spot_img

Sakal Tümdengelim-Sakal Ekimi Hakkında Bilgiler

Sakal ekimi; herhangi bir sebeple sakalların çıkmadığı ya da akma, yaralanma, yanık gibi sebeplerle sakalın eksildiği alana vücudun kıl olan bölgesinden köklerin bir bir alınıp bu bölgeye ekilmesi işlemidir. Kökler istenilen alandan alınabilir ama genelde ense bölgesindeki kıl kökleri daha kaliteli ve dökülmediği için bu alan seçim ediyoruz. Sakal ekiminde her şeyi kişi kendi belirler. Şöyleki; ekim öncesi nereye ekileceğini istediği şekilde çizer ve kaç kök ekileceğini tesbit eder. Ekim yapacak hekim bu alana belirlenen sayıyı belirlenen sıklıkta eker.
Sakal ekimi teknikleri
Sakal ekimi ihtiyaca kadar değişir; yaralanma alanı, dökülme veya belirli bir alandan çıkmamışsa çevredeki sakal sıklığında var olan sınırlar içine ekim gerçekleştirilir. Çoğunlukla enseden alınan kıl kölkleri kullanılır. Eğer kişide hiç sakal çıkmamışsa ve 20 yaş üstündeyse ekim istenen alan kişi tarafından belirlenir ve çizilir.Ekilecek toplam sakal sayısı yine kişinin isteğine bağlıdır. Genelde ekimde bıyık ve çene bölgesinin karşıdan görünen alanına daha yoğun favori ve geri plan sakal alanına daha aralıklı ekim yapılır. Enseden ya da vücuttan alınan kökler alındığı anda bekletmeksizin ekim için belirlenen alana ekilir.

FUT Yöntemiyle sakal ekimi; Eski teknik olan bu kıl kökü nakli ameliyatı çoğu dezavantajı sebebiyle sakal ekiminde baştan sona terkedilmiştir. Bu dezavantajlar; -Kökler ameliyatla alınır -Kökler baştan aynı açıyla ekildiği için dik çıkar -Alım ve ekim uygun iz kalır -Kökler deri kesilerek ekildiği için geç iyileşir. -Ensede stres,sancı,uyuşma şehvetli kalır. -Sakallar 3-5 gurup halinde çıkar
FUE Tekniğiyle sakal ekimi
-Kökler tek tek alınır -yeniden olması gereken doğal açısıyla ekilir -Kökler deri kesilmeden ekilir -Sızı olmadan alınır ve ekilir. -Sakallar bir bir çıkar
Sakal saç gibi değildir kişden kişiye fazla değişik yoğunlukta olabilmektedir. Belirgin düzeyde seyrek sakalı olan biri bundan hastalık duymayabilir. Bu sebeple genel olarak ekimde fazla sık sakala ihtiyaç duyulmaz. Yöresel sakal kaybı varsa bu durumda civardaki sakal sıklığında ekim planlanarak çevreyle uyumlu ülkü getirilir. Sakal bütünüyle yoksa bu durumda kişinin istediği yoğunluk ve sınıra bağlı olarak 1000-3000 kök aralarında ekim yapılabilir. Tam köse birinde bıyık ve çene bölgesine 400 er kök favori bölgelerine 100 er kök toplamda 1000 kök belirgin derecede seyrek olsada Yalnızca bıyık bölgesine ekim yapılacağında 400-800 kök aralarında ekim tatmin edici olmaktadır.
