spot_img

Pandemi süreci cinsel isteği azalttı

Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Dilek Sarıkaya, pandemi sürecinden etkilenen cinsel yaşamla ilgili değerlendirmede bulundu.

Pandemi sürecinin, sıradan rutini, işleri, seyahatleri ve sosyalleşme becerilerdeki değişiklikler dahil elde etmek üzere birçok yönden hayatı etkilediğini söyleyen Dr. Dilek Sarıkaya, o kadar fazla insanın bu süreçte bunalmış, korkmuş ve ağlayan hissettiğini kaydetti.

Stres cinsel ricası azaltıyor

Bu durumun doğal olarak bireylerin cinsel davranışlarında, ilgilerinde, ilişkilerinde ve hatta vücutlarında bile kendini gösterdiğini anlatan Dr. Dilek Sarıkaya, pandemi sürecinde pek fazla insanın daha yüksek düzeyde stres ve endişe yaşadığını, bunun da fiilen beynimize tehlikede olduğumuz mesajını gönderdiğini dile getirerek “Tehlikede olduğumuzda, evrimsel bir görünüm açısıyla seks yapmak ara sıra iyi bir fikirdir. Stres nedeni ile kortizol seviyelerinin artması, cinsel isteğin azalmasını gerekli bir ışık halkası getiriyor. böylece pandemi sürecinin cinsel yaşam üzerine biyoloji ile ilgili ve hormonal bir etkisi olduğundan da bahsetmemiz mümkün” diye konuştu.

Pandemi süreci ile birlikte evden çalışmaya başlamanın, tüm zamanı bir arada geçirmenin, çocukların gün boyu evde olmasının, evden çalışırken mesai sürelerinin artmasının, yemek ve uyku saatlerinin bile değişmesinin, ayrıca kişisel alan ve gizlilik ile ilgili sorunlar yaşanabilmesine neden olduğunu kaydeden Dr. Dilek Sarıkaya, şunları söyledi:

“Bu durum da cinsellikten kaçınmaya, hem de kişisel bakımın azalması ve uyaran eksikliğine emrindeki cinsel isteğin azalmasına yol açtı. Birlikte yaşamayan partnerlerin karantina ve sosyal mesafelenme nedeni ile bir araya gelememesi, düzenli partneri olmayan bireylerin ise bulaş endişesi ve güvensizlik nedeni ile cinsel aktiviteden kaçınması da cinsel yaşamı etkileyen faktörler aralarında sayılabilir.”

Cinsel ilişki ricası düştü

Pandemi sürecinin cinsel hayat üzerine etkilerini araştıran bir takım çalışmaların insanların salgın sırasında daha az seks yaptığını ve birçoğunun cinsel hayat kalitesinde bir düşüş yaşadığını bulduğunu aktaran Dr. Dilek Sarıkaya, “Genelde cinsel isteğin ve cinsel aktivite sıklığının azaldığından bahsetmemiz muhtemel. bununla beraber, beş kişiden biri pandeminin başlangıcından bu yana yeni cinsel aktiviteler denediğini de bildirdi. öte yandan karantina süreci ve evde kalma gibi stresin yoğun olduğu bu süreçte insanların iyi vakit aşmak, anksiyeteyi eksilmek ve stresle başa çıkmak adına cinsel aktivite sıklığını arttırdıklarına karşın araştırma sonuçları da mevcut” biçiminde konuştu.

İnsanların pandemi sürecinde strese verdikleri tepkileri bayan ve erkek ayrımından ziyade kişisel farklılıklar olarak ele almak daha yerinde olacağını söyleyen Dr. Dilek Sarıkaya, “Bu süreçte bazı kişiler cinselliğe olan ilgisini tamamen kaybederken, bazıları cinselliği bağlantıda kalmak ve kaygıyı eksilmek için başa çıkma mekanizması olarak kullanabilirler. Eşler arasındaki bu farklılıklar bu dönemde daha belirgin ülkü gelip cinsel arzu uyuşmazlığı riskini arttırabilir” dedi.

İletişimi güçlendirin

Dinç ve mutlu bir cinsel yaşam için cinsel iletişimin büyük tartma taşıdığını gösteren Dr. Istek Sarıkaya, ilişki memnuniyetinin ve cinsel tatminin birbirini karşılıklı olarak etkilediğini dile getirdi.

Pandemi sürecinde evde kalım sürelerinin artması, konut içi sorumlulukların paylaşımında yaşanan anlaşmazlıklar, bireysel alan ihtiyacının artması ve bu ihtiyacın karşılanamaması gibi birtakım sorunların iletişim sorunlarını tetikleyip çatışmaya yol açabildiğini ifade eden Dr. Dilek Sarıkaya, bu gibi durumlarda eşler arası iyi iletişimin sorunun çözümünde önemli bir anahtar olacağını vurguladı.

Dr. Istek Sarıkaya, “Sorunu tespit edip çözüm odaklı yaklaşmak, tek başlarına çözüm üretemedikleri takdirde, çift danışmanlığı olmak yerinde olacaktır. Ek olarak cinsel isteğin azalmasında kişinin depresif ya da yoğun acelecilik hissetmesinin de manâlı ölçüde etkili olduğunu biliyoruz. Eşlerden biri veya her ikisinin de yoğun vesvese ve buhran gibi yakınmalarının olduğu takdirde bir psikiyatri uzmanından yardım almaktan çekinmemelerini önerebiliriz” diye konuştu.

Dr. Dilek Sarıkaya, aralıksız evde olmak ve bireysel bakımın azalması, yaşamın rutine binmesi ve monotonlaşma, sosyalleşmenin azalmasına yan olarak uyaran eksikliğinin olması, benzer evde yaşansa da cinsel etkileşim ve iletişimin azalması ya da ayrı evlerde yaşamış partnerlerin pandemi dolayısı ile bir araya gelme sıklığının azalmasının da cinsel isteğin ve cinsel aktivite sıklığının azalmasına yol açabileceğini dile getirdi.

Dr. Dilek Sarıkaya, çiftlere tavsiyelerini şöyle sıraladı: “Bu noktada cinsel çeşitliliğin arttırılması (cinsel içerikli konuşmalar, mesajlaşmalar ve flörtleşmeler, cinsel fantazilerin paylaşılması, yeni pozisyonlar denenmesi, erotik içerikli video/film seyredilmesi, cinsel oyuncakların kullanılması vb.) cinsel özlem ve uyarılmanın ve cinsellikten alınan doyumun arttırılmasına tezgâhtar olacaktır. Bu yöntemlere rağmen sorunun halen devam etmesi halinde ise cinsellik ve cinsel terapiler alanında uzmanlaşmış bir ruh sağlığı profesyoneline başvurmalarını önerebiliriz.”

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here