spot_img

Koronavirüs evliliğinizi etkilemesin

Koronavirüs salgını ilişkileri de korkutma ediyor. Sosyal yalıtım döneminde tüm günü birbirleriyle geçiren çiftler, sorunlarını aşamazlarsa süreç boşanmaya değin gidebiliyor. Uzmanlar, çiftlere günlük tutmalarını, kavgada bile birbirlerinin gözlerinin içine bakmalarını ve aynı evin içinde deha olsalar ayrı olarak zaman geçirmeyi de öğrenmelerini öneriyor.

Pandemi olarak adlandırılan koronavirüs (COVID-19) salgını ilişkileri de etkiliyor. Vaka sayılarının arttığı her geçen gün sürecin ne değin daha bu şekilde devam edeceği akıllarda soru işareti yaratıyor. Bu sürecin çiftlerin üzerinde de olumlu ya da olumsuz etkiler bıraktığı gözlemleniyor. Yoğun çalışma hayatından evden çalışma düzenine geçen çiftlerin, psikolojik olarak bu durumdan etkilendikleri dikkat çekiyor.

Birlikte düş kurun ve birbirinize umut verin

Sosyal yalıtım süreci baştan başa kısıtlamalar ve sıkılmalar insanların yaratıcı taraflarını ve dinç yanlarını ortaya çıkarmalarına vesile olabiliyor. Hayat bundan böyle eskisi gibi olmayacak ve çiftlerin bu süreci fırsata çevirmelerini gerekiyor. Önceliklere dair farkındalık kazanmakla işe başlanabilir. Çiftler hiç yapmadıkları kadar maddiyattan çok manevi değerleri paylaşmayı, birlikte hayal kurmayı, birbirlerine umut verebilmeyi deneyimleyebilir. Çocuklar için de anne ve babalarının bu süreçle olabildiğince sağlıklı bir şekilde başa çıktıklarını görmek gelecekleri için hoş bir öğreti olabilir.

20 dakikalık ara verme ilişkiyi daha sağlıklı yapıyor

Yoğun meslek yükünün getirdiği stresle evden çıkamamanın yarattığı psikolojik travma çiftlerin birbirlerine karşısında olan davranışlarını etkiliyor. Stres anlarında çiftler kendilerine neyin iyi gelip gelmediğini bilemiyorlar. Gergin konuşmaları çiftlerin yüz yüze ve göz göze yapmaları da gerginliği engelliyor. Eşlerin 15-20 dakika mola verdikten sonra konuşmaya devam etmelerinin ilişkilerini daha da sağlıklı ülkü getireceğini belirtiliyor. Keza çiftlerde kendilerine ait ilgi alanları, mekanları olması ve sonrasında müşterek alanlarda birleşmeleri, ilişkilerini canlı tutmada ön plana çıkıyor.

Konut işlerine destek cinsel yaşamı olumlu etkiliyor

Pandemi döneminde ilişkilerde en çok ön plana meydana çıkan sorunlardan biri de konut işlerinde erkeklerin kadınlara yeterince destek olmaması. Bununla ilgili yapılan çalışmalar ev işlerine yardımcı erkeklerin olduğu ailelerde ilişki doyumu ve cinsellik tatminin iki taraf açısından da daha yüksek olduğunu gösteriyor. Konut kadının alanıdır inancının artık değişmesi gerekiyor. Erkekler bu konuda mesuliyet alırken, kadınların da buna bölge açması ve mükemmeliyetçi olmaması işleri kolaylaştırıyor.

Terapistler online çalışıyor

Pandeminin çiftler üzerinde yarattığı psikolojik tahribatlara çözüm olarak terapi seansları öneriliyor. Çift ve aile terapistleri bu süreçte online çalışıyor ve online çift terapisi etkili bir usul olarak gösteriliyor. Ancak terapi alacakların terapistin bu alanda bir eğitimi olmasına dikkat etmeleri gerekiyor. Bunun yanı sıra çiftlerin hobilerine ayırdıkları süre hem kendi ruh sağlıkları hem de ilişkileri için çok büyük menfaat sağlıyor. Çiftlerin güvenli bir şekilde ve tutkuyla bir hobi ile meşgul olması onları birbirleri için daha çekici kılıyor.

Sosyal izolasyon sorunları gün yüzüne çıkarıyor

Pandeminin getirdiği endişe ilişkilerin sorgulanmasına da yol açıyor. Bu süreç, eşlerin birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlayabileceği gibi ilişkideki sorunların su yüzüne çıkmasına da sebep olabiliyor ve bu durum boşanmaya kadar gidebiliyor. Çocuklu çiftlerde bu şart, çocuklar ile azıcık daha korunma altına alınıyor, çocukların evin içine getirdikleri enerji doğruca genelde ilişkiyi koyucu etkiler ortaya çıkabiliyor. Çoğu çift hayatın koşuşturmasına ve çocuklarla ilgili yoğunluğa odaklanarak ilişkideki sorunlarını görmezden geliyor. Uzmanlar, koronavirüsle gelen sosyal izolasyonun bu sorunları su yüzüne çıkarabileceğini ve boşanmaların artabileceğini söylüyor.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here