FUE tekniğiyle sakal ekimi
Kıl kökü nakli saç ekimiyle başlamıştır ve uzun yıllar enseden ameliyatla alınan saçlı deri parcasındaki kölerin üçlü beşli guruplara bölünerek saçın döküldüğü alana ekilmesi biçiminde yapılan FUT yöntemiyle yapılmıştır. Halihazırda tezgâhtar sağlık durumu personelinin ekim yaptığı kliniklerde FUT yöntemiyle ekim yapılmaktadır. 2003 yılında tanımlanan FUE yöntemi yeni bir ekim tekniği olarak doktor kadar yapılamsı gerektiği için yaygınlaşamamaktadır. Sakal normalde tekli ya da ikili olarak ve yüzün her bölgesinde öbür açıyla çıkmaktadır. Açı verilmeden bütün köklerin 90 derece açıyla ve üçlü beşli guruplar halinde ekim yapılan FUT tekniğiyle ekim olası gibi görünsede sonuç son derece can sıkıcı olabilmektedir. FUE tekniğiyle ekimde kökler birli ve ikili olarak ve her bölgede olması gereken doğal açısıyla ekildiği için ekilen sakalların sıradan sakaldan ayırt edilmesi fazla zordur. FUE tekniğinde kökler 0.6 mm lik uçlarla ameliyatsız bir şekilde tek tek alınıp kökler hiç bekletmeksizin benzer anda tekrar 0.6 mm lik iğne uçlarıyla ekilir bu nedenle ne alım ne ekim yerinde iz kalmadığı gibi kökler saatlerce beklemediği için oxijensizliğe bağlı kök ölümleride olmamaktadır. Piyasada FUE alım ucu diye kullanılan biopsi alım uçları (punch biopsi) 1.2-1.5 mm olduğundan ayrıca alım hemde ekim alanında iz kalmaktadır bu sebeple sakal ekimi için özel olarak geliştirilmiş 0.6 mm lik sırık dıştan uçlarla alım ve ekim yapılmamalıdır. FUE tekniğiyle sakal ekimi düşünüldüğünde kişinin ensesinde tatmin edici kök yoksa kökler vücudun diğer kıllı bölgelerindende alınabili fakat bu durumda sakallar 5-9 santimetreden daha pozitif uzatılamaz.Her ne kadar bir takım sitelerde ceset kılları ekildiği alana uyum sağlar densede bilimsel olarak kök alındığı yerdeki gibi davranmaya devam eder.
Kıl kökünün cilde verdiği karakteristik bir görünüm vardır bu dış görünüş traş olunduğundada alışılagelmiş ciltten farklıdır. Kesilme, ameliyat, yanık gibi cildin bütünlüğünü bozan bütün yaralanmalar ciltte iz bırakarak iyileşir, saçlı cilt, bıyık, sakal ve favori gibi alanlarda ciltte oluşan iz kıl kökleninin de kaybına sebep olduğu için oluşan iz daha gösterişli olmaktadır.Yüz bölgesinde olduğunda göze ilk çarpan hata olarak rahatsız edici olmaktadır. Bu cins kıllı alanda oluşan izleri imha etmek imkansızdır ama kıl kökü nakliyle tama yakın bir şekilde kamufle etmek mümkündür. Yaralanma yerine ekimde cevredeki sıklık ve açıyla ekim yapılır. Bıyık kaybına göre ekilecek rakam değişir. Santimetrekareye 40-50 kök tatmin edici olmaktadır.
Kıl köklerinin cilde verdiği görünüm iz tedavisine karşın yapılacaklarla elde edilemediğinden laser ve öteki yöntemlerle yapılan iz tedavileri sonuçsuz kalır. İzi kapatmak için yapılan kıl kökü rengi vurma (daimi makyaj) yapay görünmesi,sakal görünümünü yakalayamaması ve zamanla renk değiştirip yaşilimsi ya da mavimtırak bir dış görünüş alması sebebiyle tercih edilmemektedir Yapılacak tek şey sakal olmayan izin içine vücudun herhangi bir yerinde alınan kıl köklerini ekmektir. Kıl kökü nakli biçiminde Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir. Üye Olmak İçin Tıklayın… yapıldığında kıl kökleri traş sonrası bile cilde çevreyle ahenkli bir dış görünüş sağlar.Sakal uzatılmak istendiğinde yara izi olduğunda fazla çirkin görünürken ekim sonrası sakal uzatılması halinde son derece doğal görünüş elde edilmiş olur. Ekilecek kıl kökleri enseden alınarak ekildiyse diğer sakallarla birlikte istenildiği kadar uzatılıp şekil verilebilir.Kıl kökleri vücuttan alındıysa alındığı bölgedeki kadar uzayacağından istenildiği değin uzatılamaz.
