
Estetik Ameliyatlar Ağrılı mıdır? Estetik operasyonda yapılacak uyuşturma türüne kadar, hasta da işlem esnasında hiç ağrı olmaz. Estetik operasyonun türüne bağlı olarak ve kişinin ağrıyı algılamasına kadar operasyon sonrası sancı duygusu kişiden kişiye değişir. Ancak günümüzde kasıt hastalarımıza en konforlu hizmeti sunmak olduğu için, gelişmiş cerrahi usul ve aletler, ameliyat sonrasıda bahşedilen ilaçlarla sızı en aza indirilmiş olur.
Estetik Ameliyatından daha sonra İzi Kalır mı? Cerrahi olarak yapılan her işlemde mutlaka iz vardır. Estetik cerrahide de niyet bu izi asgari a indirmek ve saklamaktır. Günümüzde gelişen cerrahi yöntemler ve kullanılan malzemeler izi en üye indirgemektedir.
Benleri Aldırmak Kanser Yapar mı? Benler iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrılabilir. Bilirkişi hekimin muayenesi ve kişinin verdiği bilgilerle iyi huylu olarak düşünülen benler belirli aralıklarla takip edilir. Belirsiz olarak düşünülen ya da fena huylu olduğu aşina benlerin anında cerrahi olarak çıkartılması ve patoloji tahlillerinin yapılması kişiyi daha sonra oluşacak problemlerden korur.
Yeni Olmuş Bere ve Yanık, Dövme v.s İzler Anında Müdahale Edilmeli mi? Bazı izler vardır fakat, olgunlaşmasını beklemeden müdahale edilerek tedavi edilmeye başlanırken, bir zamanlar oluşmuş olan izlerde de tedavi türü değişerek iz daha süresiz ayla getirilmeye çalışılır. Ama bazı izler vardır ancak onlara hiç dokunmamak daha olabilir, bu da bilirkişi hekimin muaynesi ile kesinleşir. Dövmenin yok edilmesinde dağıtılmış yöntemler vardır ancak, uygun hastada en iyi usul ise uygun lazerle istenildiğinde silmektir.
Hipertansiyon, Şeker, Yürek Hastalıkları Estetik Operasyona Engel mi? Bu tür hayatı riskleri olan hastalıklarda estetik operasyonlar, ancak rahatsızlık denetim altında olursa ve ameliyat sırasında-sonrasında tatmin edici teknik ekipman ve tecrübeli ekip varsa yapılmalıdır.
Estetik Ameliyatlar Her Tarafta Yapılabilir mi? Estetik operasyonlar sağlık bakanlığının onaylama vermiş olduğu merkezlerde ve estetik plastic cerrahi uzmanı olarak eğitim almış afiyet bakanlığı göre diploması onaylanmış hekimler kadar yapılmalıdır.
Ne Kadar Sürede İyileşilir? Estetik operasyonlarda iyileşme süreci, yapılan ameliyat türüne tarafından değişmekle birlikte en ağır ameliyat türlerinde dahi ameliyat sonrası takriben 6-8 saat sonradan hastayı mobilize eder (yatağından kaldırır), bir kaç günde hastaneden çıkarabileceğimiz duruma getiririz. Günlük aktiviteleri takriben bir yada iki haftada tamamen normale dönerken, bir takım özel aktivitelerine muhakkak bir sure kısıtlama getirilir.
Oluşturulacak Şekli Evvelden Görebilir miyim? Estetik operasyonda gaye, beklentilerin realist olmasıdır. Hastanın istekleri ve hekimin tecrübeleriyle bir takım operasyonlar öncesi hasta fotografları üzerinde tasarımlar yapılarak ameliyat sonrası oluşabilecek şekil hastaya gösterilebilir. Hekimin eski hastalarına ait fotograf arşivindende benzer vakaları görme şansınız ameliyat öncesi fakir edinmenizi sağlamış olur.
