spot_img

Bahar alerjisi burun ameliyatlarına engel mi?

Bahar alerjisi özellikle polen mevsiminde daha keskin olarak artmaktadır. Alerjik hastalarda burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırık, geniz akıntısı, ağzı açık uyuma, Boğaz ağrısı, tekrarlayan boğaz enfeksiyonları, geceleri horlama, baş ağrısı, göz yaşarması, ağızda ve dişlerde kuruma bozulma, konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik, uyku ve ses problemleri yapabilir.

Bahar döneminde daha artı miktarda uçuşan tozlar ve polenlerle, bu polenlere karşı hassasiyeti olan kişilerde bariz rahatsızlıklar oluşturur. Bilhassa burun kanatları kızarır burun içi tıkanır hayat kalitesi önemli manada düşer, tedavi edilmediği taktirde göz problemlerine, boğaz enfeksiyonuna, zamanla kulak problemlerine, uyku ve ses problemlerine niçin olur.

Alerji kontrol altına alınıyo

Öncelikle hastayı bir bütün olarak değer biçmek gerekir. Burun içerisine endoskopik kamera ile bakılarak gözden geçirmek lazımdır. Burun içerisindeki yapıların durumu alerji hakkında us vermektedir. Burun etinin ve mukozasının görünümü rengi ve yapısı alerji hakkında hekime zihin verir. Alerjik olduğu düşünülen hastalarda alerji testi yapılarak neye ve hangi maddeye alerjisi olduğu saptanabilir ve uygun bir şekilde buna karşın önlemler alınır.

Alerji testinden daha sonra burun içerisini tıkayan burun etleri, kemik ve kıkırdaklar hekimin önerdiği şekilde tedavisi düzenlenir. Özellikle bahar döneminde alerjisi olan hastalar bu durumdan çok felakete uğramış oluyorlar. İlaçlardan yeteri değin yanıt alamayan hastalar diğer çareler arıyorlar. Burun ameliyatı ile burun içini tıkayan şişen etler Radyo Frekans-lazer yöntemiyle ya da yeni teknoloji plazma yöntemi ile burun etleri küçültülerek burun açıklığı artırılıyor.

Burnun dış görünümünü etkileyen anatomik problemler hastalarda estetik kaygıları da beraberinde getiriyor. bir de burun içerisinde tıkanıklık yapan alerjik ve yapısal problemler olursa hastaların mutlaka ameliyat olmasında yarar var. Alerjinin tedavisi cerrahi değildir ama burun pasaj açıklığının artırılması alerjik semptomların azalmasına neden olmaktadır. Yine burun içerisindeki etlerindeki mukozanın azaltılması burun akıntı miktarını azaltarak yaşam kalitesini artırmaktadır.

Hastaların bahar ayında keza alerjiden keza de işlevsel ve estetik nedenlerle burun ameliyatı istemesi bir taşla iki kuş vurmak gibi oluyor. Çünkü alerjik semptomlar azami bahar ayında artıyor bu dönemde burun etlerine müdahale edilmesi diğer mevsimlerde de keskin rahatlama sağlıyor.

Burun fonksiyonlarının artırılması beraberinde hayat kalitesini ve yaşam kalitesini yükseltiyor. Estetik olarakta dış kısmının düzeltilmesi kişilerde özgüveni arttırarak kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor, sosyal ortamlardaki ve sosyal medyadaki görünürlüğünü belirgin derecede artırıyor.

Burun estetiğinin bahar ayında yapılması bahar alerjisi açısından kayda değer bir avantaj sağlıyor. Alerji denetleme altına alınıyor buna bağlı komplikasyonlardan kaçınılmış oluyor, alerjik hastalıkların tedavi edilmediği taktirde ilerleyerek alt solunum yollarını yani akciğerleri daha pozitif negatif etkilediği bariz bir reel. Yine çare edilmeyen alerjik hastalıklar beraberinde önemli göz ve kulak problemleri oluşturur.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here