spot_img

Seboreik dermatite ciltte kızarıklığa niçin oluyor

Vücudumuzu saran deri epeyce kuvvetli bir yapıya sahiptir. Ama çeşitli etkenlere ast olarak hastalıklara aleyhinde savunmasız kalabilir. Bunlardan biri olan seboreik dermatit deride deforme ve tahribatlara yol açan bir hastalıktır. Fazla yağlanma ve yağ bezi sayısının en fazla bulunduğu alanlardaki iltihaplanmaya seboreik dermatit denir. Genel Olarak derinin seboreik alanlarına yerleşen, fakat belirlenmiş sebebi kesin olmayan enflamatuar ve kaşıntılı bir hastalıktır. Toplumdaki sıklığı %1-3 oranında olup çare edilebilir bir rahatsızlıktır.

Hastalığı tetikleyen durumlar nelerdir

Ciltteki yağ oranının pozitif olması: bütünüyle bu şart sebep olmasa da yoğun sebum üretimi olan bölgelerde daha çok çıktığı için bu hastalığa zemin hazırlar.

Merkezi sinir sistemi hastalıkları: yapılan çalışmalar göstermiştir fakat parkinson hastalığı, kafa yaralanmaları, felç, AIDS gibi sinir sistemini etkileyen hastalıklarla seboreik dermatitin bir ilişkisi vardır.

Deri mantarları: Seboreik dermatit hastalarının çoğunda vücuttaki mantar ve maya sayısında çoğaltma görülür. Belli olmamakla birlikte mantar ilaçlarının bu hastalığa iyi gelmesi seboreik dermatitin bir mantar iltihabı olduğunu göstermektedir.

Cisim dengesinin bozulması: Hormon seviyesindeki değişimler ve bağışıklık sistemindeki zayıflamalar bu hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Emin bir yaş aralığı olmamakla birlikte sıklıkla görülen yaş gruplarını 3’e ayırabiliriz. Birincisi bebeklik dönemi, ikincisi orta yaş dönemi üçüncüsü ise yaşlılık dönemi. Çoğunlukla bebeklerde yaşamın ilk 3 ayından sonra görülür. Hastalığın bu türüne infantil seboreik dermatit denir ve az kalsın bebeklerin tümünde iki yaşına gelmeden geçer.

Yetişkinlerde görülen seboreik dermatit bebeklere oranla daha fazla nedene ve multifaktöriyel etkenlere dayandırılır. Hormon değişikliğine tabi olarak ergenlikte görülme olasılığı yüksek olsa da yaş skalası hayli geniştir. Kronik bir hastalık olmasından dolayı özenle takip edilmeli ve engellenmelidir. Yaşlılık döneminde görülen seboreik dermatit ise tedavi edilsin ya da edilmesin tekrarlar ve kaybolur.

Hastalığı kontrol altına elde etmek mümkün

Seboreik dermatit hastalığı bir takım durumlarda hiçbir müdahale gerektirmeden kendiliğinden iyileşebilir. Keza uyumlu bir çare metodu ile denetleme altına elde etmek mümkündür. Rahatsızlık yoğun stres, sinir sistemi merkezine tabi çoğalan hastalıklarda daha artı görülebilir. Bu hastalığın bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde daha pozitif görüldüğü düşünülmektedir. Hastalığı önlemenin veya tamamen hastalıktan kurtulmanın imkânsız olduğu düşünülmektedir. Rahatsızlık belli aralıklar ile tekrarlar ve aralıksız tedavinin sürdürülmesi ile hastalığa aleyhinde galibiyet sağlanabilir.

– Keratolitik solüsyonlarla deri döküntülerini arındırmak,

– İltihaplı deri bölgesindeki Malassezia gibi maya ve mantarlardan kurtulmak için ketokonazol ya da siklopiroks içeren krem ya da şampuanlar kullanmak,

– Ketokonazol, siklopiroks, selenyum sülfür, çinko priton, katranlı sabun ve salisilik asit taşıyan şampuanlarla saç derisini çare etmek,

– Içten ve düzenli besin,

– Ahenkli uyku,

– Spor aktiviteleriyle disipline edilmiş bir yaşam biçimi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here