spot_img

Son dakika haberi… Sokağa çıkma kısıtlaması başladı

İçişleri Bakanlığı, valiliklere Kovid-19 salgınıyla uğraş zarfında derece derece normalleşme sürecinde uygulanacak “Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri” konulu genelge göndermişti. Bu kapsamda, Türkiye genelinde bugün saat 22.00 itibarıyla başlayan ve pazar gününün tamamını kapsayacak sokağa çıkma kısıtlaması 7 Haziran Pazartesi saat 05.00’te sona erecek.

MUAF OLACAKLAR 

Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) dahilinde yarın, ortaokul 8. derslik öğrencilerine karşın düzenlenecek merkezi sınava girecek öğrenciler ile beraberlerindeki refakatçi ve/veya yakınları, 07.00-15.00 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesi Güney beldesinde belediye başkanı ve meclis üyelikleri, bazı illerdeki 764 köy ve mahallede farklı nedenlerle boş bulunan muhtarlık veya yaşlı heyeti için yapılacak seçimlerde devir alacaklar ile seçmenler, yarın uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak. Muafiyet, ikamet ile oy verme yeri arasındaki istikamet ve süre dilimi ile sınırlı olacak.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDA AÇIK OLAN YERLER

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcıların 10.00-17.00 saatlerinde faaliyet gösterebileceği, vatandaşların zorunlu ihtiyaçlarının karşılanmasıyla sınırlı elde etmek ve engelli vatandaşlar haricinde vasıta kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecekleri aktarılan genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/ya da unlu mamul ruhsatlı meslek yerleriyle bu meslek yerlerinin sadece ekmek satan bayilerinin açık olacağı belirtildi.

Bu işyerlerinin açık havada kalan perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, nalburluk, terzi, berber gibi dükkanlar, ofis, ofisler ve güya işyerleri ile alışveriş merkezlerinin Sağlık Durumu Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde içerisinde bulunduğu işkolu için belirlenen bütün salgınla çaba tedbirlerine riayet etmek kaydıyla pazar günleri hariç 07.00-21.00 saatlerinde faaliyet gösterebilecek. 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here