spot_img

Vajina Daraltma Estetik Ameliyatı

VAJİNA DARALTMA OPERASYONLARI
Bu bölümde vajina daraltma ameliyatları, vajina daraltma ameliyatlarının nasıl yapıldığını ve vajen darlığının nasıl oluştuğunu bulabileceksiniz. Öncelikle vajen (vajina) hakkında bilgiler verelim.
Vajina (vajen) nedir? Vajina estetiği, vajen, vajinal kanal, kızlık zarı, vajina daraltma
Vajina kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği 8-9 cm uzunluğunda, esneme özelliği bulunan bir adale dokusundan oluşan bir kanaldır.
Kadınlarda vajina bununla birlikte doğum kanalı ve rahimden gelen adet kanının dışında boşaldığı kanaldır. Hem vajina içinden geçen idrar kanalı (üretra) kadınlarda işeme fonksiyonunu sağlar.
Vajinanın sınırları iç genitalya ile dış genitalyayı ayıran kızlık zarı ile başlar, rahim ağzı organının olduğu alanda sonlanır.
Vajina “vagina” veya “vajen” olarak da açıklama edilebilmektedir.
Vajen daraltma ameliyatı nedir? Vajinanın yaş, doğumlar, jinekolojik müdahaleler, kürtajlar ve sık cinsel ilişkiler sonucunda sıkılığı ve darlığı azalabilir. Vajina sıkılığının azalması, gevşemesi, esnekliğinin azalması cinsel tatminsizliği de beraberinde getirebilir.
Genişlemiş vajinaya baştan sıkılık vermek için yapılan ameliyatlara “vajinal daraltma ameliyatları” (vajen daraltıcı işlem) denir. Vajinal daraltma ameliyatları, vajina estetiği ameliyatları kapsamında ele alınmaktadır.
Vajina daraltma operasyonlarının öteki isimleri nelerdir? Vajina daraltma ameliyatları; vajina daraltıcı ameliyatlar, vajen daraltma ameliyatları, vajina yenileme ameliyatları, vagina daraltma operasyonu, vajen düzeltme ameliyatları, vajina sıkılaştırma (sıkılaştırıcı) ameliyatlar, vajina ayar (yatıştırıcı) ameliyatlar gibi değişik isimlerle de anılmakta olup “vajina darlığı” için yapılmaktadır.
Vajina daraltıcı ameliyatlar İngilizce’de “vaginal rejuvenation” ya da “vagina tightening surgery” olarak geçen cinsel estetik operasyonları aralarında bulunmaktadır.
Vaginoplasti (vajinoplasti) nedir? Vajina sıkılaştırma operasyonları vajinoplasti (vaginoplasti) ameliyatları olarak da bilinmek ile birlikte doğrusu bu cümle parçası dürüst değildir. Çünkü vaginoplasti (vajinoplasti) “ vajina oluşturma” anlamına gelmektedir.
Vajinoplasti ameliyatları; vajinası âmâ şekilde sonlanan (Rokitansky Meier Küstner Hauser Sendromu) veya vajinanın doğuştan olan gelen yapısal (anatomik) problemlerinde seçim edilen bir ameliyat çeşididir.
Halbuki vajina daraltıcı ameliyatlarda vajina oluşturmaktan fazla vajinayı onarım ve sıkılaştırma amaçlanmaktadır. Bu bölümde de sık kullanımından ötürü vajen daraltma operasyonları ile vajinoplasti benzeyen anlamda kullanılmıştır.
Vajinoplasti İngilizce’de “vaginoplasty” olarak geçmektedir. Vaginoplasty operasyonları özellikle yurt dışarıda da büyük alaka gören cinsel estetik ameliyatları arasındadır.
Neovajinoplasti nedir? Neovajinoplasti (neovaginoplasty), “yeni vajina meydana getirmek” için yapılan ameliyatlardır.
