spot_img

Botoks kozmetik dışı tedavilerde de kullanılıyor

Op. Dr. Mustafa Korkmaz, “Botoks çok zinde bir zehirdir lakin dürüst dozda kullanıldığında epeyce güvenlidir. Botoks başlangıçta 1970’lerde blefarospazm denilen göz kapağı hareket bozukluğunda kullanıldı. Günümüzde kozmetik kullanımının yanı sıra mesane sorunlarında, aşırı terleme, fazla tükürük salınımında, bazı ses ve hitabe bozukluklarında, bruksizmde, migren ve bazı baş ağrılarında da uygulanıyor” dedi.

Op. Dr. Korkmaz, botoksun Clostridium Botilinum bakterisinin oluşturduğu bir toksin olduğunu belirterek “Protein yapısındadır ve nörotoksik etkisi vardır. Akson uçlarından asetil kolin salgılanmasını önleyerek yumuşak felce yol açar. Çok zinde bir zehirdir ama dürüst dozda kullanıldığında oldukça güvenlidir. 1970’lerden beri yaygın olarak kullanılıyor. Botoks başlangıçta blefarospazm denilen göz kapağı hareket bozukluğunda kullanıldı. Tıbbi ve kozmetik başvuru formu alanları mevcuttur. Yaş göz önüne alınıldığında 18 yaş altına başvuru dürüst olmaz. Yalnızca şaşılık ve göz spazmı durumunda 12 yaş üzerine uygulanabilir” dedi.

Söylev bozukluklarında da uygulanıyor

Botoksun mesane, idrar boşaltma sorunlarında, aşırı terleme, aşırı tükürük salınımında, bir takım ses ve hitabe bozukluklarında, bruksizmde, migren ve bazı baş ağrılarında kullanıldığına muhabere eden Op. Dr. Korkmaz, şöyle devam etti: “Kozmetik kullanımında esas kaş çatma çizgileri ve göz kenarlarında kazayağı denilen kırışıklıkların düzeltilmesi hedeflenir. Botoks ayrıca burunda tavşan kırışıklıklarının düzeltilmesinde, gummy smile denilen gülmede diş etinin görüldüğü durumlarda, dudak kenar çizgileri ve daha aşağı çene çukurlaşmalarında da kullanılır. Botoksun etkisi 2 ila 3 günde adale zayıflığı olarak başlar, 4’üncü haftada en fazla adale zayıflığı ortaya çıkar. 3’üncü ve 6’ncı aylar aralarında kas gücü geri dönmeye başlar.”

Botoks koku kaybına niçin olmaz

Op. Dr. Korkmaz, botoksun alt etkilerinin çoğunlukla hafif ve geçici olduğuna değinerek, şu açıklamayı yaptı: “Botoks emrindeki etkileri günler, haftalar hatta aylar daha sonra ortaya çıkabilir. Botoks direnci yüzde 3 ila 10 arası olguda botoksa aleyhinde antikor gelişimi şeklinde ortaya çıkar. Tabi tesir olarak enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık, duyu yitimi hissi, hafif baş ağrısı, bulantı, kaşıntı, ateş, titreme, çift görme, çok nadir olarak anaflaktik şok denilen ağır alerji tablosu, yutma ve nefes alma güçlüğü, üst göz kapağında düşme, ağız kuruluğu, yorgunluk görülebilir. Yüksek dozlardaki uygulamalarda, kullanım alanın uzağında ortaya çıkabilen botoks ast etkileri botulizim tablosu oluşturabilir. Ancak önerilen dozlarda uygulandığında bu tablo hiç ortaya çıkmamıştır. Botoks uygulamasının koku üzerine bir yan etkisi yoktur. Fazla pozitif uygulanan çene botokslarında çene kaslarında kalıcı kas zayıflığı ortaya çıkabilir.”

İşlem öncesinde E vitamini alınmamalı

Botoks işlemi öncesi dikkat edilmesi gereken hususları Op. Dr. Korkmaz, “Makyaj çıkarılmalı, alkolsüz dezenfektanlarla başvuru formu alanı silinmeli. En yerinde dezenfektan hipokloroz asittir. Hasta ise botoks öncesi E vitamini, aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamalıdır. Gebelikte ve emzirmede botoksun bebeğe etkileri ile ilgili tatmin edici bilgi yoktur. Botoks ve katkılarına karşısında alerji varsa kaçınılmalıdır. İnjeksiyon planlanan yerde deri enfeksiyonu varsa yapılmamalıdır. İdrar kaçırma ve idrar yolu enfeksiyonu durumlarında yapılmamalıdır. Kas ve sinirleri tutan; ALS, Myastenia Gravis gibi hastalıklar sorgulanmalıdır. Hastanın kullanmakta olduğu ilaçlar mutlaka öğrenilmeli ve göz önünde tutulmalıdır” diye konuştu.

Kalsiyum içeren gıdalardan kaçınılmalı

Op. Dr. Korkmaz, hastaların botoks sonrası uyarı etmesi gerekenleri şu şekilde değerlendirdi: “Kalsiyum içeren besinler tüketilmemeli. Tatbik alanına en düşük 4 saat masaj yapılmamalı, mimik hareketler kullanılmamalıdır. sonradan hafif masajlar yapılabilir. Havuza girilmez, saunaya ve kuaföre gidilmez. Botoks uygulaması sonrası saatler ve günler içinde genel adale zayıflığı, görme bulanıklığı, dengesizlik gelişirse araba ve güvenli olmayan araçlar kullanılmamalıdır. İkinci defa botoks uygulaması için asgari 6 ay beklenmelidir.”

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here