spot_img

Kirpik Estetiği

Estetik ameliyat yeniliklerine her gün yenisi ekleniyor. Artık göz kapaklarına kirpik ekiliyor, isteyenlerinki yukarı kıvrılıyor. Bu iş için zorunlu saç kökü enseden alınıyor.
Uzun, kıvrık kirpikler yüzyıllardır dişiliği güçlendiren, vurgulayan özellikler olarak biliniyor. bu nedenle de zaten daha çekici ve dişi bir görünüme sahip edinmek için ense kıllarını artık göz kapaklarında taşıyor öyle fazla kadın. Kılların enseden alınması ve göz kapaklarına teker teker ekilmesi ise 1,5-2 saat sürüyor. Ekim işlemi lokal anesteziyle gerçekleştiriliyor, yani sadece göz kapağı ve ense uyuşturuluyor.
Sorularımızı yanıtlayan Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Plastik-Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı ve Este 7 Estetik Birimi Yöneticisi Prof. Dr. Ahmet Karacalar’a kirpik ekimi için başvuran öyle fazla hasta var…

Size kimler başvuruyor? Kirpik sorunu olanlar. Mesela yanık, kaza ya da kemoterapi ve radyoterapi alanlarda kirpikler dökülebiliyor. Nedeni kesin olmayan dökülmeler de var. dahası yaş arttıkça kirpikler azalıyor, seyreliyor veya dökülüyor. Şu esas değin bu hastalara kirpik ekimi yapıyorduk. Oysa bundan böyle halk estetik amaçlı da kirpik ektirmeye başladı. Bize her ay birkaç kişi bunun için geliyor. Ancak kirpik ekebilmek için göz kapağı kıvrımında sağlam ve sağlıklı bir doku olması şart.
Usul nasıl işliyor? Saçlar yerinde değil. Dolayısıyla enseden kıl alıyoruz. Bunlar yumuşak ve yavaş uzadıkları için kirpiğin yapısına uygun. Göz kapağının kenarına delikler açıp kılları, kökleriyle birlikte teker teker yerleştiriyoruz. Birkaç hafta içerisinde bu kıllar dökülüyor. Onlar cansız çünkü. Ektiğimiz kıl kökünün de bir uyku aşaması oluyor. Bu iki-üç ay sürebilir. İki-üç ay sonra o bölgede kirpikler yeniden uzamaya başlar. Bu kıllar yavaş uzar. Kılların kirpik gibi olabilmesi için altı-yedi ay gerekiyor. 20-30 kıl kökü ekilebiliyor ve orada sürekli kirpik ürüyor
Ekilen kirpiklerle kişinin kendi kirpikleri arasında doğal olmayan farklılıklar oluyor mu? Kirpikler aralarında zaten doğal olarak farklılıklar vardır. Kimisi kısa, ince, kimisi uzun veya kalındır. Büyüme aşamaları öbür çünkü. Dolayısıyla suni bir şart söz konusu olmaz. Biz sadece kendi kirpiklerinizin aralarını dolduruyoruz, kirpikleri sıkılaştırıyoruz. Kendi kirpiğinizin üzerinde ayrı kirpikler ya da doğal olmayan, dikkat çeken bir şart olmuyor. 20-30 tane kıl ekilebiliyor ve kökler orada artık sürekli kirpik üretiyor. İşlemi tekrarlamak gerekmiyor.
Nakledilen kirpiklerin aşağıya ya da yan olarak uzama riski var mı? Ekimi hatalı yaparsanaz ters yöne uzarlar natürel. Burada kirpiklerin yönünü belirlemek en kritik nokta. Yönünü ayarlayabilmek için zaten kökü üzerindeki kılla birlikte ekiyoruz. Kıl yukarı dürüst bakmalı. Eğer kökü kılsız ekerseniz yönü ayarlayamazsınız ve kirpik hedefi olmadan uzar. Bu, fazla itinalı yapılması gereken, mikrocerrahi uzmanlığı gerektiren bir iş. Büyütmeli gözlükler hatta mikroskop aşağıda yapıyoruz kirpik ekim işlemini. İşlemin tek bir sakıncası var: Ekilenler kirpikler daha fazla uzar. Bir zaman sonra onları kesmeniz gerekiyor. Ama yavaş uzuyorlar. Dolayısıyla hastalarımız bundan davacı yok.
Kalça gamzesi ve kulak memesi estetiği isteyen bile var
Kirpik ekme dışarıda diğer sıra dışı talepler var mı? Çok var. Kalça üstü gamze estetiği yaptırmak için bile gelenler var. Hem kulak memesi estetiğine istek ciddi anlamda arttı; küçültme, kulak deliğinin büyümesi ya da kulak memesinin yırtılmasıyla ilgili operasyonlar yapıyoruz. Üçgenin Taban Olmayan Kenarı estetiğine de bir yöneliş var. Nasır oluşmaması için topuklara hiyeluronik asit enjekte ediyoruz; terleme ve kokuya aleyhinde da ayaklara botoks yapıyoruz. Ara Sıra ikinci parmak, ayağın başparmağından daha uzun oluyor. Parmağı cerrahiyle kısaltabiliyoruz.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here