spot_img

Kadınlarda miyom problemine uyarı

Kadınların takriben yüzde 25’inde görülen, rahimden kaynaklanan iyi huylu tümörlerden olan miyomlar, hormon bozukluğu ve genetik yatkınlığı olan kadınlarda rahimdeki adale hücrelerinden büyüyen oluşumlardır. Kadınları en fazla endişelendiren rahatsızlıkların başında gelen miyomlar çok aralıklı olarak kötüye değişim gösterebiliyorlar.

Miyomların rahimden kaynaklanan iyi kalpli tümörler olduğunu belirten Op. Dr. Aşkın Kâinat Güler, “Miyomlar yani rahim yumruları, rahimde meydana gelen insancıl büyümelerdir. Kadınların takriben %20 ile 25’inde görülürler. Miyomlar ufak olduklarında semptom göstermedikleri için birçok kadın kadar farkına varılmaz. Fakat belirtilmiş bir boyut, rakam ve yerleşime ulaştıklarında sorun teşkil edebilirler. İyi huylu büyümeler olmalarına karşın tüm olağandışı büyümelerde olduğu gibi bir uzman tarafından kayıtlı aralıklarla denetleme aşağı tutulmaları gerekir.” dedi.

Cerrahi yöntemler seçim ediliyor

Miyomların her kadında yerleşim, şekil ve cömertlik açısından farklılık gösterdiğini, rahmin dış yüzeyinde ya da iç duvarında görülebildiklerini gösteren Dr.Güler, “Miyomlar uzun süre minik kalıp aniden ya da yıllar içerisinde yavaşça büyüyebilirler. Miyom belirtileri arasında adetlerde değişiklik, normalden fazla vajinal kanamalar, uzun ya da sık adet dönemleri, yoğun adet sancıları, adet döngüsü dışarıya vajinal kanama, anemi, sızı, baskı şehvetli, idrar ve büyük tuvalet yapmada zorluklar, rahim ve karında büyüme, düşük ve kısırlık sayılabilir. Miyomların tedavisinde boyutu ve durumuna kadar çoğunlukla cerrahi yöntemler tercih edilir. Kullanılan cerrahi yöntemler “Miyomektomi” (miyomun karın dışına alınması) ve doğurganlığını tamamlamış bayanlarda “Histerektomi” dir. Yeniden uterin arter embolizasyonu ve hormonal tedavilere de klinik değerlendirmelerin arkasında başvurulabilir.” diye konuştu.

Çare gerekmeyebilir

Miyom tedavisinde ilaçsız ve ameliyatsız takip için en uygun adayların; miyom boyutu minik ve kanama-sızı-çevre organlara bası gibi şikâyetleri olmayan hasta grubu olduğunu belirten Dr.Güler, “Her miyom ameliyat gerektirmez. Miyomlar başlıca zararsız olup, tedavi gerektirmeyebilirler. Miyom belirtisi olmayan ve 3 aylık takiplerde miyom boyutunda önemli değişiklik olmayan hastalar ilaçsız ve ameliyatsız takip edilebilir. Ameliyat kararı hastanın yaşı, şikayetleri, miyom sayısı ve yerleşimi ile hastanın çocuk sahibi olup olmadığına kadar verilir ve ameliyatın yani cerrahinin kapsamı belirlenir.” ifadelerini kullandı.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here