spot_img

Retinol ile cildinizi gençleştirin

Retinol, A vitamini türevi olan maddelerden bir tanesine. A vitamini türevlerinin, hücreli yenilenmesi, foto yaşlanma, anti aging amaçlı ve akne öncelikle edinmek üzere dermatolojik birçok deri hastalığının tedavisinde kullanıldığı belirtiliyor. Medicana International İstanbul Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Oya Yeşim Hacımustafaoğlu Utkan, retinol nedir, ciltte nasıl çalışır, cilde ne faydası var gibi retinol ile ilgili çoğu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

”Deriye nem ve parlaklık karşılayan hyaluronik asit miktarını arttırmakta”

Retinoidlerin, keratinosit adı verilen cilt hücrelerinin yenilenmesini ve onarımını sağlayarak derinin pürüzsüz bir görünüm kazanmasına tezgâhtar olduğunu aktaran Dr. Oya Yeşim Hacımustafaoğlu Utkan, ”Aknede açık ve kapalı komedonların tedavisinde ve yenilerinin oluşumunun engellenmesinde kullanılır. İnce yaşlanma çizgilerinin oluşumunu engelleyerek yaşlanma karşıtı etki gösterir. Foto yaşlanma, deride uv hasarı sonucu olarak ortaya meydana çıkan, ciltte kırışıklık, lekelenme, incelme ve deri kalitesinde azalma ile kendini bildiren bir yaşlanma sürecidir. Bu süreçte deride kollajen sentezi azalmakta ve cildimizdeki hyaluronik asit miktarı düşmektedir. A vitamini türevleri anti aging etkiyle foto yaşlanmayı geriye çevirmektedir. A vitamini türevlerinden biri olan retinollün deriye uyumlu uygulanması ile deride kollajen sentezini arttırmakta, deriye nem ve parlaklık sağlayan hyaluronik asit miktarını arttırmaktadır. Böylece anti aging etkiyle deri yaşlanmasını yavaşlatmakta hatta geri çevirmektedir. Yapılan kontrollü çalışmalarda retinol içeren kremlerin cilde uygulanmasıyla, deride foto yaşlanma sonucu ortaya meydana çıkan ince çizgiler ve pigmentasyon adını verdiğimiz lekelenmelerde keskin düzelme olduğu görülmüştür” dedi.

”Retinollü kremler, mutlaka bir deri hastalıkları uzmanı kontrolünde kullanılmalı”

Retinollü kremlerin mutlaka bir cildiyeci kontrolünde kullanılması gerektiğini vurgulayan Dr. Utkan, ”Retinollü kremler, mutlaka bir deri hastalıkları uzmanı kontrolünde kullanılmalıdır. uygun şekilde kullanılmadığında ciltte hassasiyet, yanma, kuruluk gibi tahriş edici etkileri olabilmektedir. Bu etkileri engellemek için tercihen minimum güçteki formülasyon ile başlanmalı. daha sonra kişinin toleransına göre oran gitgide artarak arttırılmalıdır. Gerektiğinde konsantrasyon ya da sürme sıklığı azaltılmalıdır. Öteki bir dilekçe şekli, tedaviye haftada birkaç gün veya günaşırı başvuru formu ile başlayıp, cilt alıştıkça artan bir şekilde dilekçe gün sayısı arttırılmalıdır. Tedaviye mutlaka dermatoloğun önereceği yerinde bir nemlendirici eklenmelidir. Retinollü kremler irritan etkilerinden nedeniyle, alkali sabunlar, tonikler, kurutucu ve soyucu diğer ajanlarla birlikte kullanılmamalıdır” biçiminde konuştu.

”Ne dek süreyle kullanılacağı kişinin yaşına kadar değişkenlik gösteriyor”

Dr. Utkan, sözlerine şöyle devam etti: ”Retinolün ne kadar süreyle kullanılacağı, kişinin yaşına ne amaçla kullanıldığına bağlı olarak istikrarsızlık gösterir. Dermatolojik hastalıkların tedavisinde daha uzun vakit ve yüksek konsantrasyonlarda kullanılırken, foto yaşlanma ve anti aging kullanımlarda vakit ve doz azalabilmektedir. Ortalama vakit 3-6 aralarında değişmektedir. Yeterli tesir sağlandıktan sonradan, her sene kış döneminde kısa süreli kullanımlarla idame yapılabilir. Bu kararı dermatoloğunuzun vermesi yerinde olacaktır”.

”Cilt sağlığı ve güzelliği için vazgeçilmez”

Dr. Utkan, sözlerini şöyle sonlandırdı: ”En manâlı tabi etkisi ciltte iritasyon olarak ifade ettiğimiz kızarıklık, soyulma, yanma gibi yerel emrindeki etkilerdir. Dermatoloğunuzun önerdiği konsantrasyonlarda ve uygun sürelerle kullanıldığında bu etkilerden sakınmak mümkündür. Ayrıca uygun bir nemlendirici mutlaka tedaviye eklenmelidir. Güneş duyarlılığını arttırdığı için retinollü kremler gece uygulanmalı ve mutlaka güneş koruyucularla birlikte kullanılmalıdır. böylece yazın kullanılmaları önerilmez. A vitamin türevlerinin teratojenik etkileri vardır, yani anne karnındaki bebeğe zararlı etkileri olabilmektedir. böylece retinollü kremler, gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. neticede; Retinol, deri hastalıkları uzmanı kontrolünde, uygun dozda ve sürede kullanıldığında, deri sağlığı ve güzelliği için vazgeçilmezdir”.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here