spot_img

Çevre ve Şehircilik Müdürü Alacatlı’dan Salda Gölü açıklaması

İl Müdürü Murat Alacatlı, Doğanbaba ve Salda köylerinin atık sularının Salda Gölü’ne aktığı ve suyunun kirlendiği yönündeki iddialara ilişkin göl kenarında açıklamada bulundu. İddiaların gerçeği yansıtmadığını söyleyen Alacatlı, “Salda Gölü’nün suyunun kirlendiğine karşın haberlerin arkasında yapılan inceleme sonuçlarına göre bu haberlerin doğru olmadığı kanıtlandı. Raporlara tarafından evsel bir kirlilik söz konusu değildir” dedi.

‘EN KISA SÜREDE İHALE YAPILACAK’

Salda ve Doğanbaba köyleriyle ilgili sızdırmaz foseptikler yerine atık su temizleme tesisleri yapıldığını vurgulayan Alacatlı, “Bunların deşarjları da kuşkusuz göle yapılmayacak. Tarımsal amaçlı kullanılmak üzere geri dönüşüme gönderilecek. Göl çevresinde evsel kirletici bir tesis bulunmadığından gölde yüzme suyu kalitesi A sınıfı olup içilebilir su kalitesine yakındır. Salda Gölü’nde kirletici herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Salda köyü ve Doğanbaba köyünün paket atıksu arıtma tesisi ihalesi İller Bankası kadar 24 Haziran 2021 tarihinde yapılacak. Salda ve Doğanbaba köylerinin atıklarının göle gittiği haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılacak temizleme tesislerinin deşarjı göle yapılmayacak, tarımsal amaçlı kullanılacak. Yeşilova ilçesi arıtma tesisinin ihale çalışmaları devam ediyor. En kısa sürede ihalesi yapılacak” diye konuştu.

60bb975617aca91044ae8d5e

İl Afiyet Müdürlüğü Ahali Sağlığı Başkanlığı’nca her ay gölün 4 farklı noktasından numune alındığını anlatan Alacatlı, analiz sonuçlarına kadar suyun A sınıfı kaliteye sahip olduğunu ve bunu isteyen herkesin internet sitesinden peşine düşüp takip edebileceğini vurguladı.

VALİLİK ANALİZ SONUÇLARINI PAYLAŞTI

Burdur Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada da Salda Gölü’nün su kalitesine ilişkin yapılan analizlerle ilgili data verildi. İl Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlığı Birimi ve Yeşilova Toplum Sağlığı Merkezi görevlilerince 29 Mayıs’ta Salda Gölü içinde 4 öbür noktadan numune alındığı belirtilmiş açıklamada, şunlar kaydedildi: 

“Mikrobiyolojik escherichia coli ve fekal streptococ açısından ilimiz Millet Sağlığı Laboratuvarı’nda analizleri yapılmıştır. bununla beraber ileri muayene için Ankara Milli Millet Sağlığı Referans Laboratuvarı’na numune gönderilmiştir. İlimizde yapılan tetkiklerde tüm noktalarda mikrobiyolojik açıdan yerinde saptama edilmiştir. (Referans değer:1800/660 tespit edilen değer: 0/4) Ankara Ulusal Halk Sağlığı Referans Laboratuvarı’nda yapılan analizlerde siyanobakter sayısı ‘sıfır’ ve bu bakterinin son ürünü olup suda yeşil (sarımtrak) renk değişikliğinden sorumlu ‘Klorofil-a’, ‘tespit edilmedi’ olarak raporlanmıştır. Kimyasal açıdan yapılan siyanotoksin sonucu da eşik değer altı olarak raporlanmıştır.”

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here