spot_img

Yağ Aldırma Estetik Ameliyatı

Yağ aldırma konusunun tarihçesi liposuction ile başlamış olup, ilk önce barbar bir şekilde uygulanan bu yöntem günümüzde değişik isimler ile daha ince bir şekilde yapılmaktadır. Liposhaping veya Liposculpture isimi verilen işlemlerde liposuction yöntemi daha kibar instrumanlarla üç boyutlu us ve başvuru formu mantığıni kullanarak işlenir. Yöntemlerin hepsinde yağ dokusu milimetrik deliklerden girilen kanüller yardımı ile vakum kullanarak dışarı alınır.
Yağ dokusu anatomisine baktığımızda yağ dokudu katmanları ve dağılımı vücudun her bölgesinde öbür olmakla birlikte kilo alındığında kişiden kişiye öbür deformasyonlar söz konusu olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı yeğ alma-şekil verme işleminde deformasyona yönelik üç boyutlu tasarım gerekmektedir. Keza en yüzeysel deri altı yağ dokusu katmanı defalarca korunmalıdır, bu tabakanın hasar görmesi cilt yüzeyinde boşluklar ve deformasyonlar oluşturur. Tartışılması gereken diğer bir konu lenfatik dolaşım ve sellülit durumudur. Birçok vakit ameliyattan önce lenf drenajı sağlayan vakusuz ve doğal masajlar tavsiye ediyorum ve ameliyat sonrası bu masajlara devam edilmesini öneriyorum. Kişiler özellikle gençler bu ameliyata kilo verdiren bir operasyon olarak bakmaktalar, fakat bu ameliyat şekil verme ameliyatıdır ve kişi ideal kilosuna yaklaşıp metabolizmasına dahil edemediği deformasyonları bu yöntemle gidermesi gerekiyor.
Kilo verme amaçlı yapılan mega liposuction işleminde ultrason ile eritilen yağlar vakum sistemi ile dışarı alınır. Natürel işlemden sonra meydana gelebilen cilt bolluğu ve sarkmaları sonradan toparlanması gerekir. Liposuction işlemini kolaylaştıran başka bir usul titreşimli liposuction ya da vibroliposuction dır. Bu yöntemde kullanılan kenuller titreşimlidir ve cerrahın uygulamasını kolaylaştırır. Yenilikler aralarında lazer lkullanımı sozkonusu olmaktadır, bu yöntemde lazer enerjisi yağ dokusu içinden uygulanıp yağlar eritilir ve mantığı ultrasonik liposuction a benzer ve eriyen yağlar vakum sistemi ile dışarı alınır.
Yağ şekillendirme işleminde lazer, ultrason, titreşim ya da lipoliz gibi muavin mekanizmaların kullanımından daha kayda değer bir etken var. Bu etmen kontrollu mikro işlem dir. Tezgâhtar mekanizmalarda kontrol zordur ve komplikasyon oranını arttırır. Benim görüşüm bu konuda kişinin ideal kilosuna doğal bir şekilde ve özellikle spor yaparak yaklaşmasından yanadır. Bu aşamadan daha sonra metabolizma dışarıya kalan ve diet ile verilemeyen bozulma alanları mekanikal mikro-liposuction yardımıyla kontrollu bir şekilde ve üç boyutlu olarak düzeltilir. İşlemden sonradan bir gece hastanede kalınması gerekli ve erken dönemde yürüyüşler tavsiye edilir. İlk Bir hafta özel korse giyilir ve sonra antropometrik ince korselerin kullanılmasını 1ay süreyle tavsiye ediyorum. Liposuction vücudun her bölgesine yapılabilir ama diz altı bölgesinde uygulanması sakıncalıdır, bilhassa dolaşım bozukluğu ve ayakta çalışma mecburiyeti olan kişilerde lenfatik drenajın anatomisini bozduğu için kullanılmamalıdır. Bu bölgede enjeksiyon yöntemi kullanılabilir. Lipoliz isimli bu yöntemde yağ eritici ajanlar yağ dokusu içine ameliyat gerektirmeden enjekte edilir.
10-15 seansta ve haftada bir yapılan lipoliz işlemi ufak alanlarda başarılı. Mezoterapi ve karboksiterapi gibi yöntemler estetik cerrahi literatürüne girememiş ve mekanizmaları net olarak ortaya konmamış yöntemlerdir ve çok eksik kişide belkide ek olarak uygulanan diet programlarından yardımcı olmuştur.
Yağ Enjeksiyonu (Fat injection) Yağ enjeksiyonu, lipoinjection, lipofilling gibi terimlerin anlamı birbirine yakın olup, bir bölgeden alınan yağ dokusunun bir diğer bölgeye dolgu yapma amacı ile kullanımını açıklama eder. Yağ enjeksiyonunun uygulama alanları, karoser hatlarını düzeltmek, yüzdeki ihtiyarlık çizgilerinin belirginliğini eksilmek ve güçsüz yüzlere daha buruşuk bir dış görünüş vermektir.
Dokuların sarkması ile oluşan çizgilenmeler ve katlanmalar, ancak yüz germe ameliyatları ile düzeltilebilir, yağ enjeksiyonu ise bu görünümü sadece kamufle edici niteliktedir. Yağ enjeksiyonu işlemi, yüz germe ameliyatları ile kombine edilerek her ikisi de bir arada uygulanabilir. Kombine girişimlerde, yağ dışarıda, yapılan ameliyattan çoğalan dokuları da kullanabilme imkanı olduğu için doku enjeksiyonu da yapılabilmektedir.
Yağ enjeksiyonu için kullanılacak yağ dokusu liposuction işlemi ile elde edilir. Yağlar, liposuction tekniği ile vücutta yağ dokusunun fazla olduğu herhangi bir bölgeden alınabilir. Alınacak miktar, enjeksiyon yapılacak doku miktarına kadar değişir. Teşebbüs, yapılacak işlemin büyüklüğüne emrindeki olarak yerel ya da genel duyu yitimi aşağı planlanır. Ameliyattan sonradan rahatsızlık verecek derecede sancı şikayeti olmaz, enjeksiyon bölgesinde hafif ödem (şişlik) ve morarma oluşabilir, ödem ve morarma 7-10 gün içinde kaybolur.
Enjeksiyon sonrası birincil 6 ay içinde enjeksiyon yapılan yağların yaklaşık yarısı gövde tarafından emilir, kalan yağ miktarı ise kalıcıdır. Doku enjeksiyonu yapıldığında, ceset göre emilim oranı ise çok daha azdır. 3-5 gün daha sonra uçak yolculuğu yapılabilir ve 4-7 gün daha sonra işe dönülebilir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here