spot_img

Çene Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Bu protezler yarım ay şeklindedir ve değişik uzunluk ve kalınlıkta tipleri üretilmiştir. Politetrafloroetilen implantların özel gözenekli yapısı sebebiyle zamanla kemik hücreleri gözeneklerin içine girerek o bölgede kemikleşmeyi sağlamaktadır. Bu işlem ağız içinden dudak ile dişler arasındaki oluktan yapılan bir kesi aracılığıyla ya da çene alt bölgesinde deriye yapılan 2-3cm yatay bir kesi aracılığıyla gerçekleştirilebilir.
Operasyon hastanın isteğine ve birlikte yapılacak diğer işlemlere ast olarak yerel hissizlik ya da genel duyumsuzlaşma altında yapılabilmektedir. Bu işlem birçok hastada genel olarak burun estetiği ile birlikte aynı seansta yüz orantısını dengede tutmak nedeniyle yapılmaktadır.
Bu operasyondan sonra ciddi düzeyde bir şişkinlik ve morluk oluşmaz, hasta işlemin yapıldığı gün evine dönebilmektedir. Çene ucuna konulan flasterler birkaç gün daha sonra çıkartılır. Ağız içinden yapılan uygulamalarda birkaç gün istikrarsız-yumuşak diyet önerilir.
DAHA AŞAĞI ÇENE KEMİĞİ (MANDİBULA) AÇI BÖLGESİ İMPLANTLARI Kulak memesinin birkaç cm daha aşağı ve ön bölgesinde daha aşağı çene kemiği (mandibula) açılanma yapar. Mandibula’ nın az geliştiği bu bölgesi silik olan kişilerde yüzdeki orantıyı dengelemek ve daha çıkıntılı bir daha alçak çene kemiği oluşturmak için politetrafloroetilen implantlar kullanılabilir. Bu implantlar L şeklindedir ve öbür uzunluk ve kalınlıklarda yapılmış formları mevcuttur.
Operasyon ağız içinden yapılan bir kesi aracılığıyla gerçekleştirilir. İşlemden hemencecik sonra hasta eve dönebilmekte yüze sarılan elastik bandajlar birkaç gün sonradan çıkarılmaktadır.
ÜSTTEKI ÇENE KEMİĞİ (MAXİLLA) İMPLANTLARI Bazı kişilerde yapı olarak üst çene kemiği az gelişmiş olabilir. Bu da daha aşağı çene ile üst çene arasındaki orantıyı ve burnu yüzde durduğu yeri etkiler. Üstteki çene kemiği az gelişmiş olanlarda ağız içinden yapılan bir kesi ile politetrafloroetilen’ den yapılmış implantlar yerleştirilebilir. Bu işlem hem dişlerin üzerindeki ve burun kanatları yanındaki bölgelerde bir dolgunluk oluşturur, ayrıca de burun delikleri kanatlarının olduğu burun kısmının bir miktar öne gelmesini sağlar.
Maksilla implantları genellikle burun estetiği ameliyatı ile birlikte yapılan bir işlemdir. Yalnız başına yapıldığında yerel duyumsuzlaşma ile gerçekleştirilebilir.
ELMACIK KEMİĞİ (ZYGOMA) İMPLANTLARI Elmacık kemiği çıkıntısı yetersiz olan kişilerde daha çok çıkıntılı köşeli bir elmacık kemiği meydana getirmek ve yüz orantısını düzeltmek amacıyla implantlar uygulanabilir. Elmacık kemiği bölgesi için politetrafloroetilen ya da silikon protezler kullanılabilmektedir. Politetrafloroetilen protezler gövde dokuları ile çok ahenkli olup içindeki özel gözenekli yapısı nedeniyle zamanla kemikleşmektedir. Elmacık kemiği implantları öbür uzunluk en ve kalınlıkta yapılmış olup konulacak protezin seçimi hastanın yüz orantısının değerlendirilmesi ile yapılır.
Bu işlem sedasyon destekli lokal duyumsuzlaşma ile veya genel uyuşma aşağıda gerçekleştirilebilir. İmplantlar ağız içinden üstteki dudak ile dişler arasındaki oluktan yapılan kesi yoluyla yapılmaktadır. Elmacık kemiğine implant uygulamasında sonucu etkileyen en kayda değer faktörler konulan implantın boyutları ve konulma yerinin uygun seçilmesidir.
Yerinde yerleştirilmiş bir yerine koyma kişide fazla olumlu bir görünüm sağlayacaktır. Elmacık kemiği implantlarının bir öteki avantajı da orta yüz bölgesinde yaşlanma olanlarda gevşemiş yağ yastıklarının altına doldurarak daha gergin ve gençleşmiş bir orta yüz görünümü oluşturmasıdır. Elmacık kemiği implantı uygulamalarından daha sonra manâlı derecede şişkinlik ve morluklar oluşmaz.
Hastalar birkaç gün içinde işlerine ve sıradan yaşantılarına dönebilir. İşlemden sonra birkaç gün süre ile yumuşak gıdalar ile besin önerilmektedir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here