Açmamız icabında neovajinoplasti , erkek cinsiyetinden bayan cinsiyetine geçiş için yapılan cinsiyet değişiklik (transseksüalite) ameliyatlarında kişiye “yeni bir vajina meydana getirmek” nedeniyle yapılan işleme bahşedilen isimdir.
Vajina daraltıcı ameliyatlar hangi amaçla yapılır? Cinsel tutku ve cinsel tatmin amaçlı Vajina daraltıcı ve vajina sıkılaştırıcı ameliyatları esas itibari ile genişlemiş vajinayı sıkılaştırmak, vajina darlığını sağlamak, gerginliğini arttırmak ve bu şekilde keza kadında hem de erkekte cinsel ilişki esnasında hazzı arttırmak amaçları ile yapılmaktadır. Vajinanın sıkılaşması hem kadında keza de erkekte ilişki esnasında şehvetli arttırarak cinsel hazzı olumlu yönde etkilemektedir.
İlişkide vajina içinden meydana çıkan seslerin giderilmesi Gevşemiş, esnemiş, deforme olmuş ve bollaşmış vajina içinden ilişki sırasında seslerin gelmesi çiftlerde konsantrasyonun bozulmasına da niçin olabilmektedir. Vajen daraltma ameliyatı sonrasında vaginadan gelen bu acayip sesler de kaybolmaktadır.
İdrar torbası ve barsak sarkmasının düzeltilmesi Vajina darlığı için yapılan ameliyatlar esnasında hastada idrar torbası sarkması (sistosel), idrar kaçırma problemi ve barsak sarkması (rektosel) problemleri de varsa aynı seansta bu sorunlar da düzeltilebilir.
Doğum izlerinin düzeltilmesi, ağrılı cinsel ilişkinin tedavisi Kötü iyileşmiş ve iz bırakmış doğum izleri (epizyotomi skarları) de vajen darlığı ameliyatı esnasında çıkartılarak estetik olarak daha iyi bir görünüş sağlanabilir.
Doğum ardından fena atılan dikişler, doğum dikişlerinin tutmaması, iltihap kapması veya evde doğum yapma gibi nedenlerle vagina dokusunun zarar görüp düzensiz iyileşmesi sonucunda “perine” adı verilen dış genital alanda izler (epizyo skarları, nedbeler) oluşabilir. (En altta Fotoğraf 1 de)
Vajina ve dış genitalya (vulva) üzerindeki baştan savma nedbeler zaman içinde cinsel ilişkide sızı (disparoni) şikayetleri yapabilir. Kliniğimizde, vajen daraltma ameliyatları ile eş zamanlı olarak bu epizyo (doğum kesisi) izleri de çıkartılabilmektedir.
Vajinal ameliyat izlerinin giderilmesi Daha önce bartholin absesi, vajinal kist ameliyatları geçirmiş olan kişilerde vajinanın görünümü bozulabilir. Bu konularda da yapılan vajinal estetik ameliyatları ve vajen daraltıcı operasyonlar ile kişilere güzel bir genital estetik görünüş kazandırılabilinir. (En altta -Fotoğraf 2 de)
Özgüven ve cinsel ilişkide orgazm artışı Estetik açıdan güzel görünümlü bir vajina kadınlarda kendilerine olan güvenleri arttırmakta ve cinsel açıdan tatmini, orgazm olmayı kolaylaştırmaktadır. Hem cinsel ilişki esnasında erkek eşin iyi bir şekilde memnun etme olması evlilikleri ve beraberlikleri güçlendirmektedir.
Cinsel açıdan fena görünen bir vajina kadında kabusa dönüşebilir; bu şeklide kadınlarda buhran, öz güvensizlik, cinsel tatminsizlik, eşinden utanma, cinsel ilişkiden kaçınma ve cinsel gönülsüzlük gibi sorunlara yol açabilir.
Kısaca vajina sıkılaştırıcı ve vajina onarım ameliyatları keza cinsel fonksiyon ayrıca de estetik dış görünüş açısından kişilerde ve eşlerde tatmin verici olmaktadır.
