spot_img

Çene Eklemlerindeki Sorunlar

Çene eklemi rahatsızlığı daha fazla genç ve orta yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır. çene eklemi sorunları bu hastalık baş, kulak, çene-yüz ağrıları, kulak çınlaması, çene ekleminden ses gelmesi, ağız açmada kısıtlılık, ağrı ya da kaymalar biçiminde semptomlarla kendini gösterir.
kimi kere klinik semptom vermeden yıllarca devam ederken, kimi kez de insanları canından bezdiren bir rahatsızlık olarak sürer. nedenleriçene eklemi rahatsızlığının oluşmasında bir fazla niçin vardır. haberdar olmadan çene ekleminize ve yüz kaslarınıza fazla yüklenmeye sebep olabilecek biçimde dişlerinizi sıkıyor veya gıcırdatıyor olabilirsiniz. çene eklemi rahatsızlığına neden olabilecek fizyolojik olmayan bir diş kapanışına sahip olabilir ya da daha önceleri çene yüz bölgesinde bir travmaya maruz kalmış olabilirsiniz.çözüm yollarıçene ekleminizdeki problemlerin düzeltilmesi için tek bir çare biçimi yoktur. çene-yüz kaslarındaki spazmın azaltılması, optimum bir kapanışın sağlanması ya da çene eklemlerinin aşırı yüklerden kurtulması gibi dağıtılmış tedavi şekilleriyle çene-yüz bölgesinde harmoniniz sağlanır.
okluzyon uyumu (kapanış) tam olmayan dolgu,yedek ve kuron köprüler gözden geçirilir.kapanış hattınızı dengelemek ve aşırı çiğneme basınçlarını durdurmak için özel bir aparat olan gece plağı yapılır.çene eklemi rahatsızlığı sizin için sorun mi? baş ağrıları ve diş aşınmalarının çene ekleminizle alakası olabileceğini tahmin edemeyeceğinizden nedeniyle uzun bir müddet farkında olan olmadan çene eklemi rahatsızlığı olabilir. çene-yüz kasları ve dişlerinizin kapanışı çene ekleminizin fonksiyonunu tesirler. aşağıdaki sorulara vereceğiniz cevaplarla çene eklemi rahatsızlığınız ile ilgili bir bilgiye sahip olabilirsiniz.
kaslar dişlerinizi sıktığınız ya da gıcırdattığınızın farkında olan mısınız? sabahları uyandığınızda çene-yüz kaslarında ağrı hissediyor musunuz? sıklıkla baş-boyun ağrılarınız oluyor mu? dişlerinizi sıktığınızda ağrınız artıyor mu? stresli olduğunuzda dişlerinizi daha fazla sıkıyor musunuz? dişlerinizde hassaslık, aşınma var mı? dişler ve kapanış ağzınızı kapattığınızda dişleriniz birbirine bağlantı ediyor mu? eksik dişleriniz artı mı? süre süre kapanışınızın değiştiğini hissediyor musunuz? çiğneme esnasında zorluk çekiyor musunuz?çene eklemleri ağzınızı açtığınızda çene eklemlerinizden ses geliyor mu? ağzınızı açıp kapamada, yemek yemek yemede ya da esnemede güçlük çekiyor musunuz? ara sıra çenenizin kilitlendiğini hissediyor musunuz? baş-boyun bölgesine bir travma geldi mi? öteki eklemlerinizi de ilgilendiren artrit gibi bir rahatsızlığınız var mı? ağzınızı açmakta zorluk çekiyor musunuz?
çene eklemi rahatsızlığının anlaşılması çene-yüz kaslarınızdan, dişlerinizin kapanışından ve çene kemiklerinizden etkilenen çene ekleminiz karmaşık bir yapıya sahiptir. bu üç yapının herkes ekleminizin armonisi için çok mühimdir. kaslarınız elastik ve dengelenmiş olmalıdır. dişleriniz eksiksiz fizyolojik ve biyolojik bir düzen içerisinde dengelenmiş olup, düzenli bir kapanış vermelidir. ağzını açma ve kapama haraketleri fizyolojik limitler içersinde olmalıdır.
