spot_img

Yaz aylarının zararlı mirası: Güneş lekeleri

Havaların da ısınmasıyla birlikte yüzünü belirten güneş sandığınız değin masum olmayabilir. Hangimiz güneşin altında saatlerce keyif yapmak istemeyiz ancak, ama güneşe korunmasız yakalanmak özellikle ellerde, yüzde ve güneşe maruz kalan diğer bölgelerde istenmeyen lekeleri de beraberinde getirebilir. Deniz sezonun en büyük probleminin güneş lekeleri olduğunu bildiren Cildiye Uzmanı Dr. Hatice Deniz Muavin, güneş koruyucusuz dışarıda bulunmaması gerektiğini söyledi.

Güneş lekeleri birçok nedene alt olarak oluşabilir

Güneş lekelerinin oluşumunda çoğu etken yer almaktadır. Özellikle kalıtımsal aşinalık ve UV ışınları en etkili nedenler arasında sayılabilir. başkaca kozmetik uygulamalar, gebelik ve çeşitli ilaçlar da güneş lekesi oluşumuna tesir etmektedir. Güneşe maruz kalan bölgelerde; kahverengi yamalar, alacalı kahverengi noktalar veya beyaz lekeler şeklinde belirtiler görülebilir. Güneşle gelen lekeler; gebelik lekeleri, melazma, çiller ve solar lentigodur. Daha çok yüzde, ellerde, sırtta ve dekoltede görülürler.

Çiller, genetik faktörlere yan olarak ortaya çıkar ve başlıca açık cilt rengine sahip ve kızıl saçlı kişilerde bulunurlar. 5 mm çapında, yuvarlak veya oval kahverengi lekeler şeklinde olan çiller, çoğunlukla yüzde, ellerde, kollarda ve göğüs kısmının üstteki tarafında görülürler. Güneş ışığına maruz kalınması durumunda ise gövde kendini korumak için daha çok çil üretir ve çiller daha fazla belirginleşmeye başlar.

Daha çok 30’lu yaşlardan sonradan rastlanılan Solarlentigo ise vücudun en fazla yüz, el sırtı, omuzlar ve boyun gibi güneşe en fazla maruz kalınan bölgelerinde görülür. Çillerden çok daha büyüktürler ve oval kahverengi veya siyah lekeler biçiminde görülürler. Akut güneş yanıklarında görülme sıklığı artar.

Melazma, daha fazla alın, yanak, burun üzeri, çene ve dudak üzerinde görülen kahverengi lekelerdir. Güneşe yan olarak ortaya çıkar ve gebelik, doğum kontrol hapları, sara tedavisi nedenleriyle oluşabilir. Melazmanın, üstünkörü, derin ve miks alıcı olmak üzere farklı şekilleri vardır ve lekenin derinliğine göre bir tedavi şekli uygulanır. Koyu tene sahip kişilerde görülme sıklığı fazladır.

Hamilelik lekeleri, melazmanın gebelik döneminde rastlanılan bir türüdür. Doğum sonrasında kendiliğinden geçer somurtkan durumda melazmanın tedavi yöntemlerinden biri uygulanabilir. Güneş ışığıyla daha da belirginleşirler.

Sıklıkla yüz, el sırtı ve gövdede ortaya çıkan çizgisel veya benekli kahverengi lekeler olan berloque egzama daha fazla kadınlarda görülür. bazı bitkilerin, kozmetik ürünlerin cilde teması ve sonrasında güneş ışınlarıyla etkileşime girmesiyle ortaya çıkar.

Problem yaşamadan önlem alın

Güneş lekelerinin sadece tatille özdeşleştirmek, saatlerce güneş banyosu yapmak ile ortaya çıktığını düşünmek son derece yanlıştır. Araç kullanırken, balkonda vakit geçirirken ya da yolda yürürken bile bu problemle karşılaşabiliriz. Güneş lekelerinin oluşumunu önlemeyi veya hasarlı cildi onarmayı ama dürüst ve rutin teknikler uygulayarak gerçekleştirebiliriz. Bunlar;

– Ilk Önce deri tipine uygun ve ahenkli olarak 30 UVA ve UVB SPF içeren deri bakım ürünleri kullanılmalı,

– Güneş gözlüğü seçimi yaparken modaya uygunluğu değil işlevselliği göz önünde bulundurularak yapılmalı,

– Mümkünse pamuklu, nefes alan ve açık renkli kıyafetler seçim edilmeli,

– Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde cilt, güneşe doğrudan maruz bırakılmamalı,

– Parfümler doğrudan doğruya cilde yok kıyafet üzerinde kullanılmalı.

Güneşin yalnızca zararlı etkisinin olmadığını bununla beraber vücudumuzun ihtiyacı olan D vitamini sentezine de yardımcı olduğunu biliyoruz. Fakat bu ihtiyacı karşılarken de güneşe fazla pozitif maruz kalmamakta avantaj var.

Güneş lekeleri, herkeste aynı oranda oluşamayacağı gibi lekelerin tedavi yöntemleri de farklılık gösterir. Tedaviden önce lekenin derinliği tespit edilmeli ve yaz-kış ayrım etmeksizin deri tipine yerinde güneş kremi kullanılmalıdır. Güz aylarında daha çok Kimyasal Peeling, Fraksiyonel Karbondioksit Lazer seçim edilirken, yaz aylarında ise PRP ve leke mezoterapisi yöntemleri tercih edilmektedir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here