spot_img

Ekran ışığı akneyi tetikliyor

Kıl kökü ve yağ bezi ünitesinin sık görülen kronik iltihabi bir hastalığı olan akne oluşumunda kalıtımsal, hormonal ve çevresel faktörler rol oynuyor. Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Zennure Takcı, akne hastalarının var olan aknelerinin şiddetlenmesini alıkoymak ve tedavi başarısını çoğaltmak için cilt bakımı, beslenme ve tetikleyici çevresel faktörlere uyarı etmesi gerektiğini söyledi.

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Zennure Takcı, pandemi sürecinde online eğitim alan öğrencileri uyararak, “Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar ekranları, cildin bakteriyel dengesini bozarak akne oluşumunu tetikliyor. Ağırlıklı olarak online eğitimin yapıldığı pandemi döneminde öğrencilerde uzun süre ekran ışığına maruz kalmaları sebebiyle akne şikayetinde yükselme yaşanabilir” dedi.

Akne hastalarının ciltlerini ılık su ve yağlı ciltler için uygun asidik temizleyicilerle, günde iki defa, nazikçe temizlemesi gerektiğini gösteren Doç. Dr. Zennure Takcı, “Yağ bazlı koyu kıvamlı kremler, kapatıcı özellikte yağlı kozmetik ürünler ve fiziki bariyer içeren güneş koruyucular komedon oluşumunu kolaylaştırarak akneyi artırabilir. Akne hastaları su bazlı, yağsız istikrarsız losyon ya da jel formunda krem, kozmetik mahsul ve güneş koruyucu seçim etmelidir. Uyumlu ve dengelenmiş besin; glisemik indeksi yüksek gıdalar, kızartmalar, yağlı hamurlu besinler ve süt ürünlerinin diyette azaltılması akne üstünde olumlu etkiye niçin olur. Yeşil yapraklı meyve sebzeler, yoğurt, ayran gibi fermente süt ürünleri, bakliyatlar ve balık eti akne hastalarına yerinde olan öğüt ettiğimiz besinlerdir” diye konuştu.

Akneye faktör olan unsurlar kayda değer

“Düzensiz uyku ve stresin akne ile ilişkili olduğu düşünülmektedir” diyen Doç. Dr. Zennure Takcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Alıştırma sonuçları çelişkili olmakla birlikte erginlik sonrası ortaya çıkan ya da devam eden akne ile sigara kullanımının da etkili olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Akneli hastalar değerlendirilirken akneye niçin olabilecek veya şiddetlendirebilecek B12 vitamini, kortizon tedavisi, lityum gibi psikiyatrik ilaçlar veya kas kütlesi arttırıcı süt tozu, androjen ve artış faktörü taşıyan destekleyici mahsul kullanımlarına dikkat edilmelidir.”

Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar ışığına uyarı

2018 yılında yayınlanan Avrupa Cildiye Akademisi dergisinde akne ve çevresel tetikleyicilere dikkat çeken bir makalede ekran ışığının da akneyi şiddetlendirebildiği konusuna değinildiğini kaydeden Doç. Dr. Zennure Takcı, pandemi sürecinde online eğitim bölge öğrencilere şu uyarılarda bulundu: “Zeki telefon, tablet ve bilgisayar ekralarından yayılan kısa dalga boyu görünür ışığın deri yüzeyinde staphylococcus aureus bakterisinin artı çoğalmasına niçin olarak cildin bakteriyel dengesini, mikrobiyotasını bozduğu ve akneyi etkilediği belirtilmektedir. Bu sebeple, ağırlıkla online eğitimin yapıldığı pandemi döneminde öğrencilerde uzun süre ekran ışığına maruz kalmaları nedeniyle akne şikayetinde artış yaşanabilir.”

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here