VAJİNA DARALTMA AMELİYATLARI ve MERAK ETTİKLERİNİZ Vajina daraltıcı ameliyatlar ne şekilde yapılır? Vajen darliğı nasıl sağlanır? Kliniğimizde vajina darlığı ameliyatlarının büyük kısmı lokal duyu yitimi eşliğinde (vajina dokusunun yerel anestezik ilaçlarla uyuşturulması ardından) yapılmaktadır. Ama dileyen hastalarımıza uyuşma uzmanı eşliğinde hafif yüzeyel uyutma sağlanarak da ameliyatlar yapılabilmektedir.
Kliniğimizde uyguladığımız vajen sıkılaştırma ameliyatları (vaginoplasty) ortalama olarak 30 dakika kadar sürmektedir.
Lokal anestezi ile ameliyatları planlanan hastalarımızın kliniğimize tok, genel hissizlik ile planlanan hastalarımızın ise aç karınla gelmeleri uygun olacaktır.
Vajen daraltma ameliyatlarında, vajen girişinden başlayarak uzunlaması 3-4 cm içeriye kadarki alan daraltılmaktadır. Bu şekilde vajina girişi, kişinin vajinasının genişliğine kadar 1-2 cm daraltılmış olur. Bu şekilde vajen darlığı sağlanmış olur.
Atılan dikişlerin birçok altta olduğu için görünmemekte, dıştan ise yalnızca 5-6 dikiş gözükmektedir.
Vajen daraltma operasyonu ağrılı bir operasyon midir? Hayır. Vajina onarım operasyonları tecrübeli kişiler tarafından yapıldığında epeyce kuytu tolere edilebilen, sızısız ve riskleri son derece az olan ameliyatlar grubundadır.
Vajen daraltma ameliyatı orgazm olmayı da olumlu bir şekilde etkiler mi? Evet. Vajina girişinde üstteki kısımda yer alan ve kadınlarda cinsel ilişki esnasında orgazm fonksiyonunu karşılayan organın adı “klitoris”tir.
Vajen daraltma ameliyatlarında vajinanın daha aşağı kısmına cerrahi operasyon yapılsa da vajen girişi dalacak ve mekanik etki ile penis klitorise daha artı bağlantı edeceğinden ötürü müsamaha alma ve orgazm olma kolaylaşacaktır.
Yan oysa insanlarda cinsel arzu ve arzuları yöneten pek fazla etken vardır. Vajen daraltma ameliyatları gibi cinsel estetik ameliyatları cinsel isteği düzeltmekten çok, cinsel ilişki sırasında hoşgörü ve orgazm olmayı arttırmayı amaçlamaktadır.
Vajina yenileme operasyonu kimler göre yapılır? Vajina onarım operasyonları bu konuda uzmanlaşmış ve deyim sahibi jinekolog hekimler kadar yapılmaktadır.
Daha önce doğum yapmamış kişilerde vagina daraltma ameliyatı yapılabilir mi? Evet. Daha önceden hiç doğum yapmamış kişilerde sık cinsel ilişkiye yan vajina esnemesi basit bir operasyonla düzeltilebilmektedir.
Vajen daraltma ameliyatları ile birlikte labioplasti de yapılabilir mi? Evet, kliniğimizde bu olası. Kliniğimizde benzer seansta hem labioplasti (iç dudak estetiği) hem de vajen daraltma ameliyatları yapılabilmektedir.
Vajina onarım operasyonunun ne gibi riskleri vardır? Vajina onarım ameliyatları genital bölgenin anatomisini haberdar olan, tecrübe sahibi jinekologlar kadar yapıldığında her ameliyatta görülebilen kanama ve enfeksiyon haricinde riskleri değil denecek dek azdır.
Ama vajina anatomisine hakim olmayan ve acemi cerrahlar, estetik plastik cerrahlar göre ya da hijyenik olmayan ortamlarda yapıldığında oluşabilecek komplikasyonlar (riskler) epeyce fazladır.
