spot_img

Rengine kadar vajinal akıntı ne anlama geliyor

Vajinal akıntı birçok renkte olabiliyor hatta bunlardan yalnızca birkaçı, dinç bir vücuda sahip olduğunuzun işareti. Vajina ve rahim ağzındaki küçük bezlerden salgılanan akışkan, vajinal sızıntı olarak adlandırılır. Bu akıcı yaşlanmış hücrelerin ve birikintilerin atılımını gerçekleştirmek üzere her gün vajinadan salınarak vajinayı ve üreme sistemini pak ve sağlıklı miktar. Dr. Sinan Akkurt, vajinal akıntılar ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Menstural döngüye göre akış

Vajinal akıntının renk, miktar ve tutarlığı kişiden kişiye değişir. Ayrıca kişinin adet döngüsüne bağlı olarak da günden güne değişken. Dr. Sinan Akkurt adet döngüsüne paralel olarak sızıntı renklerini şöyle özetledi:

1 – 5. günler: Döngünün başlangıcında, gövde rahim zarını döktüğü için sızıntı genel olarak kırmızı veya kanlıdır.

6 – 14. günler: Bir dönemden sonra, kişi normalden daha az vajinal sızıntı ayrım edebilir. Yumurta gelişmeye ve olgunlaşmaya başladığında servikal mukus bulanıklaşır ve beyaz veya sarı olur. Yapışık hissedebilir.

14 – 25. günler: Yumurtlamadan birkaç gün önce mukus, yumurta beyazının kıvamına benzer şekilde ince ve kaygan olacaktır. Yumurtlamadan sonra, mukus flu, beyaz ya da sarı ve muhtemelen yapışkan ayla gelecektir.

25 – 28. günler: Yeni adeti görmeden önce servikal mukus hafifler ve akış azalır.

Hormonal dengesizlikler etkileyebiliyor

Öyle fazla kadında vajinal akıntıdaki olağandışı değişikliklerden enfeksiyonlar ya da hormonal dengesizliklerin sorumlu olduğuna dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, durumun ciddiye alınıp tedavi için mutlaka hekime başvurulması gerektiğini ifade etti. Dr. Sinan Akkurt’un verdiği bilgilere göre vajinal akıntıların renklerine kadar taşıdıkları mümkün işaretler şöyle:

Kırmızı-Bordo: Kırmızı tonlarındaki sızıntı, genelde bir dönemdeki kanamanın sonucudur. Adet kanaması ortalama olarak her 28 günde bir olur oysa sıradan aralık 21 ile 35 gün arasındadır. Bir dönem tipik olarak 3-5 gün sürer. Adet dönemleri arasında kanama yaşayan cümbür cemaat bir doktora görünmelidir. Adet arası kanamanın öyle huylu nedeni olmasına karşın bazen önemli bir duruma da muhabere edebilir. öte yandan menopoza girmesine ve en az 1 yıldır adet görmemiş olmasına rağmen vajinal kanama yaşanması da doktora başvurmayı gerektiren bir durumdur. Bazen endometriyal kanserin bir işareti olabilir.

Beyaz-Krem: Beyazın tonu, krem veya açık sarıya dönük olabilir. Bu renkte vajinal sızıntı yaşamış bir kişinin diğer semptomları yoksa beyaz akıntı büyük olasılıkla sağlıklı yağlanmanın bir işaretidir. bununla beraber beyaz akıntının peynirimsi bir kıvamı varsa veya belirgin bir koku eşlik ediyorsa bir enfeksiyona dikkat çekici edebilir. Beyaz, tok, bariz kokulu akış çoğunlukla bir maya enfeksiyonuyla ilişkilidir ve bu da kaşıntıya veya tahrişe niçin olabilir.

Sarı-Yeşil: Akıntı açık veya çok daha koyu pembe olabilir. Çoğunlukla biraz da kan içerir. Pembe akış en sık bir dönemden önce lekelenme ile ortaya çıkar. aynı zamanda erken gebelikte implantasyon (yerleşme) kanamasının bir işareti de olabilir. Bir Takım kadınlarda yumurtlamadan sonradan birazcık lekelenme görülebilir ve bu da pembe akıntıya niçin olabilir. Cinsel ilişki vajina veya servikste tahrişe niçin olmuşsa cinsel ilişkiden sonradan pembe akış görülebilir.

Saydam: Sıradan vajinal akıntıların o kadar birçok şeffaf veya beyazımsıdır. Kaygan olabilir ya da yumurta akı kıvamında olabilir. Bir kadının yumurtlamadan anında önce, cinsel uyarılma sırasında ve gebelik esnasında daha bu müşteri kaygan bir akış yaşaması muhtemeldir.

Gri: Gri vajinal akış sağlıklı değildir ve bakteriyel vajinoz (BV) adı verilen yaygın bir bakteriyel enfeksiyonun belirtisi olabilir. BV’de genel olarak eşlik eden semptomlar aralarında kaşıntı, tahriş, belirgin bir koku, vulva çevresinde kızarıklık veya vajinal açık sözlülük da yer alır. Gri akıntısı olan herkes hemencecik bir doktora görünmelidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here