spot_img

Maske kullanırken deri sorunlarına karşı uyarı edilmesi gerekenler

Koronavirüs pandemisiyle beraber maskeler son 1 yıldır hayatın bir parçası haline geldi. Covid-19 enfeksiyonuna yakalanmamak için maske kullanımı büyük önem taşıyor. Ara Sıra gün baştan başa takılması gereken maskelerin sentetik metaryelden yapılması ve hatalı kullanımı ise ciltte egzama ya da akne gibi problemlere neden olabiliyor. Cildiye Uzmanı Prof. Dr. Necmettin Akdeniz, yanlış maske kullanımının tetiklediği deri hastalıkları hakkında data verdi.

Özellikle maske takıp dahil etmemek ve uygun maske kullanmamak deri hastalıklarını alevlendirebilmektedir. Covid sürecinde maske takmak sağlık durumu açısından fazla kayda değer ve gereklidir. Bu gerekliliğe rağmen, yüz maskesi takmak alıngan cilde sahip kişiler ve yüzünde deri hastalığı bulunan bireyler için son derece can sıkıcı olabilmektedir. Maske takmaya emrindeki olarak yüzde oluşan egzama ve akne rahatsızlıkları sebebiyle son dönemde çoğu insan doktora başvurmaktadır.

‘Maskakne’ye dikkat

Sıcaklık ve nem değişiklikleri genelde hem egzamayı keza de akneyi şiddetlendirmektedir. Bu durumda maske takılması da bu hastalıkları adamakıllı alevlendirebilmektedir. Maske fazla gevşek veya çok sıkı ise sürtünmeye niçin olabilir; sürtme ve bağlantı da yeniden egzamayı ve akneyi artırmaktadır. Bütün bu etkiler akne ve egzamanın tedavisini zorlaştırarak, daha öbür bir planlama gerektirebilmektedir.

Covid-19 enfeksiyonundan korunmak için takılan maskeler, yüzde sürtünmeye bağlı kaşıntıya, hafif ya da şiddetli tahrişe niçin olabilmektedir. Bu da egzama gibi deri hastalıklarının oluşmasına ya da mevcut olanların alevlenmesine etmen olabilmektedir. Deride bu şart ciltte kaşıntı, kızarıklık, kuruluk, pullanma ve kepeklenme oluşturabilmektedir. Hem kişide egzama varsa belirtiler daha da şiddetlenebilir, sulanan ve kabuklanan kabarcıklar ile daha geniş bir alana yayılma gözlemlenebilmektedir.

Nefes alıp verdikçe maske aşağıda ıslak bir ortam oluşmaktadır. Maskenin cildi tahriş etmesi ve sebep olduğu ıslak ortam bakterilerin burada çoğalmasına yol açarak akne oluşmasına neden olmaktadır. Hatta maskeye bağlı akne, sivilce oluşumu “MASKAKNE” olarak adlandırılarak koronavirüs hastalığıyla birlikte tıp literatürüne girmiştir. Maskakne tablosunda akneler kırmızı ve iltihaplı sivilcelerden oluşur ve kolay basit geçmez. Kolay sivilceler ise daha derin ve iz bırakan sivilcelere dönüşebilmektedir.

Maske kullanırken uyarı edilmesi gerekenler

Maske kullanırken bir takım kayda değer noktalara dikkatli olmak gerekmektedir;

– Ayarlanabilir askılı bir maske aparatı ve burun köprüsüne maskenin tel kısmının bükülerek adamakıllı oturtulması sürtünmeyi azaltmaktadır.

– Maskenin malzemesi ve kalitesi de önemlidir; yumuşak yapılı pamuk, bambu ve ipekli gibi doğal kumaşlar alıngan ciltler için seçim edilmelidir. Sentetik ve polyester maskeler seçilmemelidir.

– Maskelerin sıkça takılıp çıkartılması sebebiyle yapısı bozulan eskiyen ve yıpranan maskeler yeniden cildin hasar görmesine neden olabilir. bu nedenle dokusu bozulmuş maskeler yenisi ile sık değiştirilmelidir.

– Maskede kullanılan lastiklerin alerjik olmamasına uyarı edilmelidir. Lateks taşıyan lastikler, alıngan bireylerde şiddetli reaksiyonlara hatta lateks alerjisi olanlarda anafilaksi şok tablosu ve can kaybına bile neden olabilir.

– Kulak arkasına takılan maskeler özellikle fazla gergin olmamalıdır. Gergin maske lastik ve ipleri kulakta irritan egzama, alerjik egzama, bere ve şiddetli ağrıya neden olabilmektedir.

– Başkasının taktığı maske katiyen kullanılmamalıdır.

– Cildi hafifletmek için güvenli ortamlarda maskeler çıkarılabilir. Mümkünse belirtilmiş sürelerde, etrafta kimsenin olmadığı açık havada veya iyice havalandırılmış kapalı ortamlarda en az 15 dakika maske çıkarılmalıdır.

– Oluşan tahrişi tamir etmek için deri sağlığına dikkat edilmeli ve bakım yapılmalıdır. Yüz, günde iki kez cilde yerinde temizleyiciler ile yıkanmalı ve onarıcı kremler ile bakımı yapılmalıdır. Seramid ve hyalüronik asit içeren hafif nemlendiriciler ile nemlendirme ve uygun bariyer kremler ile koruma sağlanabilir.

– Yoğun makyaj ayrıca egzamayı ayrıca akneyi artıracağı için bu uygulamadan kaçınılmalıdır.

Pandemiden korunmak için maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarlamak yaşamsal tartma taşımaktadır ve mutlaka dikkat edilmelidir. Kullanılan maskenin cilde hasar vermeyecek materyalden üretilmiş olması ve dürüst bir şekilde takılması gerekmektedir. Oluşan cilt problemlerinde ise dermatoloji konusunda uzman bir hekimden destek alınmalıdır.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here