spot_img

Hatasız bir deri için kaçınmanız gereken 5 gıda

Pizza, sosisli sandviç, patates kızartması, kapuçino… Hepimiz onları tüketmeyi severiz. Fakat bu gıda ve içecekler artı miktarda tüketildiğinde cildimize yarardan çok zarar verebiliyor. Hangi gıdalardan kaçınılması gerektiğini ya da en azından hangilerinin ölçülü olarak tüketileceğini öğrenmek için Beslenme Uzmanı Serkan Sıtkı Şahin’e sorduk. Spoiler: Sabahleyin kahvenizin ikinci fincanını bitmiş düşünmek isteyebilirsiniz.

1. Artı kafein

Uyanmak ve yorgun hissettiğimiz gün her tarafında devingen hissetmek için kafeine güveniriz. Fakat tüm iyi şeyler gibi aşırı kafein tüketiminin de bir takım dezavantajları var. Bir Takım halk müziği kafeine aleyhinde diğerlerine kadar daha hassastır ve fazla eksik bir miktardan daha sonra bile tedirginlik ve uyku problemleri gibi istenmeyen yan etkiler yaşayabilir. Bunun cildinizle nasıl bir ilişkisi var? Geceleri yeterince uyuyamadığınızda, cildiniz gözle görülür sonuçlar gösterebilir. baygın gibi uyuma sırasında yüzeydeki cilt hücrelerimiz onarılır. Bu süreyi kısa kestiyseniz ya da sisteminizdeki pozitif kafein sebebiyle uykuya dalamıyorsanız, bitap görünen bir cilt görünümü ile baş başa kalabilirsiniz. Keza cildimiz uyku sırasında mümkün nem dengesizliklerini yönettiği için, uyku eksikliği, kuru cildin görünümü olarak ortaya çıkabilir . Dyt. Serkan Sıtkı Şahin, “Kuru cilt, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünürlüğünü artırır. Hem, cildiniz fazla kuruduğunda, yağ bezleriniz normalden daha artı yağ oluşturarak tepki verebilir. Kafeinli meşrubat alımınız dek su içerek, kafeinle ilgili deri felaketiyle mücadele edebilirsiniz.” diyor.

Peki, ne değin kafein fazla fazladır? 400 mg kafein, günde en sağlıklı yetişkinler için güvenli olarak görünmektedir. Bu, kabaca dört fincan demlenmiş kahvenin içindeki kafein miktarıdır.

2. Yüksek glisemik indeksi olan besinler

Yüksek glisemik yüklü diyetler, bilhassa akneleri tetikleyebilir. Çoğu egzersiz, düşük glisemik yüke sahip bir diyetin akne semptomlarının görünümünü iyileştirebileceğini gösteriyor. Dyt. Şahin, “Yüksek glisemik indeksi olan yiyecekler kolay karbonhidratlara ayrılır; bunların arasında yüksek fruktozlu darı şurubu, kekler, beyaz ekmek ve beyaz şeker gibi şeyler var” diyor.

3. Şarküteri ürünleri

Şarküteri etleri ve sosisli sandviçler gibi atıştırmalıklar lezzetli olsalar da fazla sodyum içeriği ile bilinmektedir. Dyt. Şahin, “Fazla sodyum tüketimi su tutulmasına yol açarak cildinizin bilhassa göz altlarının yıpranmış görünmesine niçin olabilir” diyor. Yetişkinlerin günde 1500 mg’dan fazla sodyum tüketmemeleri önerilmektedir. Şahin, “Sodyum içeriği için besin etiketini her zaman kontrol etmeyi unutmayın” diyor.

4. Alkol

Bir idrar söktürücü olan alkol (fazla tüketildiğinde) vücudun ve dolayısıyla cildin dehidrasyonunu hızlandırarak daha az astarlı görünmesine neden olabilir. Dyt. Serkan Sıtkı Şahin, “Aşırı alkol tüketimiyle geçen bir geceden sonra cildiniz donuk görünebilir, dokunulduğunda geri dönmeyebilir ve kırışıklıklar daha görünür ışık halkası gelebilir. Tüm bunlar, dehidrasyon belirtileri.” diyor. Ölçülü davaranarak ya da adamakıllı alkolden uzakta durarak cildiniz için iyi bir adım atabilirsiniz.

5. Yüksek işlenmiş gıdalar

Dondurulmuş akşam yemekleri gibi yüksek oranda tamamlanmış yiyecekler genellikle sodyum bakımından aşırı derecede yüksektir. Dyt. Şahin, “Ilave olarak, bu yiyecekler besleyici nebati besinler, vitaminler ve minerallerden yoksun olabilir. Bu gıdalardaki yüksek sodyum içeriği ve düşük su içeriği kombinasyonu, kuru ve şişkin cilt görünümüne neden olabilir.” diyor. Vücudunuza bitki besinleri, vitaminler ve su sağlamak için taze meyve ve sebzelerden oluşan bir diyet seçin.

özel içeriğidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here