spot_img

Yanlış temizlik vajinal enfeksiyona niçin olabilir

Vajinal bölgede bulunan doku ve salgı bezlerinden kaynaklanan az miktarda beyaz veya renksiz ve kokusuz bir akıntının olması genital bölgenin sağlığı açısından alışılagelmiş ve gerekli olarak kabul edilmektedir. Olağan olarak kabul edilen bu şart zaman zaman tedarik ve kıvam olarak değişiklik gösterebilmektedir.

“Adet döngüsünün ikinci yarısında, hamilelik döneminde ya da bir sebepten doğum teftiş hapı gibi hormonal bir çare alan kadınlarda akış miktarı ve kıvamında şansın dönmesi gözlenebilmektedir” açıklamasında bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Özgü, bu konuda kadınların bilmesi gerekenleri aktardı.

Sızıntı ne zaman olağandışı kabul edilir

Alışılagelmiş (fizyolojik) akıntı dıştan;

– Kaşıntı

– Fena koku

– Süt kesiği şeklinde beyaz parçalı

– Sarı, yeşil, köpüklü akıntılar

Sızıntı ile birlikte kasık ağrısı, ateş eşlik ediyorsa; akıntının çare gerektiren bir sebep dolayısı ile oluştuğu düşünülür.

Antibiyotik kullanımı, kan şekerinin yükselmesi, hijyen kurallarına uyamama gibi sebeplerle bu düzenin bozulması sonucunda bizim “fena bakteriler” olarak adlandırdığımız mikroorganizmalar egemen ışık halkası geçer ve yukarıda bahsettiğimiz enfeksiyon tablosunu oluştururlar. Akıntılar sadece enfeksiyon veya flora bozukluğu nedeniyle gelişmez. Bilhassa cinsel ilişki sonrası gözlenen kanlı akıntılar rahim ağzı kanserinin belirtisi olabilirler.

bunun dışında yumurtalık ve tüp kanseri gibi durumlarda da et suyuna benzer birçok vakit beraberinde karın ağrısının da eşlik ettiği akıntılar gözlenebilir.

Içten usul seçilmeli

Bahsedilen özelliklere sahip bir akış varsa sebebin belirlenerek tedaviye başlanması ve tedavi öncesi tetkik yapılarak, icabında örnekler alınarak akıntının sebebi belirlenmesi zorunlu. Kimi vajinal akış için ağızdan ve bölgesel olarak kullanılacak antibiyotik içeren tedaviler gerekirken, mantar enfeksiyonları gibi sebeplerle oluşan akıntılarda ise sebebe özel mantar karşıtı tedaviler kullanılabilir.

Vajinal bölgenin su, sabun, arıtıcı ürünler ile temizlenmesinden kaçınılması akıntının önlenmesi konusunda uygulanabilecek en önemli tedbirdir. Genital bölgenin yanlış temizliği sebebiyle “iyi bakteriler” olarak tanımlanan mikroorganizmaların oluşturduğu koruyucu bariyer de ortadan kalkar. Bu sayede genital bölge enfeksiyona açık ülkü gelir. Genital alan temizliğinin gereğinden sık yapılması, temizleme için pH değeri düşük temizleyicilerin kullanılması, yalnızca cildin değil vajinal bölgenin herhangi bir şekilde su, sabun veya dezenfektanlar kullanılarak temizlenmesi, temizleme genital bölgede parfüm gibi sentetik ürünlerin kullanılması gibi durumlar enfeksiyon ihtimalini arttırabilmektedir.

Artı miktarda karbonhidrat ve alkol tüketimi özellikle mantar enfeksiyonlarına sebep olabilecek kan şekeri yükselmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple beslenmemizde yüksek karbonhidrat tüketiminden uzakta durmamız yardımsever olacaktır.

Bilhassa adet dönemi de kullanılan hijyenik ped, tampon gibi sentetik materyaller bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Bu sebeple zorunlu olan bireysel temizlik ürünlerini muhtemel olduğunca kısa süreli göstermek ve sık aralıklarla başkalaştırmak akıntıyı önleme konusunda yardımsever olacaktır.

Jurnal ve tuvalet sonrası kullanılan temizlik ürünlerinin mümkün oldukça ceset dengesine uygun olmasına, kokulu ya da katkılı olmamasına özen gösterilmelidir.

az daha her kadının hayatının bir döneminde karşılaştığı, kimi süre sık tekrarlayarak ya da uzun zaman devam ederek kadınların hayatını kabusa çevirebilen vajinal sızıntı için en iyi çare önlemleri alarak gelişmesini önlemektir. Eğer bir şekilde anormal sızıntı ile karşılaşırsanız vakit geçirmeden doktor kontrolüne gitmek şikayetlerinizin daha önemli sorunlara yol açmadan erken dönemde çözülebilmesi için fırsat sağlayacaktır.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here