spot_img

Ciltde Oluşan İstenmiyen Leke Tedavileri

Günümüzde Siz İstemesenizde Kendiliğinde Meydana gelen lekeler psigolojimizi yarmak için hiç bir engel teşkil etmeden günümüzü zehir edebiliyor, Önerilerimizi sunmadan önce Aşağıda yer alan lekeler için bilgilendirme konuları umarım merak ettiklerinizi gidermeye yarar.
Ciltte meydana gelen lekeler, deriden daha açık ve daha koyu olmak üzere iki şekilde görülen renk değişiklikleridir. Lekelerin oluşumu allah vergisi olabildiği gibi çocukluk ve hamilelik döneminde geçirilen bazı sistemik rahatsızlıklar esnasında kullanılan ilaçlar sebebiyle de ortaya çıkabilir. Keza uzun süre güneşte kalmanın da lekeleri arttırdığı gözlemlenmiştir. Lekeler genelde yüz bölgesinde çene, alın ve yanaklarda vücutta ise sırt, göğüs ve el üzerinde görülür.
Lekenin Nedenleri Ve Çeşitleri * Genetik yatkınlık * Hormonal değişiklikler * Bazı sistemik hastalıklar * Enfeksiyonel hastalıklar (mantar vb.) * İlaç ve hatalı kozmetik kullanımı * Güneş
Cafe Au Laitafe Doğuştan Olan ya da erken çocukluk dönemlerinde ortaya meydana çıkan sütlü kahverengi olan lekelerdir.
Melasma (Cloasma) Hamilelik sırasındaki hormonal değişimler ve doğum kontrol hapların içerdiği hormonlar ciltteki melanin pigmentinin fazla üretimine neden olabilir. Melanin pigmentindeki bu çoğaltma en fazla güneş gören çene, alın ve yanaklarda boyutları büyük lekeler oluşturabilir. Genetik nitelik taşıyan bu durumlar ara sıra tekrarlayan gebelik dönemlerinde çoğaltma gösterebilir.
Hiperpigmentasyon Deride melaninden ve melanin dışı faktörlerden kaynaklanan pigmentasyon artışıyla ortaya çıkar.
Lentigo Erken yaşlarda bilhassa ciddi güneş yanıklarından daha sonra ya da yoğun olarak bronzlaşan cilt tiplerinde oluşan çilden daha geniş kahverengi lekelerdir. Senil lentigo ise ilerleyen yaşlarda genelde ellerin arkadaki yüzünde güneş ışınlarına uzun zaman maruz kalmış ciltlerde oluşan lekelerdir. Renkleri açık kahverenginden siyaha dek değişen renklerdedir.
Foto alerjik reaksiyonlar Ağızdan alınan ilaçlar ya da bölgesel sürülen bir takım kimyasal ilaçlar hiperpigmentasyona yol açabilirler. Ara Sıra hafif kızarıklık ya da alerjik tepkime seviyesinde iken, ara sıra daha ağır reaksiyonlar sebebiyle bölgesel su toplamalarına ve lekelerin oluşumuna sebep olabilirler.
Kronik güneş veya solaryum Uzun zaman güneşte kalma ve sık solaryum kullanımı sonucunda deri kendini korumak amacı ile daha kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar. bu nedenle leke oluşumunda yükselme görülür. Lekelerin oluşum ve ilerlemesinde güneş çok kayda değer bir etmen olduğundan her şeyden önce güneşin UV ışınlarından mükemmel korunmak gerekiyor. Varolan lekelerin ilerlememesi ve yeni lekelerin oluşmaması için yaz ve kış dönemlerinde mutlaka güneş koruyucusu uygulamak gerekmektedir.
Çil (Efelid) En fazla yanak, alın ve çene kısmında görülen bu lekeler açık veya daha koyu kahverengi renkte olabilirler. Irsi özelliği vardır. Vücudun her yerinde görülebilir. Ancak çoğunlukla yüz ve kol bölgesinde görülür. Bahar ve yaz mevsiminde artış gösterirken, güneş olmayan mevsimlerde azalma gösterirler.
Vücutta meydana gelen lekelerin ayrımını gerçekleştirmek çok önemlidir. İyi huylu olarak nitelendirilen lekeler lazer, peeling gibi yöntemlerle tedavi edilirken, fena huylu olanlar ise cerrahi müdahalelerle alınmalıdır. Merkezimizde dermatologlarımız tarafından yapılan muayenelerden sonra lekenin çeşidine tarafından uygun çare yöntemleri belirlenmektedir.
Lekelerde Çare Çeşitleri;
Kimyasal peeling Kullandığımız peeling ürünleri değişik konsantrasyonlarda (% 25, 35, 50, 70 ) meyve asiti içerir ve doktorlarımız göre uygulanır. Kullandığımız ürünler Glikolik asit (Alfa Hidroksi Asit- AHA) ve Glukonolakton ( Poli Hidroksi Asit- PHA ) dur. Cilt tipi, cilt rengi ve problemin yoğunluğuna göre seans sayısı ve seans aralıkları değişken. Genel Olarak haftada bir kullanım yapılır ve ortalama olarak 5-10 seans aralarında uygulanmalıdır. Yapılacak tedavinin niteliğine tarafından bölgeye sürülen solüsyonlar bazen bölgenin rengini açabilir ara sıra de soyucu nitelik taşıyabilir. Kimyasal peeling uygulamaları kişinin jurnal aktivitelerini etkilemez. Lekenin çeşidine göre tek başına uygulanabildiği gibi diğer yöntemler ile birlikte uygulanabilir.
Jetpeel ile Kir Tedavisi; Merkezimizde deri yenileme işlemlerinde kullandığımız FDA tasdikli, patentli bir sistem olan Jetpeel cihazını kir tedavilerinde etkili olarak kullanmaktayız. Süpersonic jet akımlarla bütünüyle doğal elementler olan su ve havayı özel planlanmış başlıklarıyla cilde gönderen Jetpeel sistemi; yüzeysel-orta ve derin peeling yapabilme özelliğine sahiptir. Deri yüzeyinde yıpratma yaparak cilt görünümünü ve rengini düzenler. Mikrodermabrazyona (aliminyum hidroksi kristalleri kullanılan peeling) tarafından en kayda değer avantajı iyileşme süresi kısa olması ve operasyon sırasında ve sonrasında ağrı olmamasıdır. Jetpeel ile kir tedavisi ayda bir uygulanır. Seans sayısı doktorumuz göre ihtiyaca tabi olarak belirlenmektedir.
Lazerle leke tedavisi Yaşlanmanın ve güneşin niçin olduğu lekelerin lazer ile tedavisi bu tür problemlerin çözümünde en etkin uygulamalardır. Merkezimizde kir tedavilerinde Fotona Erbium lazer ve Fotona QX lazer kullanılmaktadır. Ciltteki kolajen yapımında çoğalma olduğundan ciltte benzer anda gençleşme de sağlayabilirler. Genel Olarak yaş ile oluşan lekelerin giderilmesi için bir ya da iki tedavi tatmin edici olmaktadır fakat daha koyu ve büyük lekeler için seans sayısı artabilir. Erbium lazer ciltteki kahverengi pigmentleri (melanin) niyet alır. Pigment lazerin enerjisini emer ve cilt dokuları üstünde yayılır ve vücudun kendi bağışıklık sistemi göre emilir.
Yapılan tüm kir tedavisi işlemlerinden sonradan mutlaka güneş koruyucusu kullanmalıdır.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here