kaslar: çene-yüz kaslarınızın gevşeme ve kasılması ile ağzınızı açma-kapama, hitabe ve çiğneme işlevlerini yapabilirsiniz. kaslarınız gerginlik aşağı olmayıp bakımlı olduğu vakit, eklemlerinizle birlikte bir harmoni oluştururlar. kapanış: dişlerinizin anatomik biçimi, çiğneme fonksiyonunuzu yapmanızı tedarik eder. daha alçak-üstteki çene kemikleriniz ve çene ekleminizle birlikte dişleriniz çene kapanışını oluşturur. stabil bir kapanışınızın olması stabil bir ekleminizin olmasını tedarik eder.
çene eklemi: çene eklemi alt ve üstteki çene kemiğinizdeki bağlantıyı temin eder. bu durum ağzınızı açma-kapama, konuşma, ısırma ve çiğnemenizde büyük etki yapar.çene ekleminizdeki uyumun bozulması çene-yüz kasları, çene eklemleri ve daha aşağı-üst dişler arasındaki kapanış çene eklemlerinizi etkileyen üçlü bir mekanizma oluşturtur. bu mekanizmayı yaratıcı yapılardan birinde bozukluk olduğu vakit, çene eklemlerinizde uyum bozulmuş olur, çene-yüz kaslarınızdaki spazm, çene eklemlerinizde veya başınızda ağrılara sebep olabilir, kapanış sorunları eklemlerinizin pozisyonunu değiştirebilir. diskin yerini değiştirmesi eklemlerinizden ses gelmesi ya da eklemlerinizin kilitlenmesine sebep olabilir.
kas problemleri: gerginlik, dişlerin sıkılması ve yanlış duruş kaslarda spazma sebep olur. kasılan kaslar, daha alçak ve üst çene kemiklerinizi birbirine yaklaştırarak eklemlerinizde gözden düşmüş yüklere ve zaman zaman de dişlerinizde aşınmaya sebep olur.kapanış problemleri: daha alçak ve üst çenenin birbirleriyle uyumsuz kapanışı, çene eklemlerinizde problemler yaratabilir. eklem problemleri: çene eklemi problemleri dişlerinizi sıkmanızdan, o bölgeye gelen travma ya da artrit gibi eklem rahatsızlıklarınızdan meydana gelebilir. bağların uzamasına neden olan eklem problemleri, diskin yerinden oynamasına ve hatta artrit gibi değişikliklere sebep olur.dişçi muayenesi: çene eklemi rahatsızlığının nedenlerin anlaşılmasına yardım eden dişçi muayeneniz, tedavinizin birincil aşamasını oluşturur. dişçi tarafından yapılan ayrıntılı muayeneniz, sadece çene eklemi rahatsızlığıyla ilgili değil tüm genel sağlığınızla ilgilidir.
stres aşağı olup olmadığınız, dişlerinizi sıkıp sıkmadığınız, dişlerinizi gıcırdatıp gıcırdatmadığınız, ailenizde çene eklemiyle ilgili şikayetlerinizin olup olmadığına dair sorular sorulur. sizden alınan yanıtlar ve tetkik sonuçlarıyla rahatsızlığınızın nedenleri anlaşılmaya çalışılır.
yine tetkik esnasında kaslarınızı etkileyecek asap sistemi veya ortopedik bir bozukluk olup olmadığı, çene-yüz ve boyun kaslarınızın armoni içerisinde çalışıp çalışmadığı anlaşılmaya çalışılır.doktorunuz çene eklemlerinizi çene yüz kaslarınızı parmak uçlarıyla palpe ederek sancı olup olmadığını, ağzınızı açıp kapatarak çene eklemlerinizde sızı olup olmadığını ve çene eklemlerinizden ses gelip gelmediğini ve alt çenenizi açıp kapatma esnasında kayma yapıp yapmadığını ve en fazla ağız açıklığınızı ölçerek muayenenizi tamamlar. kaynak: diş hekimi cem dündar

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here