spot_img

Botoks kozmetik dışı tedavilerde de kullanılıyor

Op. Dr. Mustafa Korkmaz, “Botoks fazla enerjik bir zehirdir lakin içten dozda kullanıldığında epeyce güvenlidir. Botoks başlangıçta 1970’lerde blefarospazm denilen göz kapağı hareket bozukluğunda kullanıldı. Günümüzde kozmetik kullanımının yanı sıra mesane sorunlarında, fazla terleme, aşırı tükürük salınımında, bir takım ses ve söylev bozukluklarında, bruksizmde, migren ve bazı baş ağrılarında da uygulanıyor” dedi.

Op. Dr. Korkmaz, botoksun Clostridium Botilinum bakterisinin oluşturduğu bir toksin olduğunu belirterek “Protein yapısındadır ve nörotoksik etkisi vardır. Akson uçlarından asetil kolin salgılanmasını önleyerek yumuşak felce yol açar. Çok dinç bir zehirdir ama doğru dozda kullanıldığında oldukça güvenlidir. 1970’lerden beri yaygın olarak kullanılıyor. Botoks başlangıçta blefarospazm denilen göz kapağı hareket bozukluğunda kullanıldı. Tıbbi ve kozmetik başvuru alanları mevcuttur. Yaş göz önüne alınıldığında 18 yaş altına uygulama dürüst olmaz. Yalnızca şaşılık ve göz spazmı durumunda 12 yaş üstüne uygulanabilir” dedi.

Tavır bozukluklarında da uygulanıyor

Botoksun mesane, idrar boşaltma sorunlarında, aşırı terleme, aşırı tükürük salınımında, bir takım ses ve hitabe bozukluklarında, bruksizmde, migren ve bir takım baş ağrılarında kullanıldığına sinyâl eden Op. Dr. Korkmaz, şöyle devam etti: “Kozmetik kullanımında esas kaş çatma çizgileri ve göz kenarlarında kazayağı denilen kırışıklıkların düzeltilmesi hedeflenir. Botoks ayrıca burunda tavşan kırışıklıklarının düzeltilmesinde, gummy smile denilen gülmede diş etinin görüldüğü durumlarda, dudak kenar çizgileri ve alt çene çukurlaşmalarında da kullanılır. Botoksun etkisi 2 ila 3 günde adale zayıflığı olarak başlar, 4’üncü haftada azami adale zayıflığı ortaya çıkar. 3’üncü ve 6’ncı aylar aralarında kas gücü geri dönmeye başlar.”

Botoks koku kaybına niçin olmaz

Op. Dr. Korkmaz, botoksun emrindeki etkilerinin genellikle hafif ve geçici olduğuna değinerek, şu açıklamayı yaptı: “Botoks emrindeki etkileri günler, haftalar hatta aylar sonra ortaya çıkabilir. Botoks direnci yüzde 3 ila 10 arası olguda botoksa karşısında antikor gelişimi biçiminde ortaya çıkar. Yan etki olarak enjeksiyon uygun sızı, kızarıklık, uyuşma şehvetli, hafif baş ağrısı, bulantı, kaşıntı, alev, titreme, çift görme, çok nadir olarak anaflaktik şok denilen ağır alerji tablosu, yutma ve nefes alma güçlüğü, üst göz kapağında düşme, ağız kuruluğu, bitkinlik görülebilir. Yüksek dozlardaki uygulamalarda, başvuru formu alanın uzağında ortaya çıkabilen botoks ast etkileri botulizim tablosu oluşturabilir. Ama önerilen dozlarda uygulandığında bu tablo hiç ortaya çıkmamıştır. Botoks uygulamasının koku üstüne bir emrindeki etkisi yoktur. Fazla fazla uygulanan çene botokslarında çene kaslarında daimi adale zayıflığı ortaya çıkabilir.”

İşlem öncesinde E vitamini alınmamalı

Botoks işlemi öncesi uyarı edilmesi gereken hususları Op. Dr. Korkmaz, “Makyaj çıkarılmalı, alkolsüz dezenfektanlarla dilekçe alanı silinmeli. En uygun dezenfektan hipokloroz asittir. Hasta ise botoks öncesi E vitamini, aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamalıdır. Gebelikte ve emzirmede botoksun bebeğe etkileri ile ilgili yeterli veri yoktur. Botoks ve katkılarına aleyhinde alerji varsa kaçınılmalıdır. İnjeksiyon planlanan yerde cilt enfeksiyonu varsa yapılmamalıdır. İdrar kaçırma ve idrar yolu enfeksiyonu durumlarında yapılmamalıdır. Adale ve sinirleri tutan; ALS, Myastenia Gravis gibi hastalıklar sorgulanmalıdır. Hastanın kullanmakta olduğu ilaçlar mutlaka öğrenilmeli ve göz önünde tutulmalıdır” diye konuştu.

Kalsiyum taşıyan gıdalardan kaçınılmalı

Op. Dr. Korkmaz, hastaların botoks sonrası dikkat etmesi gerekenleri şu şekilde değerlendirdi: “Kalsiyum taşıyan besinler tüketilmemeli. Başvuru Formu alanına asgari 4 saat masaj yapılmamalı, mimik hareketler kullanılmamalıdır. daha sonra hafif masajlar yapılabilir. Havuza girilmez, saunaya ve kuaföre gidilmez. Botoks uygulaması sonrası saatler ve günler içinde genel adale zayıflığı, görme bulanıklığı, dengesizlik gelişirse araba ve tehlikeli araçlar kullanılmamalıdır. İkinci defa botoks uygulaması için minimum 6 ay beklenmelidir.”

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here