spot_img

Çene Estetiği Operasyonu

Çene Cerrahisi Çene ucu normalden küçük veya büyük olabilir. Her iki deformite de keskin estetik sıkıntıya yol açar.
Çene ucunu değerlendirirken manâlı olan nokta alt ve üstteki çenedeki dişlerin birbiriyle olan ilişkisinin olağan olup olmadığının belirlenmesidir.
Sadece çene ucuna yapılacak olan girişimlerde dişsel ilişkinin yani ısırımın sıradan olası gerekmektedir.
Genioplasti ameliyatları çene ucunun görünümünü değiştirmeye dönük ameliyatlardır.
Bu ameliyatlar ile çene ucunun büyüklüğü ve uzunluğu artırılabilir ya da azaltılabilir. yani, çene ucu estetik normlara uygun olarak tekrar şekillendirilebilir.
Çene ucunun normalden büyük olması kişinin yüz harmonisini negatif etkiler ve vahşi bir görünüme niçin olur. yapılacak operasyonla çene ucu estetik normlara yerinde olacak şekilde küçültülebilir. neticede, daha tabii ve hoş bir yüz yapısı ortaya çıkar.
Çene ucunun normalden ufak olması durumuna daha sık rastlanır. Kişi bununla birlikte kemerli bir buruna sahipse deformite daha da belirgin olmaktadır ve “Kuş yüzü (Bird face)” olarak adlandırılan koşul ortaya çıkmaktadır.
Ülkemizde çene ucunu büyütmek amacıyla silikon, medpor ve titanyum gibi sentetik materyallerin kullanımı oldukça sık başvurulan yöntemlerdendir. Kullanılan sentetik materyallerin altta kalan kemik dokusunu eritmesi, yer değiştirmesi ve enfeksiyon gibi riskleri bulunmaktadır.
Aynı zamanda sentetik materyal kullanılarak yapılan müdahalelerde “gıdı” olarak adlandırılan çene altı yumuşak doku sarkmalarında herhangi bir düzelme oluşmamaktadır. Bu nesil sorunlar kliniğimizde çene ucundaki kemik dokunun öne doğru ilerletilmesi ile çözümlenmektedir.
Çene Cerrahisi ÖncesiÇene Cerrahisi Sonrası
Bu teknikle yapılan ameliyatlarda gıdı ve boyun bölgesinde de estetik olarak fazla değişiklikler ortaya çıkmaktadır.
Aynı zamanda, yüz iskeletinin öteki sorunlarında olduğu gibi kişinin kendi kemik dokusunu kullanarak yapılan ameliyatlar en güvenilir olanlardır. Genioplasti ameliyatları genel anestezi altında tam teşekküllü hastanede gerçekleştirilir.
Ameliyat süresi ortalama 45 dk-1 saattir. Ameliyat ayrıntılarıyla ağız içinden yapılır ve yüzde herhangi bir iz oluşmaz. Hasta benzer gün ya da ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası ağrı fazla azdır ve ağızdan alınan sızı kesicilerle ortadan kaldırılabilir. Cerrahiye tabi olaşacak şişlikler 5-7 gün içerisinde iyice kaybolur.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here