Vajen estetiği ardından ne süre işime dönebilirim? Vajinoplasti, labioplasti gibi vajen daraltma ve vajina estetik ameliyatlarından 2-3 gün daha sonra işinize dönmenizde bir sakınca olmamaktadır.
Vajina estetiği ardından nelere uyarı etmem gerekecektir? Vajina estetiği ameliyatlarından daha sonra bireysel hijyeninize uyarı etmeniz, dikişlerinizin pansumanlarını ahenkli olarak yapmanız ve tarafımızdan size reçete edilecek ilaçları ahenkli olarak kullanmanız yeterli olacaktır. Ameliyat sonrası yapmanız gerekenler kağıtta yazılmış olarak size verilecektir.
Vajina estetiği sonrasında ne vakit banyo yapabilirim? Vajinoplasti (vajina daraltma) gibi vajina estetik ameliyatlarından bir gün sonra ılık suyla banyo yapmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.
Vajina estetiği ardından ağrım olacak mı? Vajen estetiği ameliyatı sonrasında hastalarımızda ciddi bir ağrı olmamaktadır. Verdiğimiz analjezik ilaçlar ile birkaç gün süren hafif ağrı, şişlik (ödem) ve hafif lekelenme tarzı kanamanın olması ise normaldir.
Vajen estetiği ardından ne vakit cinsel ilişkide bulunabilirim? Vajinoplasti, labioplasti gibi vajina estetik ameliyatlarından 1-1.5 ay sonradan cinsel ilişkide bulunmanızda bir sakınca olmamaktadır. Yeniden, bir ay sonradan havuz ya da denizde yüzmenizde de bir sakınca olmamaktadır.
Vajen estetiği ardından ne vakit tam iyileşme sağlanacaktır? Vajinal daraltıcı ameliyat ardından 15 -20 gün sonra dikişleriniz kendiliğinden dökülecektir. Kliniğimizde yapılan ameliyatlar ardından dikiş aldırmanıza lüzum bulunmamaktadır. Bir ay ardından da dikişleriniz hiç ameliyat olmamış gibi iyileşecektir.
Ameliyattan 1-1.5 ay daha sonra bile yok partneriniz tarafından, bir kadın doktoru tarafından tetkik zeka edilseniz bu tür bir ameliyat geçirdiğiniz siz söylemedikçe anlaşılmayacaktır.
Vajen estetiği sonrasında vajinada yeniden genişleme olur mu? Vajen estetiği ardından sıradan doğum yapmadığınız sürece baştan bir vajinal genişlemeniz olmayacaktır. Vajen estetiği sonrası sezaryen ile doğum yapan kişilerde ise vajinal genişleme sorunu olmamaktadır.
Genital estetik ameliyatı ardından bayağı doğum yapabilir miyim? Evet. Vajinoplasti (vajen daraltma) ameliyatı ya da labioplasti ameliyatı olmanız olağan doğum yapmanızı engellemez.
Fakat vajinal daraltma ameliyatı sonrasında adi doğum yaptığınız takdirde vajinanın bitmiş genişleyecektir.
Vajina daraltmayı karşılayan krem veya ilaçlar var mıdır? Hayır. Vajinanın sıkılaşması vajinoplasti gibi kolay cerrahi ameliyatlar ile sağlanabilmektedir. Vajina daraltmayı sağlayan etkin krem veya ilaçlar bulunmamaktadır.
Vajina daraltma egzersizleri var mıdır? Vajina daraltma egzersizleri adı aşağıda ve vajinayı daraltıcı bir egzersiz bulunmamakla birlikte, vajina kaslarını güçlendiren, vajinanın adale tonusunu arttıran “kegel egzersizleri” kadınlarda epeyce yararlar sağlayabilmektedir.
Kegel egzersizleri hafif düzeyde geniş vajinası olan kadınların tercih edebileceği egzersizlerdendir. Keza 50 yaşından sonra kadınlarda ortaya meydana çıkan idrar kaçırma problemlerini de durdurmak açısından kegel egzersizi yapılmasını hastalarımıza önermekteyiz.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here