Silikon Kanser Yapar mı? Silikonlar vücüda zararı olmayan ve vücutla etkileşime girmeyen maddeden yapılmıştır. Günümüzdeki silikonların FDA onaylı oluşu ve yapılan bilimsel çalışmalardaki sonuçlar böyle bir olasılığın olmadığını göstermektedir. Memeye konan protez meme kanserinden korumada kayda değer olan belirtilen zamanlardaki kontrollerin zamanında yapılmasında kişiyi özendirme eder ve oluşabilecek olumsuzlukların erken dönemde tespitini sağlar.
Silikon Patlar mı? Silikon balon gibi hiç bir vakit patlamaz. Oysa bıçak gibi kutup üstüne gelen delici alet travmalarıyla delinebilir ve yapısı gereği delinen yerine koyma dokulara dağılmadan kalır
Silikon Emzirmeye Engel mi? Emzirmeyi planlayan genç kadında protezi başlıca koltuk altından yerleştiririz. Meme ucundan yada meme altından girilmediği için memeye hiç el değmemiş olması, silikonun göğüs kası arkasına meme dokusuyla hiç temas etmeden kalması süt kanallarına zarar vermez. Meme ucundan ve meme altından yerleştirilen yedek kısmende olsa süt kanallarını etkileyebilir ve çok düşük bir oranda süt vermede olumsuzluk yaşatabilir.
Karın Germe Operasyonundan Daha Sonra Doğum Yapılabilinir mi? Abdominoplasti denilen karın germe operasyonlarında ideal olan, kişinin doğumlarını tamamladıktan daha sonra işlemin yapılmasıdır. Ameliyat sonrası yaklaşık iki yıl sonra ameliyat alanı iyice iyileşmesini tamamlası sebebiyle gebe kalmada ve çocuk doğurmada bu süreden sonra bir problem olmaz.
Sigara İçilmesinin Estetik Operasyona Etkisi Var mı? Sigaranın negatif etkilerini estetik operasyonlarda da görmekteyiz. Sigaranın dokularda kanlanmayı azaltarak iyileşmeyi geciktirmesi ,uzun sürecek operasyonlarda uyuşma risklerini arttırması nedeniyle ameliyattan kesin bir süre once bırakılması ve ameliyat sonrası belli bir sure kullanılmaması tercih edilir.
Afiyet Sigortaları Estetik Operasyonları Karşılar mı? Hiç bir özel ve devlete ait sigorta şirketi estetik operasyonlar için ödeme yapmaz.
Sonucun Çok Iyi Olması İçin Ne Yapabilirim? sonuç için, ilk önce estetik operasyondan ne beklediğiniz ve realist olmanız gerekir. Ameliyatınızı yapacak hekimi iyi seçmiş olmanız, ameliyat yöntemi ve risklerini bilmeniz ve ameliyatınızın yapılacağı afiyet kurumunun kalitesinden emin olmanız da bir sonraki aşamadır. Ardından ameliyat öncesi ve sonrası size yapılan önerilere uymanız da mükemmel sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. sonuca, ne istediğini haberdar olan uyumlu bir hasta ve ne yapacağını haberdar olan bilimsel ve ahlak kurallara saygılı bir hekimle ulaşılır.
Maliyet Neye Tarafından Belirleniyor? Estetik operasyonlarda fiyatı, olacağınız ameliyatın türü, kullanılacak malzemenin kalitesi, hastane ve hekim masrafları toplam olarak belirler.
Doktor seçimini yaparken nelere dikkat etmeliyim? Estetik operasyonlar Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ihtisası almış, sağlık durumu bakanlığından onaylı diploması ve çalışma izni olan hekimler göre yapılmalıdır. Tercih ettiğiniz hekimin yaptıracağınız operasyon hakkındaki yaklaşımı, kullanacağı teknik ve malzeme kalitesi, tecrübe birikimi ve hasta sonuçlarıda sizin karar vermenizdeki etkenlerden olmalıdır.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here