spot_img

Regl dönemi hakkında dürüst tanıdık 8 yanlış

Regl; ahali aralarında adet, aybaşı gibi çoğu ismi olan, ergenliğe girmiş genç kızlar ve üreme çağındaki her kadının ayda bir defa yaşadığı fizyolojik bir durum olarak tanımlanıyor. Herhangi bir sıhhat problemi olmayan kadınların büyük bir bölümü menopoz dönemine dek her ay bu süreci yaşıyor. Bayan yaşamındaki bu özel deneyim hakkında her geçen gün yeni bilgilere ulaşılıyor oysa toplumda kulaktan kulağa yayılan bir takım hatalı bilgiler kadınların hayat kalitesinin düşmesine neden olabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Emine Barın, regl dönemi hakkında doğru tanıdık yanlışları anlattı.

Kadınlardaki bütün adet döngüsü hamile kalmak için tasarlanmıştır. Her ay rahim iç zarı, hormonların etkisiyle damarlar aracılığı ile beslenir ve kalınlaşır, bu vesileyle aynı süreçte yumurtalık bölgesinde bir yumurta da büyümeye başlar. Eğer artan yumurta sperm ile döllenmezse gelişimini tamamlayan yumurta hücresi yerini yeni gelecek olan yumurtaya teslim eder ve bu süreçte rahim iç zarındaki çoğalan doku, adet kanı olarak kadın bedeninden dışarı atılır. Bu doğal süreç kadın bedeninde fizyolojik ve psikolojik çoğu değişimin de yaşanmasına yol açmaktadır. Oysa bu değişimlerle ilgili toplumda dolaşan birçok yanlış veri bulunmaktadır.

Regl dönemi hakkında dürüst aşina 8 hatalı

1. YANLIŞ! “Regl döneminde sancı olsa da ağrı kesici içilmemeli çünkü bu lekeli kanın dışarı atılmasını engeller”

Adet döneminde ağrınız pozitif ise ve eğer sistemik başka bir hastalığınız yok ise analjezik içmekte herhangi bir sorun yoktur. Adet kanaması miktarınız her ne kadar ağrı kesicilerle azalsa da bu bir problem değildir. Sanıldığı gibi içeride kirli kan birikmez.

2. YANLIŞ! “Birlikte yaşamış kadınların regl dönemleri senkronize olur”

Adet düzeni her kadında ayrı olur. Bir Takım kadınlarda polikistik over sendromu vardır ve geç adet görür. Bir Takım kadınlarda hormon problemi vardır sık adet görür. Bazıları ise yamalı adet görür. Benzer evde yaşamış kadınların regl dönemi birbirinden etkilenmez.

3. YANLIŞ! “Evlendikten sonradan regl ağrıları geçer”

Evlenince adet ağrısı geçmez. Sadece gebe kalıp doğum yapınca primer dismenore adı bahşedilen altında bir afiyet problemi yatmayan adet ağrıları kesilir.

4. YANLIŞ! “Tampon uygulamak benekli kanın akmasını engelleyeceğinden sağlıklı değildir”

Tampon kullanmak, ped uygulamak istemeyen kadınlar için güvenilirdir. Örneğin ped alerjisi olanlarda tersine tampon kullanılmalıdır. Ama tamponların azami 6 saatte bir değiştirilmesi önemlidir.

5. YANLIŞ! “Regl esnasında duş olmak kanı keser. Lekeli kanın akmasını engelleyeceğinden sağlıklı değildir”

Reglken duş alınabilir. Tek şart ayakta duş alınmasıdır, küvette oturmak yerinde değildir.

6. YANLIŞ! “Regl döneminde gebe kalınmaz”

Bazı kadınlarda adet düzensizliği olduğu için regl döngüsü karışabilir. Ara kanama olan dönemde ilişki ile hamile kalınabilir.

7. YANLIŞ! “Regl geciktirici ilaçlar zararlıdır”

Adet geciktirici ilaçların bir zararı yoktur. Tatil dönemleri veya özel günlere eşit gelen zamanlarda güvenle kullanılabilir.

8. YANLIŞ! “Regl döneminde vücudum zararlı toksik maddeleri dışarı atar, temizlenir”

Adet döneminde dışarı akıcı kan en ince ayrıntısına kadar hormonların değişimi ile oluşan kandır. Yani rahim içi zarı hücreleridir. Toksik, lekeli maddeler içermez.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here