FUE tekniğinde ekim sonrası önemli bir sorun olmaz
Sakal ekimi kıl kökü alınan bölge ertesi gün yıkandığında keskin bir sorun olmaz fakat 1-2 hafta pembemsi bir dış görünüş oluşur. Vücuttan ya da ensede alım yerinde hiç iz kalmaz. Vücuttan alınınması halinde özelliksiz kıllar olduğu için önem arzetmez.Enseden alınması durumunda alındığı kök sayısı dek seyrelme olur.Yaptığımız çalışmalarda enseden 10.000 kök alınması halinde bile farkedilebilecek bir değişiklik olmamaktadır. Sakal ya da bıyık ekilen alanda ekimden hemen sonra ekim esnasında kullanılan iğnelerin batırıldığı yerden çıkan kan pıhtısı nedeniyle koyu kırmızı bir görünüm olur ve ilk banyoda temizlenir. Sakal ve bıyık ekilen bölge 24-48 saat daha sonra yıkanır yıkamayla pıhtılar temizlendiği için ekilen sakallar görünür ayla kazanç ve 2-3 jurnal sakal görüntüsü oluşur. Ekilen sakalın ceset tarafınndan daha iyi beslenmesi için ekim alanında kanlanmada büyüme olur buna emrindeki olarak kıl diplerinde 2-3 gün içinde sivilce sözde minik kırmızılıklar olur bu hafif kırmızı görüntü 1-2 haftada kaybolur ve adi görütü oluşur. Ekimden sonradan uzamaya devamlı sakal ve bıyık 8-9 . günden daha sonra olağan traş bıçağıyla traş edilebilir ya da uzatılabilir.Köklerin yeterince tutunması için ilk traş tercihen 8-9.gün yapılmalıdır. 2.haftadan sonradan ekilen sakal ve bıyığın bir kısmı şok akma denilen geçici bir akma yaşar. Geçici dökülmeden 4-8 ay sonra dökülenlerin tamamı baştan çıkar. Kıl kökündeki kalite artışı 2 yıla kadar devam eder.
Ne kadar sakal ekilmeli
* Sakal saç gibi değildir kişiden kişiye fazla öbür yoğunlukta olabilmektedir. Keskin düzeyde seyrek sakalı olan biri bundan hastalık duymayabilir.Bu sebeple genellikle ekimde fazla sık sakala gereksinim duyulmaz. * Yöresel sakal kaybı varsa bu durumda civardaki sakal sıklığında ekim planlanarak çevreyle uyumlu ayla getirilir. * Sakal tümüyle yoksa bu durumda kişinin istediği yoğunluk ve sınıra yan olarak 1000-3000 kök aralarında ekim yapılabilir. * Bütün köse birinde bıyık ve çene bölgesine 400 er kök favori bölgelerine 100 er kök toplamda 1000 kök belirgin derecede seyrek olsada manalı görünüm değişikliği sağlar. Çoğunlukla 3000 kök civarında sakal ekimi tatmin edici netice verir. * Sadece bıyık bölgesine ekim yapılacağında 400-800 kök arasında ekim tatmin edici olmaktadır. Birazda erkekleri ilgilendiren konulara değinelim istedik. Bu da erkekler için önemli bir konu. Şayet de biz kadınlarıda ilgilendiriyordur. Çünkü bazı sakal, bıyık seven kadınlar da bu konuya uyarı çekecektir. Op. Dr. Atilla Kaya

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here