spot_img

Menopozdan daha sonra düzenli denetleme koşul

Ortalama 45-55 aralığı olan menopoz, bazen daha erken veya geç yaşlarda da görülebilir. Adetten bütün kesilmeden önceki döneme premenopoz denir. Bu dönemde de adet olunur ama uzun veya sık kesik kesik kanamalar ile geçen bir dönemdir. Yumurtalıklarda az da olsa yumurtlama fonksiyonu vardır. Bu yüzden artan östrojen hormon eksikliği ile derme çatma adet dönemi yaşanır. Bu dönem birkaç aydan birkaç yıla değin çeşitlilik gösterir.

Vücuttaki östrojen seviyesinin azaldığına ilişkin belirtiler

Ilk Olarak adet döneminde düzensizlikler, kanama miktarındaki değişiklikler dikkat çekicidir. Rahatsızlık, uykusuzluk, nöbetler halinde betimleme edilen sıcaklık duygusal, terleme, kilo alımı en sık yaşanan şikayetlerdir. Menopoz süresinin ilerlemesiyle geçen zamanda kemik erimesi (Osteoporoz), genital bölgede kuruluk, kaşıntı, idrarda yanma, idrar kaçırma, cinsel ilişkide zorlanma tanımlama edilen şikayetler arasındadır. Azalan östrojen seviyeleri sıcaklık duygusal, bir anda gelen terleme, yüzde kızarıklık hali gibi kişiyi tedirgin, mutsuz eden duygusal gerginlik hali yaratır. Yaşadığı ortamın sıcaklığını eksilmek, duruma yerinde giyinmek, medikal tedaviye yerinde menopozun ilk yılarında olan kadınlara östrojen replasman tedavisi yerine getirmek rahatlatabilir.

Menopozun etkileri

Östrojen hormonu cilt, kemik, mesane, rahim, yürek damar yapısını da içine bölge sistemler de olumlu etkiler sağlar. Eksikliği ile beraber kemik yoğunluğunda azalma, incelme, kırıklar, zirve kısalığı, bel ağrıları yaşanabilir. İstatistiksel olarak kadınlarda yürek damar hastalıklarına rastlanma oranı menopozdan önce erkelerden daha azdır. Bu dönem östrojen seviyesinin azalması ile menopoz döneminde kadınlar aleyhine büyüme gösterir.

Menopoz döneminin getirdiği öncelikle ruhsal şikayetler sebebiyle hayat konforu bozulduysa ve nispeten erken yaşta menopoz tanısı konulduysa hormon replasman tedavisi düşünülmelidir. Östrojenin ağızdan ya da yerel kullanımları mevcuttur. Bu tedavi sıcak basması, terleme, uykusuzluk, genital kuruluk, idrar yaparken ve cinsel ilişkide zorlanma, kemik erimesi gibi sorunları azaltır. Tedaviye kişiye kadar karar verilir. Meme kanseri, rahim kanseri, şiddetli hipertansiyon, kan pıhtılaşma sorunları, tromboz, emboli hikayesi olanlarda seçim edilmez.

Hayat tarzını değiştirmek, sigara içmemek, kilo saptamak, alıştırma gerçekleştirmek, hobiler edinmek, aile ve arkadaşlık ilişkilerini geliştirmek kişide ruhsal sıkıntıları geri plana atmakta, hafifletmekte epeyce etkili olacaktır. Fitoöstrojen olarak adlandırılan doğal östrojen kullanımları laf konusudur. Bunlar içinde isoflavinol, soya, blackcohosh bitki ekstreleri en sık bilinenlerdir, hem kalsiyum, D vitamini, E vitamini, kolojen, ginseng kullanımları da seçim edilir.

Menopoz döneminde vajinal kanama görülmesi, yumurtalıklarda görülen kistler, gelişen myomlar, memede ele gelen kitle, üçgenin taban olmayan kenarı, bel ağrıları, varisler değerlendirilmelidir. Şikayet olmasa da senede bir defa yoklama gerekir. Bu kontrollerde pap smear, ultrasonografi, meme ultrason ve/veya mamografi yapılır, kemik dansitometri aralığı kişiye göre karar verilir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here